Cambridge (USA) - Prezidentská kampaň ve Spojených státech nabírá někdy drsné obrátky.
Například lékař, který podporuje Baracka Obamu, veřejně odhaduje, že protikandidát John McCain má až poloviční pravděpodobnost, že během možného funkčního období zemře na rakovinu.
Doktor John Alam z americké Cambridge působil jako lékař a pak vedoucí výzkumník v biotechnologickém průmyslu. A jeho prognóza nebyla vyslovena někde na večírku, ale publikována ve významném lékařském časopise Lancet.
Druhá nejvyšší kategorie rizika
Co doktor Alam tvrdí?
Vychází z toho, že dvaasedmdesátiletému republikánskému kandidátovi Johnu McCainovi lékaři v roce 2000 odoperovali nádor kůže (melanom). Operace zanechala stopu na senátorově levé tváři.
John McCain povolil v rámci předvolební kampaně lékařům zveřejnit některé údaje o svém onemocnění a léčení.
A z toho doktor Alam vyhodnotil, že senátorův nádor patřil do druhé nejvyšší kategorie rizika. A dodává, že vzhledem k věku pacienta a dalším souvislostem představovala v době po zákroku pravděpodobnost, že McCain přežije dalších deset let, pouze 24 procent.
Lepší než po operaci
Nicméně lékaři z uznávané kliniky Mayo, kde se McCain léčil, pečlivě vyšetřili mízní uzliny nejbližší místu odstraněného melanomu. Nenašli v nich žádné stopy metastáz (druhotných nádorů šířících se z původního ložiska). Tento poznatek výrazně sráží riziko, že nádorové buňky v těle zůstaly a začnou se opět nekontrolovatelně množit.
I tak však pravděpodobnost, že McCain zemře na rakovinu, zůstává asi šest procent ročně. Tedy asi 1:5 až 1:4, že zemře během prvního volebního období. V případě opětovného zvolení na další čtyři roky, které umožňuje americká ústava, se riziko zvyšuje a McCainovi by hrozila téměř poloviční pravděpodobnost, že zemře v úřadě.
V podtextu zůstává, že smrtelný nádor by se objevil o několik měsíců až let před fatálním koncem a potenciálního prezidenta by vyřadil z práce.
Nikoli nezávislý odhad
Zdravotní stav člověka, který kandiduje na vysoký politický post, už opravdu není jenom čistě jeho soukromou záležitostí a stává se věcí veřejnou.
Nicméně z diskusí o tom, jakou pravděpodobnost kandidát má, že zemře na rakovinu, přece jen mrazí.
Zvláště, když tyto prognózy píše do lékařského časopisu člověk, který není úplně nestranný. Doktor John Alam přiznává nejen to, že je registrovaným členem Demokratické strany, ale také to, že přispěl nejvyššími povolenými částkami na volební kampaň: 4600 dolarů dal přímo na kampaň senátora Baracka Obamy a dalších 28 500 dolarů poslal celostátnímu výboru Demokratické strany.