Léky na míru a bílkovinu hlídající nádory slibují vědci

Josef Tuček
9. 7. 2009 10:00
Konference v Praze ukázala vývoj v biochemickém výzkumu
Vědci stále vylepšují poznávání genetické informace.
Vědci stále vylepšují poznávání genetické informace. | Foto: Archív

Praha - Dva pacienti se stejnou nemocí budou dostávat odlišné léky - tak by měla vypadat budoucnost medicíny. Podstatné totiž je, že léčivé prostředky se budou přesně "nastavovat" podle genetických dispozic každého jednotlivého nemocného. A vědci souvislost mezi chováním různých genů a onemocněním postupně stále lépe odkrývají.

I o tom se hovořilo na výročním kongresu Federace evropských biochemických společností (FEBS), který právě probíhá v Praze.

Bílkovina chrání před nádorem

Jiným zajímavým tématem kongresu byly například nové informace o bílkovině p53, která vědce vzrušuje už tři desetiletí. Často se jí říká "strážce genomu". Zjistilo se totiž, že "hlídá" genetickou informaci, neboli zabraňuje nežádoucím změnám v buňce a potlačuje možnou přeměnu zdravé buňky v nádorovou. Někdy to jde tak daleko, že tato bílkovina dokáže rakovinnou buňku přimět k tomu, aby sama odumřela a přestala se nekontrolovatelně dělit.

Ale naopak - když protein p53 zmutuje, ztrácí své funkce, což se pak projevuje v tom, že asi u poloviny nádorů se nachází právě zmutovaná verze p53.

Jeden z objevitelů bílkoviny p53, britský onkolog David Lane, nyní na kongresu v Praze představil nové možnosti stabilizace tohoto proteinu. Pokud je vědci definitivně ovládnou, doufají, že díky tomu budou moci lépe léčit rakoviny hned v počátku, nebo že se jim dokonce podaří řadě případů nádorových onemocnění úplně zabránit.

Nové poznání přináší nové léky (ilustrační foto).
Nové poznání přináší nové léky (ilustrační foto). | Foto: Jan Langer

Hormony z rostlin jako lék

Jinou linii výzkumu na konferenci představil profesor Miroslav Strnad, vedoucí společné laboratoře olomoucké Univerzity Palackého a akademického Ústavu experimentální botaniky. Jeho laboratoř zkoumá cytokininy, rostlinné hormony, které - mimo jiné - zpomalují stárnutí pletiv a rostlinných orgánů. Ukázalo se však také, že některé tyto látky mají protinádorový potenciál.

Jedna z látek ze Strnadovy laboratoře prochází nyní druhou fází klinických testů, při nichž se ověřují jejich léčivé účinky na onkologických pacientech.

Česká věda také získala na kongresu ocenění: Profesor Václav Hořejší, ředitel Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR, získal Krebsovu medaili a přednesl jednu z hlavních přednášek. Medaili, pojmenovanou po laureátu Nobelovy ceny Hansi Krebsovi, uděluje federace FEBS špičkovým vědcům. Loni ji získal nositel Nobelovy ceny Timothy Hunt.

 

 

Právě se děje

Další zprávy