Výsledky mají vědcům sloužit ke stanovení podmínek provozu světelných zdrojů a snížení nepříznivých účinků světla na noční prostředí.
Mají také přinést až třetinové úspory v soustavách venkovního osvětlení měst a obcí kraje, řekli novinářům organizátoři akce.
Už v noci na čtvrtek naplánovali vědci podobné měření v Jablonci.
Podle předsedy Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení Tomáše Maixnera má ojedinělé sledování přinést odpověď na to, jaké světelné znečištění vydávají obchodní centra, domácnosti nebo svítící reklamy.
Podle něj žádné předpisy neurčují intenzitu venkovního osvětlení například na stadionech nebo na světelných reklamách. Města zase mají v mnoha případech energeticky zastaralé osvětlení.
Množství rušivého světla dosud nikdo nezkoumal. "Za nejrušivější zdroj se označuje veřejné osvětlení. Dosud se neprověřilo, jestli to je pravda," poznamenal Maixner.
Ideální kraj pro měření
Liberecký kraj si vědci pro studii nevybrali náhodně. "V regionu jsou průmyslová a obchodní centra, ale i vzácné chráněné krajinné oblasti," poznamenal koordinátor projektu Jiří Tesař.
Příznivá je i topografie kraje, kdy je možné ze čtyř míst, z Ještědu, hradu Bezděz, rozhledny Kozákov a výškové budovy sídla Libereckého kraje posoudit charakter vyzařování světla v celé oblasti.
Měření začnou kolem osmé hodiny večerní. Citlivé jasoměry budou zaznamenávat všechny změny po minutových intervalech.
Mezi jedenáctou a čtvrtou ranní se na hodinu vypne veřejné osvětlení. Přesný čas vědci z bezpečnostních důvodů tají. Výsledky budou mít zpracované nejdříve za tři měsíce.
Třetinové úspory?
Podle odhadů spotřebovalo vloni venkovní osvětlení v Libereckém kraji 35 tisíc megawatthodin a provozovatelé za něj zaplatili asi 75 milionů korun.
Česká společnost pro rozvoj veřejného osvětlení předpokládá, že jsou možné až třetinové úspory.
"Výsledky by také měly sloužit obcím jako podklad k žádostem o dotace na rekonstrukce osvětlení," dodal Maixner.