Nejvyšší soud USA podpořil muslimku ve sporu o nošení šátku

ČTK ČTK
26. 2. 2015 0:00
Konečný verdikt ve sledovaném případu má padnout v červnu, ve středečním slyšení se soud přiklonil na stranu ženy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Washington - Nejvyšší soud Spojených států ve středu podpořil mladou muslimku v jejím sporu se zaměstnavatelem, který ji nepřijal kvůli tomu, že přišla na pohovor v šátku. Ve sporu o odškodné za to, že firma údajně nerespektovala náboženské potřeby své potenciální zaměstnankyně, dala podle agentury Reuters většina soudců najevo, že stojí na straně ženy. Konečný verdikt v mediálně sledovaném případu má padnout v červnu.

Tehdy sedmnáctiletá Samantha Elaufová se v roce 2008 v Oklahomě ucházela o místo v prodejním oddělení módní firmy Abercombie&Fitch, která ji však odmítla přijmout, neboť se na pohovor dostavila v hidžábu, což je šátek zakrývající hlavu a ponechávající odkrytý obličej. Dívka zažalovala firmu o náhradu škody na základě federálního zákona zakazujícího pracovní diskriminaci kvůli náboženským praktikám.

Soud první instance jí přiznal odškodné ve výši 20 000 dolarů (486 tisíc korun), odvolací soud však verdikt zrušil s odůvodněním, že měla Elaufová firmu na svou potřebu nosit šátek z náboženských důvodů upozornit, což neučinila. Zaměstnanci zmíněné oděvní společnosti se musí řídit pravidly pro oblékání, mezi něž patří mimo jiné i nenošení pokrývek hlavy.

Nejvyšší soud se podle agentur ve středečním slyšení přiklonil na stranu ženy, když i soudci považovaní za konzervativní dávali najevo nesouhlas s argumenty právníků firmy. Soudce Samuel Alito například konstatoval, že firma neměla důvod odmítnout Elaufovou, neboť se nepřesvědčila, že žena hodlá nosit šátek za všech okolností i v zaměstnání.

Stejně jako on se podle amerických médií stavěla na stranu ženy většina z devíti členů soudu, kteří velmi podrobně rozebírali argumenty právníka firmy, které označovali za nedostatečné.

Firma v prohlášení uvedla, že již v řadě případů vyšla zaměstnancům vstříc v otázkách jejich víry, včetně nošení hidžábů.

Elaufovou v široce sledovaném případě podporuje řada náboženských skupin různých vyznání i obhájci práv menšin.

 

Právě se děje

Další zprávy