Keltský tygr se zakousl. A zahnal reformy EU do kouta

Blahoslav Hruška
14. 6. 2008 15:11
Unii čeká nejistá sezona a vleklé debaty
NE zákonům z ciziny. Jeden z tisíce plakátů v ulicích irské metropole.
NE zákonům z ciziny. Jeden z tisíce plakátů v ulicích irské metropole. | Foto: Blahoslav Hruška

Dublin (od našeho zpravodaje) - Non, nee, níl. Tři referenda o reformě Evropské unie a třikrát ne.

Takový je výsledek lidového hlasování o euroústavě i její nástupkyni v podobě Lisabonské smlouvy, kterou Irové odmítli. Pátek třináctého byl pro příznivce evropské integrace opravdu smolný.

Jaký dopad to bude mít na irskou politiku? A pokusí se Brusel vyjednat v pořadí již třetí verzi základního dokumentu EU pro 21. století?

Prozatím jsou všechny možnosti otevřené. Jisté je jen to, že mezi politiky a občany, a to jak v rámci celé EU, tak v Irsku, zeje propast. Jinak si totiž nelze vysvětlit, že usilovná kampaň většiny rolnických organizací, odborů a dokonce i opozičních politických stran nedokázala voliče přesvědčit, že Lisabon neznamená konec prosperity a nezávislosti "keltského tygra".

Pořádně horké chvilky čekají především premiéra Briana Cowena, který do kampaně za referendum naskočil za Bertieho Aherna, jehož dostihla aféra s úplatky.

Taoiseacha, jak zní oficiální titul Cowena, totiž čeká příští týden nezáviděníhodná cesta do Bruselu, jeho vůbec první ve funkci předsedy vlády. A hned ho čeká vysvětlování, co se Irům na eurosmlouvě vlastně nelíbí.

Premiéra to ale nebude, podobnou situaci zažil v roce 2001 - tehdy jako ministr zahraničí zase v sídle EU čelil dotazům, co je pro Irsko špatné ve smlouvě z Nice. I tento reformní plán totiž Irové před sedmi lety v referendu torpédovali.

Evropa má nyní v zásadě tři možnosti, jak s irským ne naložit. Všechny ale znamenají, že EU bude v reformách přešlapovat na místě.

Tři scénáře pro Evropu

První, zřejmě nejschůdnější scénář, by mohl kopírovat "repete" hlasování o Nice z roku 2002. Tehdy si totiž Irové vymohli doplňky a následně už smlouvě v opakovaném referendu dali zelenou.

Byli k nám hluší? Irské referendum mimo jiné ukázalo, že lidé na přesvědčování politiků příliš nedají.
Byli k nám hluší? Irské referendum mimo jiné ukázalo, že lidé na přesvědčování politiků příliš nedají. | Foto: Blahoslav Hruška

Irové by tak mohli za rok smlouvu s národními dodatky schválit, čímž by se proces ratifikace dotáhl do konce. Nejprve bude ale nutné zjistit, co je pro irské občany na odmítnuté smlouvě nepřijatelné.

Druhou, zdaleka nejhorší možností, je tvářit se, že se nic nestalo. Takový postup EU zvolila v případě francouzského a nizozemského ne a dost dlouho trvalo, než Brusel definitivně  euroústavu pohřbil.

Třetí možností je vrátit se za jednací stůl a projednat v pořadí již třetí reformní smlouvu. To by ale zabralo možná i několik let, podobně jako přechod od ústavy k reformní smlouvě. 

EU pojede podle starého jízdního řádu. Zatím

Otázkou je, jak dlouho EU bez zásadního reformního dokumentu vydrží. Prozatím totiž bez Lisabonu pojede "postaru", což minimálně znamená stop rozšíření a další vleklé debaty kolem systému hlasování, který už před Lisabonskou smlouvou torpédovali Poláci.

České předsednictví čeká každopádně za půl roku pořádný kus práce. Málokdo v Bruselu  totiž věří, že se plán B podaří najít do konce roku.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy