Praha - Rozpolcenost zahraniční politiky není jen českým problémem. V Polsku se politici několik dní dohadovali, kdo bude zemi zastupovat na dnešním summitu EU v Bruselu.
V pondělí polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski prohlásil, že "prosí na kolenou" prezidenta Lecha Kaczyńského, aby do Bruselu nejezdil, protože euroskeptický prezident by podle šéfa diplomacie mohl ztížit vyjednávací pozici Polska.
Podle vládních politiků navíc Kaczyński ekonomice nerozumí a na zastupování země na takové akci nemá právo. "Prosím vás na kolenou, nechte jednat odborníky," vzkázal prezidentovi šéf diplomacie Sikorski.
Středopravá polská vláda požadovala, aby do Bruselu odcestovali premiér Donald Tusk a ministr financí Jacek Rostowski.
Kaczyński však trval na tom, že má právo se summitu zúčastnit jakožto vedoucí představitel polské delegace.
V bruselském jednacím sále může mít každá z členských zemí EU dva zástupce.
Tusk odletěl do Bruselu v úterý večer, odmítl ale poslat státní letadlo zpět. Kaczyński se jím chystal na summit odcestovat ve středu ráno. Prezident proto během středy sháněl náhradní dopravu, nakonec odletěl do Bruselu jiným letounem.
Mezi premiérem a prezidentem přetrvává řada sporů a jejich pohled na vztah k EU se značně liší. Na summitu mohou nastat další rozepře a nejasnosti. Některých jednání nebo též středeční večeře zástupců EU se může zúčastnit vždy jen jeden představitel členské země. Kdo zasedne u vlajky Polska? To zatím není jasné.
Podle odborníka na ústavní právo Piotra Winczoreka je odpověď na otázku, kdo má Polsko na summitu zastupovat, jasná. "Na základě ústavy patří zahraniční politika do kompetence vlády," řekl.
Více o summitu EU: Summit řeší finanční krizi. Půjde ekologie stranou? |