Lucemburk/Praha - Lucemburský parlament schválil Smlouvu o reformě institucí Evropské unie. Ta by měla nahradit bývalou evropskou ústavu. Lucembursko se tak zařadilo po bok dalších čtvrnácti států, které již takzvanou lisabonskou smlouvu ratifikovaly.
Lucemburský premiér Jean-Claude Juncker uvedl, že evropská ústava z roku 2005, která nakonec kvůli Dánům a Francouzům neprošla, byla lepší. “Tahle je ale ještě o něco lepší než ta, která platí teď,” řekl.
Předseda Evropské komise José Manuel Barosso Lucembursku pogratuloval. Vyzdvihl především, že smlouvu podpořili politici napříč stranami.

Lisabonská smlouva
Text, který vloni schválili šéfové států a vlád všech unijních členů, vstoupí v platnost prvního ledna 2009. Do té doby ho musí schválit dalších dvanáct zemí EU. V Irsku jako jediném budou lidé o smlouvě hlasovat v referendu koncem května. Česko smlouvu ještě neratifikovalo. V Poslanecké sněmovně už je ve druhém čtení.
Čtěte více: Lisabonská smlouva prošla ve sněmovně do dalšího čtení
Smlouva ale nepřináší přehledný návod, jak má Evropa v budoucnu fungovat. Z právního hlediska je - na rozdíl od zkrachovalé euroústavy - jen novelizací stávajících smluv.
Nejproblematičtější body byly odsunuty do pozadí. Nový hlasovací systém dvojí většiny, proti němuž brojili zejména Poláci, byl odložen na rok 2017. A listina základních práv bude ve Velké Británii a Polsku nezávazná.
Katalog svobod občana EU znamená, že teoreticky sice bude existovat právo na práci a podnikání kdekoliv v EU, to je ale svázáno natolik přísnými národními předpisy, že se fakticky nic nezmění.