Covid-19 se stává "pandemií neočkovaných". Vakcinovaných umírá v USA minimum

Přenos skončil
Pandemie covidu-19 pokračuje jako problém, který se čím dál víc týká jen neočkovaných. Uvedla to šéfka amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí Rochelle Walenská při brífinku předních zdravotnických činitelů americké vlády. Koordinátor protiepidemické politiky Jeff Zients dodal, že "prakticky všechny" nové hospitalizace a úmrtí související s covidem-19 jsou v USA mezi nenaočkovanými.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
Přenos skončil
22:46

Kypr se na takzvané mapě cestovatele od pondělí přesune do tmavě červených zemí s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i dalších několik zemí, některé se přesunou do oranžové a jiné do červené kategorie. V dnešní tiskové zprávě to uvedlo ministerstvo zdravotnictví, jehož informace se týkají příjezdů z daných zemí.

21:45

Pro lidi z ČR se od pondělí vedle Slovenska zpřísní podmínky vstupu i do Bulharska. Naopak do Španělska nově postačí příjezdový formulář, uvedlo MZV.

20:44

V Řecku vstoupilo v platnost nařízení, kvůli kterému do konce srpna mohou do vnitřních prostorů restaurací, kaváren, barů a zábavních podniků jen lidé očkovaní proti covidu-19. A hosté s tímto opatřením zavedeným v době, kdy se země potýká s novým nárůstem počtu nakažených, převážně souhlasí. Informuje o tom agentura Reuters.

20:39

Vedoucí představitelé Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří chtějí v oblasti zlepšit dostupnost vakcín proti covidu-19. Podle novozélandské premiérky Jacindy Ardernové, jejíž země páteční schůzce na dálku předsedala, bylo prakticky celé jednání zasvěceno debatám ohledně koronaviru, informovala agentura Reuters. Společenství, do kterého patří i Spojené státy, Rusko nebo Čína, rozděluje mnoho poltických rozepří.

Představitelé 21 členských zemí se usnesli, že podpoří dobrovolné transfery technologií pro výrobu vakcín proti covidu-19. Více se také chtějí zaměřit na sdílení a lepší dostupnost preparátů. Kvalitní a bezpečné očkování proti covidu-19 je podle nich jediným dostupným způsobem, jak vyřešit zdravotnickou krizi, která vznikla kvůli epidemii covidu-19.

19:59

Sportovci musí přijet maximálně pět dní před svou soutěží a do 48 hodin po vlastním posledním závodu musí vesnici opustit, je to takový průtokáč a logistická rošáda, komentuje proticovidová opatření na olympijských hrách v Tokiu Petr Graclík, generální sekretář Českého olympijského výboru.

19:06

Itálie, Španělsko a Švýcarsko v pátek odeslaly zdravotnickou pomoc Tunisku, které se nyní potýká se zatím nejhorší zdravotnickou krizí od začátku pandemie. Severoafrická země v posledních dnech eviduje prudký nárůst počtu úmrtí po nákaze covidem-19, má zaplněné nemocnice i nedostatek zásob kyslíku, uvedla agentura Reuters.

18:23

Přehled hlavních pátečních událostí:

 • Počet nových případů covidu podruhé v řadě klesl. Ve čtvrtek jich v Česku přibylo 227, což je o 22 méně než před týdnem.
 • Zdravotníci ve čtvrtek podali 88 398 dávek vakcíny proti covidu, asi o 6000 méně než ve středu. Od začátku vakcinace aplikovali více než 9,3 milionu dávek vakcíny. Ukončené očkování má v zemi 4,1 milionu lidí.
 • Kypr se na takzvané mapě cestovatele od pondělí přesune do tmavě červených zemí s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem.
 • Ve středu se otevřou další očkovací centra pro očkování proti covidu-19, do kterých mohou lidé přijít bez objednání. Budou v nákupních centrech Karolina v Ostravě a Olympia v Brně.
18:08

Stoupající počet případů nákazy v posledních dnech zaznamenalo Španělsko, kde za čtvrtek přibylo 27 688 nakažených. Celkový počet úmrtí v zemi se 47 miliony obyvatel přesáhl 81 000.

Poprvé od poloviny února průměrný počet nakažených za 14 dní překročil 500 na 100 000 obyvatel, uvedlo španělské ministerstvo zdravotnictví. Mezi mladými lidmi ve věku 20-29 let, z nichž většina ještě nebyla očkována, je počet nakažených 1581 na 100 000 obyvatel.

Barcelona a další města v severovýchodním Katalánsku od víkendu zavedou noční zákaz vycházení, a to od 01:00 do 06:00 v oblastech, kde průměrný počet nakažených za 14 dní překročí 400 na 100.000 obyvatel. Tento krok dnes schválil katalánský nejvyšší soud.

18:07

Dalších 11 smrtelných obětí nákazy covidem-19 dnes zaznamenala Itálie, kde za uplynulý den přibylo 2898 nakažených. O den dříve jich bylo 2455 a devět lidí po nákaze covidem-19 zemřelo, informovala agentura Reuters.

Itálie, kde žije více než 60 miliónů lidí, zaznamenala od začátku pandemie 4,28 milionu případů nákazy a 127 851 smrtelných obětí. To je v Evropě druhý nejvyšší počet mrtvých po Velké Británii a osmá nejhorší bilance na světě.

18:06

Pandemie covidu-19 pokračuje jako problém, který se čím dál víc týká jen neočkovaných. Uvedla to v pátek šéfka amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí Rochelle Walenská při brífinku předních zdravotnických činitelů americké vlády. Koordinátor protiepidemické politiky v Bílém domě Jeff Zients dodal, že "prakticky všechny" nové hospitalizace a úmrtí související s covidem-19 jsou v USA mezi nenaočkovanými.

17:34 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Nové očkovací centrum v Ostravě, kde se budou moci zájemci nechat naočkovat bez registrace, bude v provozu každý den od 08:00 do 19:00, doplnil na twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Zdravotníci tam budou očkovat jednodávkovou látkou Janssen od Johnson & Johnson. Obě nová centra budou mít podle ministra denní kapacitu 800 lidí.

16:22

Kypr se na takzvané mapě cestovatele od pondělí přesune do tmavě červených zemí s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i dalších několik zemí, některé se přesunou do oranžové a jiné do červené kategorie. V tiskové zprávě to uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

15:59

Exprezident Václav Klaus musí zaplatit 8000 korun za loňské vystoupení bez roušky před Obecním domem, uvedla ČT. Pokutu potvrdilo ministerstvo zdravotnictví.

15:43

Slovensko od pondělí 19. července podle očekávání zpřísní podmínky vstupu do země pro cestující, kteří nejsou plně očkováni proti onemocnění covid-19. Nově omezí výjimku z izolace pro lidi očkované pouze první dávkou preparátu. Karanténu nebude Slovensko nadále vyžadovat od některých skupin cestujících a lidí, kteří zemí po určených silničních koridorech pouze projíždějí.

15:14

Plzeňský kraj a krajská hospodářská komora nabídly firmám v regionu očkování zaměstnanců. Oslovily 400 podniků. Pokud budou mít zájem, přijedou k nim mobilní týmy, které budou očkovat třemi druhy vakcín. První vyjely dnes. Cílem je zvýšit proočkovanost zaměstnanců, což by mělo firmám pomoci zajistit kontinuální výrobu. Zaměstnanci nebudou muset dojíždět do očkovacích center, vakcíny i pro druhé dávky jsou zajištěné, řekla ředitelka KHK Radka Trylčová.

14:20

Do sociálně vyloučené lokality Mojžíř v Ústí nad Labem v pátek přijel mobilní očkovací tým. Lidé se registrovali až na místě a poté dostali jednodávkovou vakcínu proti koronaviru od firmy Johnson & Johnson. Místní uvítali, že nikam nemusí. Řada se rozhodla pro očkování až nyní. Někteří vakcínu odmítli v obavě z následků. Zdravotníci aplikovali 50 vakcín.

14:13

Zatímco v některých obcích k nízkému zájmu o očkování přispívají dezinformace, jinde ji chtějí kvůli touze se setkávat:

13:31

V devíti afrických státech zničili 450 tisíc dávek vakcín proti covidu-19. Oznámila to dnes Světová zdravotnická organizace (WHO), podle níž jsou příčinou zpožděné dodávky vakcíny firmy AstraZeneca. Z 1,3 miliardy Afričanů je plně naočkováno 18 milionů lidí, uvedla agentura Reuters. Minulý týden na tomto kontinentě vzrostl počet úmrtí spojených s covidem-19 o 43 procent. Podle zprávy WHO v nemocnicích v afrických zemích dochází zásoby kyslíku a chybí lůžka na jednotkách intenzivní péče.

13:16

Ve středu se otevřou další očkovací centra pro očkování proti covidu-19, do kterých mohou lidé přijít bez objednání. Budou v nákupních centrech Karolina v Ostravě a Olympia v Brně. Jejich provoz bude mít na starosti Fakultní nemocnice Ostrava a Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Při převzetí dalších vakcín od maďarské vlády to v pátek řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

Lidé budou mít v Brně na výběr ze dvou vakcín, a to od firem Pfizer/BioNTech a jednodávkovou od Johnson & Johnson. "Otevřeno bude každý den včetně víkendu. Zatím je stanovený čas od 10:00 do 20:00. Podle zájmu to budeme upravovat," řekla mluvčí nemocnice u svaté Anny Dana Lipovská.

12:58

V Jihomoravském kraji přibylo za poslední týden 83 případů covidu, což je o 29 víc než před týdnem. Celkem je od začátku pandemie 156 238 případů.

12:11

Za poslední týden se covidem-19 nakazilo 59 lidí z Vysočiny, je to o jednoho víc než v týdnu před tím. Jeden nemocný je v nemocnici, nikdo nezemřel.

11:13 Vlajka Ruské federace.

V Rusku nadále roste počet lidí, kteří denně umírají v souvislosti s covidem-19. V posledních 24 hodinách zemřelo 799 lidí s touto nemocí, což je nejvíce za den od vypuknutí pandemie. Země tak hlásí nejvyšší denní přírůstek úmrtí čtvrtý den v řadě, napsal list Kommersant. Přibývá rovněž nově infikovaných, testy odhalily koronavirus za poslední den u 25 704 lidí.

11:02

V Plzeňském kraji přibylo za týden 219 případů koronaviru, skoro dvojnásobek oproti předchozímu týdnu. Po Praze má kraj největší růst nových nákaz.

10:34

V Moravskoslezském kraji bylo za uplynulý týden na covid-19 pozitivně testováno 111 lidí. V předchozím týdnu jich bylo o 35 méně, tedy 76.

10:29

V Karlovarském kraji přibylo za sedm dní 12 nákaz koronavirem, o dva více proti předchozímu týdnu. Odpovídá to čtyřem případům na 100 000 obyvatel.

10:25

V Pardubickém kraji stoupl v týdenním srovnání počet případů covidu-19. Přibylo 84 případů nákazy koronavirem. O týden dřív jich bylo 32.

09:55

V Maďarsku bude od 1. srpna možné podávat zájemcům třetí dávku vakcín proti nemoci covid-19. Dnes to řekl premiér Viktor Orbán, podle něhož také začne být povinné očkování pracovníků ve zdravotnictví.

Která z vakcín aplikovaných v Maďarsku bude konkrétní osobě podána, určí podle předsedy vlády lékař. Třetí očkování bude však možné nejdříve čtyři měsíce po podání druhé dávky, pokud doktoři nerozhodnou jinak.

09:33

V Ústeckém kraji testy za sedm dní potvrdily 53 případů covidu-19, je to o 34 více než před týdnem. První dávku vakcíny má polovina obyvatel.

09:33

Ve Zlínském kraji přibylo za uplynulý týden 34 případů nákazy koronavirem. Je to o 13 více než za předchozí týden, kdy bylo 21 nově nakažených.

09:32

Nakažených covidem v Libereckém kraji přibývá. V posledním týdnu ho odhalili u 38 lidí. Je to o dva víc než před týdnem. V nemocnici ale zatím nejsou.

09:04 Ilustrační foto.

V Praze za týden přibylo 547 případů covidu, v mezitýdenním srovnání o 96 více. Předchozí týden byly ale dva státní svátky, kdy se méně testuje.

08:25

Za čtvrtek přibylo 227 případů covidu, o 22 méně než před týdnem. Nižší než minulý týden jsou čísla již druhý den v řadě. Tuto situaci mohlo způsobit to, že se lidé minulý týden více testovali po pondělních a úterních státních svátcích. 

Reprodukční číslo, které určuje, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, se snížilo z 1,3 na 1,25. Na 100 000 obyvatel připadá v zemi za uplynulých sedm dní 15 nakažených. Také toto incidenční číslo mírně kleslo. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

07:43

Hygienici na jihu Čech zaznamenali za posledních sedm dní 54 nových případů koronaviru. Je o 21 víc než za stejné období před týdnem. Počet aktivních případů byl ke čtvrtečnímu večeru 58, což je v porovnání s minulým týdnem o 23 víc. Vyplývá to ze statistik jihočeských hygieniků.

Situace je epidemiologicky klidná, podobný vývoj se dal očekávat, řekla ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová. Začínají se podle ní objevovat nákazy, které si lidé přivezli z dovolené. Hygienici začnou s policisty také kontrolovat noční podniky, kde se v posledních dnech virus víc šíří.

07:35

Srovnání zemí EU podle počtu nákazy covidem a úmrtí s touto nemocí za 14 dní (období od 28. června do 11. července; řazeno podle počtu nakažených):

ZeměPočet nakažených za 14 dní na 100.000 obyvatelPočet úmrtí za 14 dní na milion obyvatel
Kypr1068,356,76
Španělsko377,084,88
Portugalsko333,217,58
Nizozemsko304,381,44
Lucembursko225,201,60
Řecko167,0411,94
Irsko134,013,42
Malta122,050,00
Dánsko119,821,03
Belgie99,723,04
Francie63,315,30
Finsko54,260,54
Estonsko39,500,75
Lotyšsko36,1217,82
Švédsko34,380,58
Slovinsko32,028,11
Chorvatsko28,956,65
ČR23,843,09
Itálie22,145,08
Litva20,617,16
Rakousko14,844,61
Bulharsko13,3916,26
Německo11,495,66
Slovensko9,512,20
Maďarsko5,091,84
Rumunsko3,1546,98
Polsko3,104,77

Zdroj: www.ecdc.europa.eu

07:34

Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní zůstává nejhorší situace ze zemí Evropské unie na Kypru (1068 případů na 100 000 obyvatel, před týdnem to bylo 493 případů). Druhou nejpostiženější zemí je Španělsko (377 případů na 100 000 obyvatel, před týdnem třetí s 215), následuje Portugalsko (333 případů, před týdnem 241 případů a druhé místo). V České republice, která byla nejhorší od počátku února do poloviny března, počty případů mírně rostou, s téměř 24 případy je na 18. místě (před týdnem byla s 18 případy na 17. místě). Vyplývá to z dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC).

06:21

Kanada možná plně naočkované cizince na své území pustí od začátku září, řekl ve čtvrtek kanadský premiér Justin Trudeau. Stane se tak, pokud bude vakcinace v této severoamerické zemi pokračovat stejným tempem jako doposud a pandemické podmínky se nezmění.

Kanadské úřady také jednají se zástupci Spojených států o tom, že by naočkovaní lidé z USA mohli od poloviny srpna jezdit do Kanady i z jiných než nezbytně nutných důvodů.

V Kanadě alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 dostalo 78 procent lidí starších 12 let, plně naočkovaných je 44 procent. Kanada chce také v případě příznivého pandemického vývoje od listopadu umožnit u svých břehů přistávat velkým výletním lodím, budou se ovšem muset zcela přizpůsobit hygienickým předpisům, napsala agentura Reuters.

06:20

Ve zhruba 83milionovém Německu za poslední den přibylo 1456 nových případů nákazy koronavirem. Reprodukční číslo stouplo na 1,33 z předchozích 1,18. Pokud se nad hodnotou jedna drží delší dobu, znamená to, že epidemie sílí. V Německu tomu tak je přibližně deset dnů.

22:05

Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus uznal, že bylo předčasné vyloučit možnou spojitost mezi pandemií covidu-19 a únikem viru z laboratoře. Dnes také podle agentury AP řekl, že se obrátil na Čínu s žádostí, aby byla transparentnější ohledně hledání původu koronaviru.

WHO žádá podle svého šéfa Čínu, aby "byla transparentní, otevřená a spolupracovala, zejména co se týče primárních dat týkajících se začátku pandemie, o něž jsme požádali". Snaha vyloučit teorii, že virus SARS-CoV-2 mohl uniknout z laboratoře v čínském Wu-chanu, byla podle něho ukvapená. AP k tomu napsala, že tak Tedros Adhanom Ghebreyesus zpochybňuje závěry WHO z letošního března, podle kterých únik viru z laboratoře byl "mimořádně nepravděpodobný". Dodal, že on sám v minulosti v laboratoři pracoval. "Nehody v laboratoři se stávají," řekl. "A je to běžné," podotkl.

Peking na takové dohady reaguje agresivně a tvrdí, že snahy spojovat původ covidu-19 s wuchanskou laboratoří jsou politicky motivované. Naznačuje, že pandemie mohla začít v nějaké jiné zemi.

20:45

Olympiáda s přísnými opatřeními. Co na sportovce čeká? Odpovídá Petr Graclík z Českého olympijského výboru.

20:30

Plzeňský kraj spouští pro zájemce o očkování možnost nechat se očkovat první dávkou vakcíny proti koronaviru ve vybraných očkovacích centrech bez předchozí registrace. Lidé se budou moci nechat naočkovat první dávkou na osmi místech v kraji v pátek 23. a 30. července od 8:00 do 13:00. Očkování zájemcům nabídne EUC klinika Plzeň, nemocnice Privamed Plzeň, Zdravotní ústav Plzeň, Velkokapacitní očkovací místo v Plzni, Domažlická nemocnice, očkovací místo v kulturním domě ve Stodu, LDN sv. Anna v Plané a Sušická nemocnice. Velkokapacitní očkovací centrum v Plzni přidává ve stejném časovém rozsahu ještě sobotu 24. července. Podle zájmu veřejnosti bude možné pokračovat v očkování bez registrace v srpnu.

Očkování bez registrace bude možné pouze pro dospělé od 18 let. Děti od 12 let musí být s ohledem na dodržení daných podmínek, jako je přítomnost zákonného zástupce, pediatra a sestry, registrovány do vyčleněných očkovacích center. Cizinci, kteří jsou samoplátci, mohou být v současné době očkováni pouze ve FN Plzeň. Očkování bez registrace bude možné pouze první dávkou. Termín druhé dávky, který už bude 21 dní, dostane každý zájemce o očkování vygenerovaný systémem. Nebude tedy možnost nechat si ve vyhrazeném čase pro neregistrované aplikovat pouze druhou dávku. Tu musí každý absolvovat tam, kde mu byla aplikována dávka první.

19:25

S postupujícím očkováním proti koronaviru se ukazuje, že ženy hlásí horší vedlejší účinky vakcíny než muži. Dat je ale málo, protože většina studií biologické pohlaví i gender ignoruje.

19:00

Při problémech se stažením elektronického certifikátu prokazujícího bezinfekčnost na covid-19 by se lidé nejdříve měli obracet na očkovací nebo testovací místo. ČTK a České televizi to ve čtvrtek řekl zástupce ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) pro IT Milan Blaha. Certifikáty je možné z webu ÚZIS stahovat od 1. června, dosud jich bylo vytvořeno 6,5 milionu.

