Nakupování: Kdo vlastní obchodní řetězce v Česku a které z nich jsou nejsilnější

Aneta Řezníčková Jiří Kropáček Aneta Řezníčková, Jiří Kropáček
18. 1. 2023 7:33
Jako vůbec první supermarket v Česku otevřela v roce 1991 Mana holandské společnosti Ahold. Od té doby si zahraniční řetězce postupně vydobyly většinu tuzemského trhu a stále otevírají nové prodejny. Podle tržeb zde sice těžko hledají konkurenci, počtem prodejen je ovšem trumfnou obchody s českými majiteli. Podívejte se, jak obchodní řetězce rozložily své síly v tuzemsku i po celé v Evropě.

Spadá pod:

Původ:

Počet prodejen v Česku:

Země působení:

Vůbec největším obchodním řetězcem v Česku je německý Lidl, který zde působí od roku 2003 a jeho síť zahrnuje více jak 300 prodejen. Jeho dominance však není založena na počtu obchodů, ale na výši tržeb - ve finančním roce 2020/2021 tržby firmy meziročně stouply o 15 procent zhruba na 73,2 miliardy korun.

Na pozici druhého nejsilnějšího potravinářského řetězce v Česku je Kaufland, který stejně jako Lidl patří do německé maloobchodní skupiny Schwarz.

Právě z Německa přitom pochází nejvíce supermarketových hráčů na tuzemském trhu. Kromě Lidlu a Kauflandu jde například také o Globus, Penny, Normu či Makro, které v Česku každoročně dohromady vytvoří tržby za stovky miliard korun.

Ovšem počtem prodejen v Česku dominuje řetězec s českým majitelem - skupina Coop. Svaz českých a moravských spotřebních družstev v tuzemsku provozuje 2500 prodejen. Působí i pod názvy jako Jednota, Konzum, Terno či Tuty.

Králem řetězců na českém trhu se ovšem postupem času staly vietnamské večerky. Přestože součástí přehledu Aktuálně.cz nejsou, podle dat Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR ČR) v tuzemsku drží větší podíl než Lidl - přibližně čtvrtinový. Se svou obchodní strategií se tyto prodejny dokážou udržet i na místech, kde to české sítě vzdaly. Daří se jim i díky dlouhé otevírací době - často včetně svátku, nízkým nákladům a mnohdy i exkluzivnímu sortimentu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Pence přebírá plnou zodpovědnost za tajné dokumenty nalezené u sebe doma

Bývalý americký viceprezident Mike Pence prohlásil, že přebírá "plnou odpovědnost" poté, co byly v jeho domě v Indianě nalezeny tajné dokumenty. Informovala o tom agentura AP. Tajné dokumenty, které přitom každá administrativa po skončení funkčního období musí odevzdat Národnímu archivu, se dříve našly také u bývalého prezidenta Donalda Trumpa a současné hlavy státu a zároveň bývalého viceprezidenta Joea Bidena.

"Dovolte mi, abych se vyjádřil jasně: tyto tajné dokumenty neměly být v mém osobním sídle," řekl Pence při vystoupení na Floridské mezinárodní univerzitě. Dodal, že o tom, že se dokumenty nacházejí v jeho rezidenci, nevěděl, ale nevědomost podle něj není omluvou.

Zpravodajská stanice CNN před několika dny informovala, že u Pence se minulý týden našlo zhruba deset utajovaných vládních dokumentů. Ty si pak 19. ledna vyzvedli agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Co přesně v nich bylo ani jaký byl stupeň jejich utajení, média zatím neuvedla.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na jihu Čech hrozí ledovka, může způsobit problémy v dopravě i úrazy chodců

Na jihu Čech hrozí od pátečního večera vznik ledovky. Varování Českého hydrometeorologického ústavu platí pro Jihočeský kraj a západní polovinu Vysočiny do sobotního poledne. Opatrní by měli být zejména řidiči, ale i chodci.

Ledovka, tedy souvislá průhledná ledová vrstva s hladkým povrchem, může na jihu Čech vzniknout v důsledku mrznoucího mrholení či deště. Varování platí od dnešních zhruba 18:00 do sobotního poledne. Týká se celého Jihočeského kraje, na Vysočině pak regionů v okolí Humpolce, Jihlavy, Pacova, Pelhřimova a Telče.

Pozor na ledovku by si měli dát zejména řidiči. Podle meteorologů hrozí problémy v dopravě a zvýšená nehodovost. Ve zvýšené míře by měli být opatrní i chodci, kteří mohou uklouznout a zranit se. Starším nebo méně pohyblivým lidem meteorologové doporučují, aby po dobu platnosti výstrahy omezili vycházení ven.

Zdroj: ČTK
Další zprávy