Bankovní identitu spustila osmá banka. Vyřídit voličský průkaz online lze ještě teď

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 20. 1. 2023 10:56
S ověřením přes interbanking, takzvanou bankovní identitou, si lze vyřídit daně, sociální dávky, řidičský průkaz a aktuálně třeba i ten voličský pro druhé kolo voleb - a to ještě do páteční 16. hodiny. Nově přes službu BankID mohou komunikovat se státem také klienti UniCredit Bank. Jde tak o osmou banku, která se ke službě připojila. Ke dvěma milionům lidí tedy přibudou další uživatelé.
Foto: iStock

Co je BankID

  • Bankovní identita neboli BankID je metoda digitálního ověření totožnosti. Stačí být vlastníkem účtu u určité banky a využívat u ní internetové bankovnictví. Zjednodušeně řečeno jde o jakousi digitální občanku, se kterou se uživatel dostane do Portálu občana, ePortálu ČSSZ, Datové schránky a portálu Moje daně.

Bankovní identitou ověří lidé svou totožnost i u mnoha soukromých firem a mohou tak využít jejich služby. Příkladem mohou být dodavatelé energií ČEZ a Pražská plynárenská, dále Centrální depozitář cenných papírů (CDCP), některé komerční pojišťovny či penzijní společnosti. V současné chvíli je jich do systému BankID přihlášeno 135. 

Bankovní identitu využily za necelé dva roky fungování přes dva miliony uživatelů. Hojně využívaná byla bankovní identita například během prvního týdne po spuštění žádosti o jednorázový pětitisícový příspěvek na dítě přes portál Jenda. To ji vyzkoušelo vůbec poprvé 160 tisíc lidí.

Nejvíce službu BankID využívají lidé ve věku 25 až 54 let a více muži než ženy. Poměr je 53:47 procentům. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 51 minutami

Správkyně české Sberbank zahájila výběrové řízení na odkup firemních dluhopisů

Insolvenční správkyně Sberbank CZ Jiřina Lužová zahájila výběrové řízení na odkup korporátních dluhopisů z portfolia banky, která je v likvidaci. Předmětem nabídky je prodej tří korporátních dluhopisů v nominální hodnotě 730 milionů korun. Vypořádání prodeje očekává nejpozději do poloviny dubna 2023. Lužová o tom dnes informovala ČTK.

"Prodej korporátních dluhopisů v portfoliu Sberbank CZ je dalším krokem k získání finančních prostředků na vypořádání věřitelů banky ještě v letošním roce," uvedla Lužová.

K prodeji korporátních dluhopisů v portfoliu banky přistoupila správkyně v rámci procesu zpeněžení majetkové podstaty Sberbank CZ. Předmětem prodeje jsou dluhopisy Colt CZ Group SE v nominální hodnotě 380 milionů Kč, Czechoslovak Group v nominální hodnotě 100 milionů Kč a EPH Financing CZ v nominální hodnotě 250 000 Kč.

Potenciální zájemci o koupi dluhopisů nebo jen některého z nich musí vyjádřit svůj předběžný zájem o účast ve výběrovém řízení nejpozději do 10. března 2023 do 17:00. Na základě předběžného zájmu budou následně vyzváni k podání závazných nabídek na odkup jimi poptávaných dluhopisů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy