Muslimku nevzali kvůli šátku. Nejvyšší soud USA se jí zastal

ČTK ČTK
1. 6. 2015 21:40
Podle amerických zákonů musí zaměstnavatelé "rozumně vyjít vstříc" náboženským potřebám zaměstnance, pokud nepředstavují pro firmu nepřekonatelné problémy.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Washington - Nejvyšší soud Spojených států dnes rozhodl ve prospěch mladé muslimky její široce sledovaný spor se zaměstnavatelem, který ji nepřijal kvůli tomu, že přišla na pohovor v šátku.

V při o odškodné za to, že firma vědomě nerespektovala náboženské potřeby své potenciální zaměstnankyně, dal soud za pravdu obhájcům práv náboženských menšin. V podobném případě se podle agentury Reuters na stranu diskriminovaných muslimů letos postavil už podruhé.

Tehdy sedmnáctiletá Samantha Elaufová se v roce 2008 v Oklahomě ucházela o místo v prodejním oddělení módní firmy Abercombie&Fitch, která ji však odmítla přijmout, neboť se na pohovor dostavila v hidžábu, což je šátek zakrývající hlavu a ponechávající odkrytý obličej. Dívka zažalovala firmu o náhradu škody na základě federálního zákona zakazujícího pracovní diskriminaci kvůli náboženským praktikám.

Soud první instance jí přiznal odškodné ve výši 20 000 dolarů (půl milionu korun), odvolací soud však verdikt zrušil s odůvodněním, že měla Elaufová firmu na svou potřebu nosit šátek z náboženských důvodů upozornit, což neučinila.

Zaměstnanci zmíněné oděvní společnosti se musí řídit pravidly pro oblékání, mezi něž patří mimo jiné i nenošení pokrývek hlavy.

Nejvyšší soud v pondělí rozhodl jednoznačně poměrem hlasů osmi ku jednomu. Soudce Antonin Scalia odůvodnil rozhodnutí přesvědčením soudců, že firma jistě "přinejmenším tušila", že žena nosí šátek z náboženských důvodů a ne čistě jako nepovolený módní doplněk.

Podle amerických zákonů musí zaměstnavatelé "rozumně vyjít vstříc" náboženským potřebám zaměstnance, pokud nepředstavují pro firmu nepřekonatelné problémy.

Oděvní společnost tvrdí, že již v řadě případů vyšla zaměstnancům vstříc v otázkách jejich víry, včetně nošení hidžábů. Zákaz nošení šátků po žalobě od Elaufové navíc zrušila.

Muslimku ve sporu podporovala řada náboženských skupin různých vyznání i obhájci práv menšin. Dnešní verdikt je pro ně podobným úspěchem, jako lednové rozhodnutí nejvyššího soudu ve prospěch muslimských vězňů ve sporu se státem Arkansas. Soud rozhodl, že si tamní vězni mohou z náboženských důvodů nechat narůst plnovousy.

 

Právě se děje

Další zprávy