Lidé v Olomouci? Utečeme, až bude zle

Martina Macková
1. 4. 2006 15:58
Olomouc - Nechtějí opustit své domovy, i když už měli být dávno evakuováni. Olomoučané z částí města Černovír a Chomoutov.

Proč? Tvrdí: Na předpověď máme svoje metody. Odejdeme. Ale až to bude skutečně špatné.

Na mostě stojí stále minimálně dvacet lidí, další desítky na březích dvojnásobně široké Moravy, která ale mnohde už žádné břehy nemá. A jen někde je mohli hasiči nahradit nafukovacími. Ale k odjezdu se nemá nikdo.

Nikam nejdu, radnice plaší

Stovky lidí z Černovíra si živě pamatují povodeň v roce 1997. Černovír se stal tehdy s Troubkami nebo Stření jedním ze symbolů míst, která byla postižena nejvíce. Jako by ale lidé po devíti letech zapomněli.

Domky stále svítí novotou, ve stavení z nepálených cihel už nebydlí nikdo. Všechna tehdy spadla a vody bylo téměř dva metry. Dnes lidé zatím ani nemusí vytahovat gumáky, a možná proto jsou ledově klidní. I když v noci spal jen málokdo.

"Nikam nejdem. Budeme tady. Radnice plaší. Je to ještě dobrý, máme to v oku," říkali lidé u mostu přes Moravu asi ve tři ráno. "Pravidelně se ale chodili dívat na vodočet, někteří si vyrobili vlastní. Rozvodněný tok tak lemují nalámané větve stromů se zářezy. Svůj kolík tam má snad každá rodina.

Budeme čekat do poslední chvíle, říkali lidé a ani přes výzvy v noci neodešli. Až na výjimky. "Jedeme k příbuzným do Toveře, máme sbaleno. Ještě čekám na přítele, evakuuje svoji firmu," Tereza Tihelková. Bydlí uprostřed náměstíčka, které po povodni před lety sloužilo jako vojenský tábor. V něm se vařilo pro zaplavené domácnosti, k ruce byli lékaři i psychologové.

"To si moc dobře pamatujeme. Dům jsme stavěli znovu. Teď jsme věci vystěhovali do patra, vzali televizi a jedem," říká Tihelková.

S příbuzným ještě chvíli stojí nad kanálem a spekuluje. "Vždycky to šlo první z kanálů. Když přetečou, měli bychom mít ještě několik hodin čas, ale kdo ví, jak to půjde letos. Ale nikde jinde bych nebydlela, je tady krásně," říká žena. "Jestli nás to zas zaplaví, postavím si barák jak orlí hnízdo. Ale zase tady," dodala.

Informace? Pozdě a liší se

Když hasiči v noci obcházeli dům od domu a zvonili, cloumala jimi bezmoc. "Zase nám neotevřeli. Tak Jeníčku, jdeme dál," rozhodil rukama jeden z dobrovolníků. Unavení muži před důchodem už ráno stavěli hráz z pytlů, v noci pak zvonili na každou domácnost v Černovíře. Když už jim někdo otevřel, evakuovat se odmítl.

"Děláme si seznam, pak ho předáme policistům. Říkali nám, ať lidi přesvědčíme, ale vlastně nikdo nemá přesné informace, jak velká voda ještě přijde," kroutili hlavou muži.

Informace byly a jsou v Olomouci skutečně problém. Hejtman Olomouckého kraje Ivan Kosatík (ODS) si dokonce dnes postěžoval premiérovi Jiřímu Paroubkovi (ČSSD), že krajská komise dostává nepřesné a navíc velmi pozdní údaje z Českého hydrometeorologického ústavu. "Spolupráce je špatná, informace se velmi liší. Premiér slíbil, že se pokusí o nápravu. Dnes svolá ústřední povodňovou komisi," řekl Aktuálně.cz mluvčí magistrátu Martin Hála.

Ale také lidé tvrdili, že jim informace unikají. "Na zastávkách jsou vyvěšeny tabule s údaji, ale když projíždí auta s megafony, není hlášení téměř slyšet. Proč se budovaly hlasové sirény, když je město nakonec nepoužívá. Přitom se každý měsíc zkouší," řekl René Koudelný.


Utratili miliony, ale ne u řeky

Lidé v Černovíře jsou zdánlivě v klidu. Ale jen "naoko". Už v noci mnozí pro jistotu stěhovali nebo se doma poohlédli po svíčkách pro případ, že by musela být vypnuta elektřina. Ještě ve čtyři ráno jedna z žen sháněla na ulici svoji kočku. Pak ji láskyplně odnesla do patra.

"Škoda že hostinský zavřel. Mohli jsme si dát točený. Teď máme už jen rum, slivovica došla," ozývalo se tři hodiny po půlnoci z hloučku mužů před dalším z domů. Ale tématem nebyl jen alkohol.

"Všechno se řeší, až když hoří. Co dělali devět let?! Postavili si nový barák za stamiliony a pár milionů na zvýšení hráze nebo prohloubení koryta nikdo nedal. V Praze mají mobilní zábrany. Proč je taky naše radnice nekoupila? A obtokový kanál se začal stavět až letos v březnu," nadávají místní na radnici  a také na stát.

Radnice na začátku roku otevřela novou budovu magistrátu, kterou nechala vybudovat v centru. Přestavba kanceláří pro 200 úředníků stála město asi 200 milionů korun.

Přitom stavbu slavnostně zahájil ministr zemědělství teprve letos 14. března. Nové, 12 metrů široké, 7 metrů hluboké a 533 metrů dlouhé koryto za 400 milionů, které by mělo snížit hladinu až o 30 centimetrů, by ale Morava právě teď potřebovala.

Velká voda, která se jím teď valí, by nebyla problémem. Potíže by nezpůsobila ani stoletá voda.

A další obrany proti povodni se lidé ze stotisícového města dočkají až za dalších 9 let. Tím je rozšíření koryta Moravy, tentokrát za 650 milionů. "Věřím, že se podaří získat prostředky dříve a realizaci urychlit. Je to nutné, protože velká voda může přijít kdykoliv," prohlásil před měsícem primátor Martin Tesařík (ČSSD).

 

Právě se děje

Další zprávy