Nákupní horečka před Vánoci roste. Tržby obchodníkům stoupají až o desítky procent

ČTK ČTK
5. 12. 2021 17:42
Nákupní horečka Čechů před Vánoci roste. Tržby obchodníků o druhém adventním víkendu stouply oproti běžným víkendům až o desítky procent, a to jak v kamenných obchodech, tak na internetu. Poptávka je především po potravinách, cukrovinkách či hračkách, stoupá i zájem o vánoční stromky a dekorace.
O druhém adventním víkendu stouply tržby kamenným i internetovým obchodům.
O druhém adventním víkendu stouply tržby kamenným i internetovým obchodům. | Foto: Reuters

"Prodejní chování zákazníků lze srovnat s předcovidovým rokem 2019," uvedl mluvčí Teska Václav Koukolíček. Druhý adventní víkend se podle něj v obchodech řetězce nesl zejména ve znamení Mikuláše, zájem tak byl o sladkosti, adventní kalendáře či ovoce. Prodeje stouply i u surovin na pečení, jako jsou mouky, oleje, cukry, mléko a další. Poptávka po těchto surovinách je i u on-line nákupů, podle Koukolíčka se tak plní i termíny pro doručování nákupů.

Viditelný nárůst nákupů oproti minulému víkendu zaznamenal podle mluvčí Anety Tarnovské také Globus. V obchodech tohoto řetězce lidé nejčastěji nakupují suroviny na pečení, zájem je i o vánoční dekorace či drobné domácí spotřebiče. Mezi dárky jsou podle Tarnovské hitem stavebnice Lego nebo rodinné společenské hry.

Prodeje postupně rostou i u většiny e-shopů. U Mall.cz zákazníci o víkendu nakupovali hlavně vánoční dárky, přičemž kategorie se podle mluvčí Pavly Hobíkové ve srovnání s minulým víkendem nezměnily. Nejžádanější je tak lego následované televizemi, mobilními telefony či notebooky.

Vysoká poptávka je také po živých vánočních stromcích, po sněhové nadílce se pak meziročně až o 300 procent zvýšil prodej bobů a sáněk. S blížícími se svátky přibývá nakupujících i u Slevomatu, kde prodeje mezitýdenně vzrostly asi o pětinu. Nejžádanější jsou alkohol, pochutiny a hračky. "Obecně platí, že nejvíce lidé utrácejí za věci s cenovkou do jednoho tisíce korun," podotkl ředitel portálu Ladislav Veselý.

Prodejce oblečení se specializací na spodní prádlo Astratex zaznamenal nárůst tržeb oproti běžným víkendům o více než 50 procent. "Stále se daří držet tržby na hladině loňského úspěšného roku," řekl ředitel marketingu Karol Guláš. Zájem je podle něj hlavně o noční prádlo a župany, skokově roste poptávka po sortimentu s vánoční tematikou. Pokles asi o 20 procent oproti předchozímu víkendu naopak eviduje e-shop s oblečením FactCool, kde podle šéfa společnosti Petra Krále minulý týden zafungoval především efekt slevové akce Black Friday. "Ale stále jde o druhý nejsilnější víkend," dodal Král.

Tradičně více zákazníků během adventu registruje také Ikea. Nákupy zde táhnou především kuchyně, vybavení obývacích pokojů, domácí potřeby a doplňky. Populární jsou také vánoční stromky, které se prodávají před obchody Ikea. Mluvčí Petr Šašek upozornil, že kvůli pandemii koronaviru je kapacita obchodních domů snížená. "Zatím však během tohoto víkendu vyčerpána nebyla," poznamenal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 52 minutami

Při pátečním náletu na věznici v Jemenu zemřelo nejméně 82 lidí

Při pátečním náletu Saúdskou Arábií vedené koalice na věznici, kterou v Jemenu spravují šíitští povstalci Húsíové zahynulo nejméně 82 lidí. S odkazem na povstalce a humanitární organizaci o tom informuje agentura AP.

Ve většině Jemenu nadále nefunguje internet. Nálety podle AP mezitím pokračují v hlavním městě Saná a v dalších částech země.

Páteční nálet v severní provincii Saada byl součástí intenzivní letecké a pozemní operace, která představuje eskalaci v jemenské občanské válce. V té Saúdskou Arábií vedená koalice bojuje proti šíitským povstalcům na straně mezinárodně uznané jemenské vlády. Koalice v Jemenu zintenzivnila útoky proti šíitským povstalcům v pondělí po útocích Húsíů na Spojené arabské emiráty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy