Týden před volbami zbyl McCainovi jediný klíčový stát

Jiří Kropáček Zahraničí Jiří Kropáček, Zahraničí
29. 10. 2008 7:00
Republikánovi už zřejmě pomůže jen Bradleyho efekt

Praha - Do amerických prezidentských, guvernérských, parlamentních a senátních voleb zbývá přesně týden a republikánskému prezidentskému kandidátovi Johnu McCainovi se stále nedaří stáhnout náskok svého demokratického rivala Baracka Obamy.

Z aktualizace předvolební mapy podle průzkumů ve státech, které budou volby rozhodovat, vyplývá, že Obama má oproti McCainovi dvojnásobný počet volitelů. Ke svému zvolení jich v americkém volebním systému potřebuje 270 a nyní by jich získal 341, naopak McCain by ke svému vstupu do Bílého domu potřeboval dohonit manko 102 volitelských hlasů.

Obamu může obzvláště těšit, že se mu podařilo získat jeden z nejdůležitějších států, Ohio, který dostal před čtyřmi lety do Bílého domu podruhé George Bushe. Demokratovi ho připsalo během posledních sedmi dnů hned devět průzkumů.

Článek pokračuje pod grafikou

 

Foto: Reuters

Ohio má dvacet volitelských hlasů, a je tak třetím největším z těch států, které někdy volí republikána a někdy demokrata, a sedmým největším vůbec.

Z republikánského pohledu je předvolební mapa opravdu tristní. Kromě jistých republikánských států totiž vůbec poprvé na arizonského senátora zbyl pouze jeden z těch sporných: Indiana s jedenácti voliteli.

Ty vedle Ohia nejdůležitější - Michigan (17 volitelů), Pensylvánie (21) a Florida (27) - by již po několik týdnů volily Obamu.

Je čas zamávat Bílému domu?
Je čas zamávat Bílému domu? | Foto: Reuters

Týden před volbami už je pro McCaina takřka nemožné předvolební dynamiku zvrátit. Podle analytiků už tak může republikánovi pomoci pouze teroristický útok (McCain má v bezpečnostních otázkách větší důvěru Američanů), nebo tzv. Bradleyho efekt.

Jím se vysvětlují chyby v předvolebních průzkumech, které někdy připisují černým kandidátům větší podporu, než nakonec obdrží. Důvodem má být údajná neochota bílých voličů přiznat, že si raději vybírají kandidáta světlé pleti než jeho tmavšího kolegu.

 

Právě se děje

Další zprávy