Ve středu odpoledne a večer bude na dolních tocích pršet. Neočekává se ale prudký růst hladin. Po dnešním zasedání Ústředního krizového štábu to řekl ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Ivan Obrusník.
Ve středu se podle něj ochladí a napadne dalších deset až 30 milimetrů srážek.
Zejména na Moravě se očekává, že teploty budou mírně vyšší - kolem nuly, a není tak jisté, zda budou srážky dešťové či sněhové. Pokud bude pršet, mohla by se zkomplikovat situace na Bečvě a Olši, uvedl Obrusník.
- Stav na řekách ON-LINE - ZDE
- Povodňová MAPA aktuální situace v krajích - sledujte ZDE
- Potřebné informace o povodni ve vašem kraji - najdete ZDE
- Vše o velké vodě - SPECIÁL
- Chcete pomoci postiženým oblastem - čtěte ZDE
Šéf ČHMÚ dále upozornil, že i když je nouzový stav v postižených krajích v platnosti zatím do 10. dubna, neznamená to, že povodně po víkendu skončí. Budou podle něj pokračovat ještě zhruba týden nebo dva, a to hlavně na dolním Labi, Moravě a Lužnici. V pohraničních horách nad 700 metrů se totiž stále drží sníh.
Ministr vnitra František Bublan řekl, že jeho úřad uvolnil pět vrtulníků pro potřeby hejtmanů, členů povodňových komisí a starostů zaplavených měst. K dispozici je také 50 tun dezinfekčního chloraminu, 550 agregátů na elektrickou energii a desítky úpraven vody.
Hladiny dále klesají, lidé sčítají škody
Třetí povodňové stupně platily k osmé hodině ráno na 29 místech v Česku. Hladiny už ale nikde nestoupají. V noci kulminovalo Labe na Mělnicku i v Ústí nad Labem.
Ve Středočeském kraji platí třetí povodňový stupeň ještě na Labi v Brandýse a Mělníku, na Sázavě v Nespekách a na Želivce v Souticích.
Labe klesá i v Ústeckém kraji. V Ústí řeka dosahovala v 7:00 výšky 883 centimetrů a dále pomalu klesá. Ve městě je stále otevřen jen jeden most přes řeku - most Edvarda Beneše. Dopravu na něm řídí policie.
Mimo domov je v Ústeckém kraji zhruba 1500 obyvatel. Nejvíce prázdných příbytků je na Litoměřicku, kde Labe pohltilo obec Křešice. Na Děčínsku zůstává temnou obcí Hřensko. Odříznuté od světa jsou Těchlovice, silnice do obce zalila voda.
V Olomouckém kraji i nadále platí stav ohrožení na dvou místech. Třetí povodňový stupeň hlásí vodohospodáři v Olomouci a Moravičanech. Hladina však na všech tocích klesá. Jen v Olomouci poklesla Morava od pondělka o deset centimetrů.
"Už se to v Olomouckém kraji zklidňuje, na všech úsecích toku voda klesá. v Olomouci je nyní hladina na 484 centimetrech, je to pokles o deset centimetrů," řekl dnes ČTK Antonín Kurfürst z olomouckého závodu Povodí Moravy.
Zklidňuje se také řeka Dyje a její obří rozlivy nad vodním dílem Nové Mlýny na Břeclavsku jsou stále pod kontrolou. Pozornost záchranářů a vojáků se bude muset upřít na řeku Moravu. Nejhorší je nyní situace v Břeclavi, kde voda z Dyje plněné z nádrží Nové Mlýny prosakuje přes hráze do sklepů, stále se pracuje na dalším zpevňování břehů řeky.
Její hladina se dnes má zvyšovat, v ohrožení se tak může ocitnout oblast mezi Hodonínem a Lanžhotem na Břeclavsku.
Hladina Moravy pozvolna klesá i ve Zlínském kraji. V Kroměříži dnes v 08:00 naměřili vodohospodáři 656 centimetrů, což je oproti pondělnímu večeru o více než deset centimetrů méně. Členové povodňových komisí i vodohospodáři v nejvíce
postižených městech a obcích kontrolují především nepropustnost hrází.
Na většině míst ve Zlínském kraji se voda drží v korytě řeky Moravy. V Kroměříži i Uherském Hradišti, kde je situace nejvážnější, zatím není hlášen žádný větší problém.
Na Vysočině platí nejvyšší stupeň povodňové aktivity, ohrožení, už jen na Sázavě a Želivce. Do režimu pohotovost podle informací z dispečinků Povodí Moravy a Vltavy klesla v noci na dnešek už i hladina řeky Jihlavy v Třebíči-Ptáčově a také přítoky do přehrad Mostiště na Žďársku a Dalešice na Třebíčsku.
Hladiny většiny řek v Plzeňském kraji klesají. První povodňové stupně platí ještě na pěti místech, jinde jsou stavy normální. Vodohospodáři očekávají, že situace bude podobná i v příštích dnech. První stupeň je na Mži, na horní Klabavě, horní Úslavě a na Berounce v Plzni na Bílé hoře.
Charity vybraly už přes milion
Na pomoc obcím, které zatopily rozvodněné řeky, už lidé prostřednictvím nevládních organizací přispěli částkou přesahující
jeden milion korun. Většinu peněz vybrala formou SMS zpráv společnost Člověk v tísni. Nakoupí z nich například vysoušeče nebo je použije na rekonstrukce poničených domů, řekl dnes ČTK hlavní koordinátor pomoci společnosti Tomáš Vyhnálek.