Mocný vládce petrochemie v Orlenu končí

aju,čtk
18. 1. 2007 14:51
Varšava - Vládl díky podílu v Unipetrolu české petrochemii. Patřil k nejvýznamnějším středoevropským manažerům. Dneškem o tyto charakteristiky přišel.

Dozorčí rada polského polostátního koncernu PKN Orlen totiž dnes odvolala z funkce nejvyššího šéfa firmy Igora Chalupce, který tak ukončil bezmála dvouapůlleté období v jejím čele. O jeho odchodu se už bezmála rok spekulovalo.

Novým šéfem koncernu se stal dosavadní místopředseda Orlenu Piotr Kownacki, dlouholetý spolupracovník prezidenta Lecha Kaczyńského. Informovala o tom ČTK s odvoláním na Radio Zet.

Zatímco Chalupce dosadila na pozici šéfa bývalá vláda před volbami v roce 2005, Kownacki byl do řídícího týmu zvolen loni v říjnu a vybírala ho nynější vláda. Kownacki dříve pracoval na státním kontrolním úřadu NIK, kde působil i nynější prezident Lech Kaczyński.

Premiér Jaroslaw Kaczyński dnes novinářům řekl, že Kownacki má lepší osvědčení pro práci v PKN Orlen. Ministr státního pokladu Wojciech Jasiński očekává, že nový šéf PKN Orlen posílí pozice polského koncernu a energetickou bezpečnost Polska.

Proti tomu se však staví analytici a další odborníci, kteří Chalupce považují za profesionála, který stabilizoval situaci v podniku, který před tím střídal vrcholové vedení "téměř jako ponožky".

Chalupec je jedním z mála manažerů ve státem řízených firmách, který v Polsku až do dneška přežil změny po výměně vlády. Ve volbách v září 2005 zvítězila strana Právo a spravedlnost, kterou vedou dvojčata Lech a Jaroslaw Kaczyńští.

Chalupec je v čele firmy přes dva roky a mimo jiné byl u převzetí litevského podniku Mažeikiu Nafta, za který Orlen zaplatil 2,3 miliardy dolarů (téměř 50 miliard korun). Zásluhu má i na snižování nákladů a celkovém zlepšení pověsti firmy, která byla dříve známá tím, že do jejího řízení často mluvili politici.

Chalupec by mohl podle spekulací tisku řídit litevskou rafinérii. Personální rošády vzbuzují v Polsku velké emoce. Vedení tak velké firmy znamená nejen dobré výdělky, které u Chalupce činí podle polského listu Dziennik okolo 200 tisíc zlotých měsíčně (přes 1,4 milionu korun), ale také prestiž a vliv na chod hospodářství.

Kromě toho, že Orlen v Česku úspěšně podnikáa přes Unipetrol mu patří například Benzina, vede také závažný spor s podnikem Andreje Babiše Agrofertem. Ten totiž původně při privatizaci Unipetrolu s Poláky spolupracoval a měl dostat odměnou část podniků Unipetrolu - zejména kralupský Kaučuk.

Nové vedení v čele s Chalupcem však vidělo dohodu jako nevýhodnou a tak raději riskovalo dvacetimiliardovou arbitráž.

 

Právě se děje

Další zprávy