Štrasburk/Praha - Jak reagovat na irské ne, které minulý pátek zablokovalo Lisabonskou smlouvu? První větší evropská debata žádné řešení nenabídla.
Evropský parlament totiž zůstal i po tříhodinové diskusi rozdělen. Zatímco jedni ohlašovali smrt nástupkyni zkrachovalé euroústavy, jiní volali po právu ostatních zemí pokračovat v procesu ratifikace.
"Měli bychom přemýšlet o nové formě ratifikace," požadoval německý eurofederalista Jo Leinen, za což sklidil posměšky několika svých kolegů, kteří do sálu přišli v zelených tričkách s nápisem Respektujme irské hlasování.
Co dál s reformami EU
- Analýza: Keltský tygr se zakousl. A zahnal reformy EU do kouta
- Ohlasy: Sarkozy v Praze - českým euroskeptikům rozumím
- Blogeři se přou: Co dál s Evropou po irském NE
Zřejmě vůbec nejpatetičtější vystoupení dopolední debaty předvedl bývalý televizní boss Vladimír Železný, který Lisabonskou smlouvu označil za „zvrhlý plod německého předsednictví". Vzápětí pak varoval před restitucemi sudetoněmeckého majetku, k nimž prý smlouva otevírá cestu.
Ke krachu Lisabonské smlouvy se vyjádřil také prezident Václav Klaus. Zopakoval, že smlouva je mrtvá a je třeba sepsat úplně novou, založenou na jiných myšlenkách.
"Jestli mě donutí, abych byl dál v nemocnici a rehabilitoval, tak ji z dlouhé chvíle napíšu. To je výhružka," řekl dobře naladěný Klaus poté, co opustil nemocnici na Bulovce, kde se předtím podrobil operaci kyčelního kloubu.
Čtěte více: Klaus opouští nemocnici. Jde na rehabilitaci
Světlo do temnot kolem zablokované kauzy reformní smlouvy by měl přinést summit evropských lídrů, který zítra začíná ve čtvrtek v Bruselu.