Praha - Vymahatelnost protikorupčního práva je v České republice nedostatečná - tak se dá shrnout průzkum provedený poradenskou společností Ernst & Young mezi manažery nejen v celkem 33 státech světa včetně České republiky.
Ačkoli si 40 procent manažerů myslí, že se možnosti vymáhání práva během posledních pěti let zlepšily, plných 82 procent z nich je stále považuje za nedostatečné.
I přes toto vysoké číslo pouze 14 procent z nich uvedlo, že se jejich firma v posledních dvou letech s korupcí či uplácením setkala. Zhruba čtvrtina manažerů - 24 procent - pak uvedla, že jejich firma v minulosti kvůli korupci prohrála boj o zakázku.
"V těchto údajích se sice nijak nelišíme od dalších sousedních zemí, oproti vyspělým zemím jsou však tato čísla stále dvojnásobná, a s tím bychom se neměli smiřovat," komentovala situaci Magdalena Souček, vedoucí partnerka pro řízení rizik a podnikového poradenství pro střední Evropu.
Přitom po zprůměrnění výsledků ze všech zemí vyšel najevo překvapivý fakt, že dle dvou třetin manažerů je protikorupční právo v jejich zemích dostatečně uplatnitelné.
Čeho se manažeři bojí? Pokut a soudů
Nejvíce negativním následkem prokázané korupce jsou podle českých manažerů soudní náklady, ohrožení rozvoje firmy a omezení vstupu na trh.
V tomto vnímání se česká část výrazně odlišuje od světového průměru. V ostatních zemích manažery nejvíce straší pokuty a penále.
S Čechy se pak ostatní shodují v omezení přístupu na nové trhy. Rozdílně od ostatních vnímají Češi i způsoby prevence korupce.
Nevěří totiž tolik jako jejich kolegové v zahraničí interním auditům, ale spíše se přiklánějí k pravidelným kontrolám toku financí ve firmách.
"Tvrdší kontroly a dostatečná legislativa jsou samozřejmě důležité, nicméně čeští manažeři by neměli zapomínat, že nezbytnou součástí je systém vzdělávání, obecné povědomí, odborná příprava a firemní kultura. Všechny tyto faktory je třeba považovat za zásadní a nemůžeme je v žádném případě opomíjet," hodnotí tento postoj Magdalena Souček.