Za transparent "Evropo povstaň!" hrozí radikálům vězení

ČTK ČTK
21. 6. 2011 11:00
Podle DSSS není ke stíhání šestice prvomájových demonstrantů žádný důvod
Podle odborníků na extremismus transparent odkazuje k heslu německých nacistů "Německo povstaň!"
Podle odborníků na extremismus transparent odkazuje k heslu německých nacistů "Německo povstaň!" | Foto: Jan Langer

Brno - Policie obvinila šest příznivců Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) pro podezření z propagace neonacismu na prvomájovém průvodu v Brně.

Obvinění měli v čele pochodu nést transparent "Evropo povstaň!". Informovali o tom místopředseda strany Jiří Štěpánek a mluvčí jihomoravské policie Petra Vedrová.

Zatímco podle DSSS není ke stíhání pěti mužů a jedné ženy důvod, odborníci na extremismus mají na věc opačný názor.

Podle nich nápis "Evropo povstaň!" odkazuje nepřímo a skrytě na heslo německých nacistů z druhé světové války "Německo povstaň!".

Transparent byl ještě doplněn větou "za společnou Evropu našich národů". Šestici nyní hrozí až pět let vězení. Mezi obviněnými je také předseda sdružení Dělnická mládež, které prvomájovou akci v Brně pořádalo, Erik Lamprecht.

"Naše země je v hluboké morální a ekonomické krizi, vládnou tu zloději a podvodníci, a poctiví lidé jsou vláčeni po soudech kvůli transparentu nebo veřejnému projevu," uvedl ke stíhání předseda DSSS Tomáš Vandas.

Prvomájové akce se zúčastnilo asi 400 radikálů, kteří prošli centrem Brna. Zasahovat musely stovky policistů, jejichž úkolem bylo zabránit potyčkám s jejich početnějšími odpůrci. Při akci bylo zadrženo 15 lidí, přičemž 13 z nich byli zastánci krajní pravice.
Podívejte se, jak probíhal prvomájový průvod v Brně:

Celkem deseti lidem hrozí, že stanou před soudem, uvedla dnes Vedrová. Kromě šestice, která nesla transparent, jsou další dva mladíci stíháni za napadení policisty. Stíhání hrozí i občanovi Německa, za jeho projev na setkání radikálů, v němž podle policie patrně propagoval extremismus. Stíhán by mohl být i jeho tlumočník. "Projev i překlad projevu se nyní analyzuje," dodala mluvčí.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Slavia si v Lize mistryň zahraje s Fiorentinou, Spartu vyzve Glasgow

Fotbalistky Sparty se v 1. kole Ligy mistryň utkají s Glasgow City, další pražský celek Slavii čeká italská Fiorentina. Rozhodl o tom dnešní los ve švýcarském Nyonu. První zápasy se odehrají 8. a 9. prosince, odvety o týden později.

Sparťanky jsou v Lize mistryň pojedenácté z 12 sezon. V posledních dvou ročnících ale pokaždé vypadly v úvodním kole. "Glasgow se pro nás může jevit jako nejschůdnější los, ale minulý rok byly ve čtvrtfinále. Takže určitě kvalitu mají. Věřím, že se dobře připravíme a přes Glasgow postoupíme," citoval klubový Twitter záložnici Kateřinu Bužkovou.

Slávistky se v soutěži představí posedmé za sebou. V 1. kole vypadly pouze v ročníku 2014/15 s Barcelonou. V minulé sezoně nestačily v osmifinále na Arsenal. Zatímco sparťanky začnou doma, slávistky odehrají první zápas v Itálii.

Hráčky Lyonu, které ovládly Ligu mistryň pětkrát za sebou a celkově sedmkrát v historii, což je v obou případech rekord, čeká Juventus Turín s českou útočnicí Andreou Staškovou.

V aktuální sezoně bude hrát 32 týmů naposledy vyřazovacím způsobem. Od příštího ročníku se formát soutěže změní, 16 mužstev bude hrát ve čtyřech čtyřčlenných skupinách.

před 58 minutami

Do Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly chemikálie, v řece je pěna

Do řeky Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly nebezpečné látky, na místě se tvoří pěna, uvedl server iDnes.cz. U břehu zasahují hasiči, policie a odborníci na životní prostředí, kteří odebírají vzorky. K úniku došlo v místě zvaném Juřinka.

Zářijový únik kyanidu zničil život v řece mezi Valašským Meziříčím a Přerovem, zabil přes 40 tun ryb. Policie případ stále vyšetřuje.

Další zprávy