Blokovali neonacisty v Krupce. Teď dostali pokuty

Domácí Domácí
29. 6. 2011 18:19
Podle přestupkového zákona jsou však pokuty pro účastníky dubnové bohoslužby přemrštěné
Náboženské shromáždění policie rozháněla obušky a dělobuchy
Náboženské shromáždění policie rozháněla obušky a dělobuchy | Foto: Jan Langer

Krupka (Teplicko) - Přestupková komise Městského úřadu Krupka udělila za pouliční bohoslužbu slouženou v trase dubnového pochodu Dělnické strany sociální spravedlnosti vysoké pokuty.

Bohoslužbu organizovala v sobotu 9. dubna iniciativa V Ústí (neo)nacisty nechceme. Komise udělila pokutu ve výši 5 000 celkem šesti účastníkům.

Ti se však brání, že podle §13 přestupkového zákona lze v příkazním řízení uložit pokutu pouze do 4 000 korun.

"Jsme přesvědčeni, že žádný přestupek jsme nespáchali, proto jsme proti příkazu podali odpor. Možná jsme to ani dělat nemuseli, protože příkaz je s největší pravděpodobností neplatný, kvůli výši pokut," uvedl Miroslav Brož, mluvčí ústecké iniciativy.

Iniciativa podala stížnost k Ústavnímu soudu

Podle rozhodnutí komise, které má Aktuálně.cz k dispozici, účastníci bohoslužby bránili průchodu pochodu ulicí Karla Čapka, umožnili tam konání bohoslužby a v důsledku toho, že výzvy policie neuposlechli, museli být z místa vytlačeni.

Policie hnutí rozehnala pomocí obušků, dělobuchů a obrněné policejní jízdy. Iniciativa kvůli tomuto zákroku podala stížnost k Ústavnímu soudu.

DSSS ohlásila na všechny dubnové soboty v Krupce protestní pochody, které mají upozornit na případ dvanáctiletého chlapce napadeného a znásilněného dvěma mladými Romy.

První sobotu v měsíci se v Krupce nic nedělo, v sobotu 9. dubna však do města kromě členů a přívrženců DSSS přijeli i jejich odpůrci a pokusili se pochodu přehradit cestu.

Pochodu neonacistů se zúčastnilo zhruba 150 lidí. Na protestní náboženské shromáždění přišlo pět set lidí.

Policie nasadila do akce 700 policistů z Ústeckého a Libereckého kraje a z Prahy. Po demonstraci policie stíhala sedm lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy