Na stát nelze spoléhat, říká miliardář. Rozdává proto sám

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
1. 10. 2014 19:30
Kvido Štěpánek je majitelem a šéfem úspěšné firmy Isolit-Bravo. Za pomoc druhým získal letošní novinářskou cenu VIA Bona.
Kvido Štěpánek. Podnikatel a filantrop.
Kvido Štěpánek. Podnikatel a filantrop. | Foto: Ludvík Hradilek

Jablonné nad Orlicí - V Jablonném nad Orlicí ho zná každý. Jeho firma má obrat jednu miliardu ročně, vyváží po celé Evropě, do USA či do Mexika.

Miliardář Kvido Štěpánek, majitel a šéf firmy Isolit-Bravo, má k - pro běžné lidi typickému - řediteli z luxusní kanceláře přesto daleko. Nejen proto, že návštěvy vítá v džínách, firemním tričku a v sandálech.

Řídí se totiž filozofií, že velké zisky zavazují. Že pomáhat je pro bohaté vlastně povinnost a pro osobní potřebu člověk dohromady moc peněz nepotřebuje. Za své angažmá a pomoc ostatním si proto ve středu večer převzal letošní novinářskou cenu pro filantropa-individuálního dárce VIA Bona.

Do fronty na oběd

Kancelář Kvida Štěpánka vypadá jako tucty dalších. Možná s tím rozdílem, že v ní je o něco víc židlí.

Pracovní dobu tráví nejraději v provozu. Nezve si lidi na kobereček, chodí za nimi sám. Zastaví se u nástrojářů i vývojářů, pak se jde v kantýně postavit do fronty na oběd.

"Je to úplně normální člověk, kterému - lidově řečeno - 'nehráblo' z peněz. O víkendu dělá na zahradě nebo v lese, nejezdí utrácet peníze někam. A hlavně si uvědomuje, že existuje spousta lidí, kteří neměli takové štěstí jako on a potřebují pomoc. A s tímto vědomím přispívá," popisuje ho jeho kolega, obchodní ředitel firmy Petr Bodlák.

Ve Štěpánkově firmě platí, že tu nepracují anonymní zaměstnanci, nýbrž jeho spolupracovníci. "A mezi zaměstnancem a spolupracovníkem je velký rozdíl," upozorňuje. Spolupracovníkovi by totiž mělo - stejně jako jemu - záležet na blahu firmy a měl by se řídit mottem podniku: "Pracuj v každém okamžiku a při každé činnosti tak, jako bys pracoval pro sebe doma".

Cena VIA Bona

Logo Nadace VIA

Nadace VIA ve spolupráci s velvyslanectvím USA oceňuje každý rok jednotlivce a firmy, kteří pomáhají svému okolí.

Cenu za osobní zaujetí – Srdcař roku – letos výjimečně získali dva "Srdcaři“" Petr Sýkora, který stojí za charitativním projektem Dobrý anděl, a Barbora Jindřiška Petrtýlová, která již 14 let pravidelně věnuje svůj čas organizaci Unicef.

Cena novinářů pro individuálního dárce putuje do Jablonného nad Orlicí Kvidu Štěpánkovi za dlouhodobou pomoc a podporu řady neziskových organizací. Mezi finalisty se dostali i Michal Rybář či Sanjiv Suri.

Štěpánek vyžaduje od spolupracovníků maximální nasazení. Zvýšená produktivita se cení, benefity mohou dosahovat až dvě stě procent platu.

Přísná pravidla platí i pro vedení firmy: "Nehrajeme na žádné obálkové metody, šéf by nadával, i kdybychom si od nějakého zákazníka přinesli víno," vysvětluje zdejší vedoucí zahraničního exportu Daniela Štefanská.

"Vybočuje"

Kromě vybudování prosperující firmy a vytvoření pětistovky pracovních míst pro zdejší obyvatele, zná Jablonné Štěpánka i jinak. "Vybočuje a nedělá to, co většina jiných. Necpe peníze do fotbalu nebo hokeje, řádně odvádí daně, smysl podnikání vidí v tom, že výsledek jeho činnosti může pomoci druhým, ať už jde o dar, nebo o výrobek," popisuje ho Petr Bodlák.

Obratem dává k dobru historku o tom, jak jedna zdejší nejmenovaná firma loni udělala velký "humbuk" a předala orlickoústecké nemocnici 100 tisíc korun. Nemocnici přispěl i Kvido Štěpánek. Bez velkých mediálních výstupů jí tehdy věnoval 800 tisíc.

Coby patriot a hrdý obyvatel Jablonného nad Orlicí přispívá také na opravu zdejších památek - starého hřbitova, andělské sochy či Andělské zahrádky. "Památky jsou výrazem stavu dnešní společnosti. Pokud chátrají, znamená to také naši nemoc. Snažím se pomoci tam, kde se nikdo nestará a kam neplynou žádné dotace," vysvětluje.

Finančně ale podporuje především velké charitativní organizace, jako jsou Lékaři bez hranic, Unicef, Nadační fond Charty 77 a další. "Denně chodí i žádosti od jednotlivců. Většinou jsou to dopisy rodičů, kteří mají těžce zdravotně postižené dítě a nemají na vozík nebo na péči. Snažíme se žádosti posuzovat - a kde mohu, tak pomůžu," říká.

Stát s milionem nedostatků

"Úplný přehled v tom nemám," odpoví Kvido Štěpánek na otázku, jak že se v záplavě žádostí vlastně orientuje. "Ale nechci své peníze svěřit jednomu nadačnímu fondu, i když by to bylo podstatně jednodušší. Jenže to bych pak ostatní musel odmítnout a říct jim: 'Bohužel, já už dávám všechny finance sem.' A to nechci."

Ve výrobní hale. Nedávno ji v podniku prodloužili a už je jim zase malá.
Ve výrobní hale. Nedávno ji v podniku prodloužili a už je jim zase malá. | Foto: Ludvík Hradilek

A proč nenechat - když platíme odvody a daně - pomoc na státu? "No, to je samozřejmě úplná blbost. Přece se nebudu odvolávat na stát, který má milion nedostatků a má co dělat sám se sebou. Jak se provinili ti postižení nebo rodiče postižených dětí, že žijí zrovna tady? Copak za to můžou? Na stát se vymlouvat nemůžu. Přece když mám tu možnost, tak proč bych nepomohl?" říká.

Že o státu a jeho současném fungování moc valné mínění nemá, je vidět třeba na firemních webových stránkách. Nechává tu online běžet nabíhající veřejný dluh ČR a úroky placené ze státního rozpočtu. "Dnešní společnost žije na úkor té budoucí. A většina občanů s tím souhlasí. Je to ostudné, je to  nemorální a je to potřeba radikálně změnit," vysvětluje, na co upozorňuje jeho aplikace.

Z montéra miliardářem

A z čeho Štěpánek charitu platí?

Do vedení podniku Isolit, kdysi součásti OEZ Letohrad, ho - jako řadového montéra - vybrali po listopadu 1989, protože si nezadal s komunistickým režimem. V roce 1993 pak firmu spolu se dvěma společníky koupil. 

Peníze neměli, a tak si půjčili u banky a ručili za ně svými rodinnými domky. Před časem Štěpánek oba společníky vyplatil a stal se jediným vlastníkem.

Majitel firmy a miliardář si právě vystál v závodní kantýně frontu na oběd.
Majitel firmy a miliardář si právě vystál v závodní kantýně frontu na oběd. | Foto: Ludvík Hradilek

Kromě "majitele" a "ředitele" je také vynálezce a inovátor; je totiž spoluautorem současného hitu firmy - Motúčka neboli elektrického kolečka, jež má zvládat těžké náklady i jízdu v terénu či do svahů.

Přitom když trakař na elektrický pohon poprvé ukázali světu, mnozí si ťukali na čelo a dohadovali se, zda nejde o aprílový žert. "Ano, nejdřív si lidé říkali, co je to za blbost, pak Motúčko vyzkoušeli ... a pak ho koupili," směje se Kvido Štěpánek. Od té doby se Motúček prodalo na sedm tisíc.

"Lámal jsem si hlavu, co užitečného bych mohl ještě vynalézt a vyrábět. Hlavou se mi honilo známé pořekadlo "Myslel, myslel, až vymyslel kolečko od trakaře". A  napadlo mě: "No jo, trakař, nešlo by na něm vlastně něco vymyslet? Každý ho používá a přitom zrovna moc dokonalý není...," vypráví, jak na "traktor na baterky" přišel.

Domácí spotřebiče? Kdepak

Když se v Česku řekne Isolit-Bravo, lidé si představí hlavně domácí spotřebiče. Ty však momentálně tvoří jen deset procent produkce.

Kvido Štěpánek zkouší před podnikem Motúčko "Postřižiny". I takto se dá modifikovat trakař.
Kvido Štěpánek zkouší před podnikem Motúčko "Postřižiny". I takto se dá modifikovat trakař. | Foto: Isolit-Bravo

"Domácí spotřebiče jsou problematická oblast, čínská láce je hrozně devalvovala. Lidé si už zvykli na to, že si koupí nekvalitní výrobek, za dva roky se pokazí, tak ho vyhodí a koupí si nový a neřeší to," stěžuje si Štěpánek.

Firma z Jablonného nad Orlicí se tak orientuje hlavně na automobilový průmysl a nástrojařinu. V prostorných výrobních halách se tu vyrábějí složité formy, pomocí nich pak plastové výlisky. Většina strojů je obrovských, moderních a ovládá se počítačem.

Přesto tu stále pracují i dělníci u ponku, se svěráky a kladivy. "Musí to sedět na setiny milimetru, formy se proto pak dodělávají ručně," vysvětluje vedoucí zahraničního obchodu Daniela Štefanská.

Workoholik v montérkách

"Tohle je ale moje srdeční záležitost," říká šéfka exportu, když míjí úsek, kde se vyrábějí a montují Motúčka. "Jezdím s nimi po Evropě na veletrhy. Většinou se jen věnuji zákazníkům a všechno s Motúčky odjezdí pan ředitel. Pobíhá tam v modrákách a předvádí jednotlivé typy, nikdo by netipoval, že je šéf, skoro by mu dali pětikorunu," usmívá se.

"O víkendech pracuje na zahradě nebo v lese a zdokonaluje Motúčko. Na veletrzích si to s ním v montérkách odjezdí," popisuje vedoucí zahraničního exportu.
"O víkendech pracuje na zahradě nebo v lese a zdokonaluje Motúčko. Na veletrzích si to s ním v montérkách odjezdí," popisuje vedoucí zahraničního exportu. | Foto: Ludvík Hradilek

Na otázku, zda je Kvido Štěpánek workoholik, Daniela Štefanská s odpovědí neváhá: "Rozhodně. A ke stoprocentnímu nasazení vede i své spolupracovníky. Na nějaké obleky a luxusní auta nehraje, to jde zcela mimo něj, často pobíhá po areálu v montérkách, protože pořád něco testuje."

Sám Štěpánek však své pracovní zapřažení nepřeceňuje: "Pokud vás to baví, platí biblické: 'Vždyť mé jho netlačí a mé břemeno netíží!' Tyto věci nejsou žádnou obtíží, ale naopak, radostí, potěšením, uvolněním a odpočinkem," říká.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

AC Milán vyhrál v Parmě navzdory vyloučení Ibrahimovice

Fotbalisté AC Milán zvítězili v italské lize 3:1 na hřišti Parmy, přestože hráli od 60. minuty bez vyloučeného útočníka Zlatana Ibrahimovice. O čtvrté venkovní výhře v řadě rozhodli dvěma brankami v prvním poločase.

Hvězdný Ibrahimovic se v lize podruhé za sebou neprosadil, to ale "Rossoneri" mrzet nemuselo. Švédského kanonýra střelecky zastoupili Ante Rebič a Franck Kessié, Ibrahimovic si alespoň připsal asistenci na úvodní branku. Kessié dal desátý gól v aktuálním ročníku Serie A, což se v této fázi sezony naposledy ze záložníků AC Milán povedlo Brazilci Kaká v sezoně 2008/09.

V 60. minutě dostal Ibrahimovic červenou kartu za nesportovní chování v přerušené hře po diskuzi s rozhodčím. Záhy snížil Riccardo Gagliolo, favorit už ale v oslabení výhru udržel. V nastavení navíc přidal pojistku střídající Rafael Leao.

AC Milán má jistotu, že i po odehrání kompletního programu 30. kola zůstane na druhé příčce. Na městského rivala Inter ztrácí osm bodů, má ale o jeden odehraný zápas více. Parma je předposlední.

Na chvostu tabulky je nadále Crotone, které přišlo v závěru o body na hřišti Spezie. Crotone ještě v 89. minutě vedlo 2:1, po trefách Maggioreho a Erliče ale nakonec prohrálo 2:3.

Italská fotbalová liga - 30. kolo:

Spezia - Crotone 3:2 (63. Verde, 90. Maggiore, 90.+2 Erlič - 40. Djidji, 78. Simy), Parma - AC Milán 1:3 (66. Gagliolo - 8. Rebič, 44. Kessié, 90.+4 Leao), Udine - FC Turín 0:1 (61. Belotti z pen.).

Tabulka:

1. Inter Milán 29 22 5 2 68:27 71
2. AC Milán 30 19 6 5 57:35 63
3. Juventus Turín 29 17 8 4 58:26 59
4. Bergamo 29 17 7 5 68:36 58
5. Neapol 29 18 2 9 63:34 56
6. Lazio Řím 28 16 4 8 45:38 52
7. AS Řím 29 15 6 8 53:44 51
8. Hellas Verona 29 11 8 10 38:34 41
9. Sassuolo 29 10 10 9 48:48 40
10. Sampdoria Janov 29 10 6 13 39:43 36
11. Boloňa 29 9 7 13 39:45 34
12. Udine 30 8 9 13 32:40 33
13. FC Janov 29 7 11 11 31:41 32
14. Spezia 30 8 8 14 40:55 32
15. Fiorentina 29 7 9 13 36:46 30
16. Benevento 29 7 9 13 30:54 30
17. FC Turín 29 5 12 12 42:52 27
18. Cagliari 29 5 7 17 31:50 22
19. Parma 30 3 11 16 29:59 20
20. Crotone 30 4 3 23 37:77 15
Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Testovací let vrtulníku Ingenuity na Marsu NASA kvůli chybě při prověrce o tři dny odložila

První testovací let malého vrtulníku Ingenuity na Marsu byl o tři dny odložen kvůli problému, který se vyskytl při zkoušce vysokých otáček rotorů. Informoval o tom na svém webu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Předběžný termín prvního letu Ingenuity americká vesmírná agentura původně stanovila na tuto neděli. Na základě údajů, které z vrtulníku dostala v pátek pozdě večer, se však NASA rozhodla let odložit. První možný termín letu je středa 14. dubna.

Důvodem je, že během páteční prověrky vysokorychlostních otáček rotorů kontrolní zařízení ukončilo dřív sekvenci příkazů ovládajících test. To se stalo ve chvíli, kdy se měl letový počítač přepnout z předletového módu na mód letový. Podle NASA je ale vrtulník v pořádku a v bezpečí a na Zemi poslal úplnou sadu telemetrických údajů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy