Praha - Chystá se Česká republika nakoupit detektory, které prohlíženou osobu zobrazí jako nahou? Naznačuje to fakt, že firma, která zastupuje výrobce tohoto zařízení, vydala tiskovou zprávu pro česká média, v níž výhody tohoto zařízení obhajuje.
Přímo však nechce potvrdit, jestli už našla v Česku kupce. "Nemohu říci, zda budeme něco dodávat," říká mluvčí společnosti PCS Eva Možná.
Společnost PCS zastupuje na českém trhu americkou firmu Rapiscan Systems, která dodává bezpečností zařízení do celého světa.
Odraz od pokožky pod šaty
Jedním z těchto zařízení je i takzvaný personální rentgen. To je detektor založený na rentgenových paprscích, které procházejí oděvem a odrážejí se od pokožky. Na jeho obrazovce se tedy objeví černobílý obrázek prohlížené osoby, jako by byla nahá.
"Stovky těchto zařízení jsou už instalovány na řadě míst po celém světě, a to nejen na letištích, ale i ve věznicích, vojenských objektech a podobně," uvádí tisková zpráva společnosti PCS.
Rozruch i v českých médiích vzbudily informace, že tyto detektory pracují na některých amerických letištích. Zatím jimi neprocházejí všichni cestující, ale jen ti, kteří se z nějakého důvodu stanou podezřelými. Na letištích nevybavených novým zařízením by tito podezřelí prošli důkladnou osobní prohlídkou.
Americké organizace na ochranu občanských práv jsou znepokojeny.
Najde zbraně ze skla i výbušniny
"Vzhledem k rozvoji nových typů zbraní a používání nových materiálů pro jejich výrobu, jako je sklo, keramika či plastické trhaviny, rostou i rizika spojená s možností jejich pronesení na palubu letadla," uvádí Milan Krása ze společnosti PCS.
Současné detektory na letišti (magnetometry na zjišťování kovů) nemohou zbraň z keramických materiálů zjistit. Nový personální rentgen to umí. Jeho obsluze se totiž tyto předměty na obrazovce ukážou, i když jsou skryty pod šaty.
Výzkumníci už v minulých letech uváděli, že do programu přístroje vloží jakýsi "fíkový list", který zamlží choulostivé partie a také zkreslí obličej. Přesto panují obavy, že obsluha přístroje například pořídí a prodá nahé snímky některé celebrity.
Pravidla proti zneužití
Tomu mají zabránit pravidla, podle nichž by se měl přístroj používat.
Muže má prohlížet muž, ženu jen žena.
Kontrolovaná osoba má být v oddělené místnosti, takže je pro bezpečnostního pracovníka anonymní.
Obraz osoby na monitoru je upraven tak, aby se zvýraznily neobvyklé, skryté předměty, ale dal se jen s obtížemi přiřadit konkrétní osobě.
Naskenovaný obrázek se neukládá, ale přemaže se obrazem následujícím. Obsluha nesmí u sebe mít žádné záznamové zařízení.
Soukromí mizí
Budou tato opatření stačit? To se teprve ukáže. Zatím ovšem v českých podmínkách nedokázala své snímky uhlídat ani policie. Je obtížné věřit, že to dokáže soukromá bezpečnostní služba.
Moderní technologie a strach z terorismu nám prostě ubírají další kousky něčeho, o čem jsme si mysleli, že je jen naším soukromím.
Další články z rubrika věda najdete zde. |