"Nejčastější problémy jsou ve špatných kontaktních údajích. Další případ je, že poskytovatel nahlásí pacientům výsledek pod špatným rodným číslem, respektive číslem pojištěnce," vysvětlil. Celkově je podle něj počet reklamcí relativně nízký, ÚZIS kontaktují stovky lidí denně.

18:04

V Británii ve čtvrtek pokračoval prudký růst počtů zachycených případů nákazy novým koronavirem a relativně mírný vzestup ukazatelů o hospitalizacích a úmrtích spojených s covidem-19. Úřady od středy zaznamenaly 48 553 infekcí a 63 úmrtí do čtyř týdnů po pozitivním testu. Přírůstky jsou v obou případech nejvyšší za poslední měsíce.

Stejně jako ve středu vláda ohlásila nejvíce nových nákaz od 15. ledna. Zároveň se naplňovala předpověď vlády, že v momentě posledního rozvolnění karanténního režimu v Anglii by mohlo celé Spojené království hlásit kolem 50 000 infekcí denně. Zrušení plošných nařízení ohledně nošení roušek či předpisů omezujících shromažďování lidí je naplánováno na pondělí.

17:39

Mimořádná schůze sněmovny svolaná z podnětu části opozice zejména k epidemii covidu-19 byla dnes odpoledne kvůli nízkému počtu poslanců přihlášených k hlasovacímu zařízení přerušena. Dolní komora tak nedokončila debatu ani o prvním bodu programu, který se týkal zřízení vyšetřovací komise k řešení koronavirové krize. V pátek pokračuje závěrečným jednacím dnem poslední řádná schůze dolní komory před takzvanými parlamentními prázdninami.

16:56

Španělé zřejmě nebudou muset platit pokuty, které jim policisté loni vyměřili za prvního nouzového stavu kvůli nedodržování omezení volného pohybu. Ústavní soud totiž ve středu rozhodl, že toto omezení vyhlášené kvůli šíření koronaviru SARS-CoV-2 bylo neústavní. 

Deník El País dnes napsal, že podle ministerstva vnitra vyměřili policisté za prvního nouzového stavu přes 1,14 milionu pokut. Podle deníku může celková výše těchto pokut činit miliony eur. První nouzový stav trval od 14. března do 21. června 2020.

Španělská vláda se k verdiktu odmítla vyjádřit, dokud si ho neprostuduje. "Nyní je povinností vlády přijímat okamžitá a naléhavá opatření k zamezení šíření koronaviru a chránit životy milionů občanů. Omezení pohybu za nouzového stavu a příkladné chování Španělů nám umožnilo virus zastavit," řekla novinářům bez dalších podrobností ministryně spravedlnosti Pilar Llopová, která je v úřadu první týden.

Obyvatelé Barcelony vyrazili sportovat ven poté, co individuální venkovní sportování španělská vláda po sedmi týdnech opět povolila.
Obyvatelé Barcelony vyrazili sportovat ven poté, co individuální venkovní sportování španělská vláda po sedmi týdnech opět povolila. | Foto: Reuters
16:41

Očkování proti covidu-19 bez předchozí registrace chce spustit také Zlínský kraj. Zájemci by v takovém případě dostávali v očkovacích centrech jednodávkovou vakcínu od firmy Johnson & Johnson. O termínu zpřístupnění možnosti očkování bez registrace v regionu by měli zástupci hejtmanství rozhodovat v pondělí. Uvedl to ve čtvrtek krajský koordinátor očkování Jiří Lučan.

16:26

Hokejový útočník Jaromír Jágr podle informací Seznam Zpráv v červnu odmítl nabídku, aby se stal jednou z tváří vládní kampaně na podporu očkování proti nemoci covid-19.

16:19

Distribuci vakcín proti covidu-19 bude nově zajišťovat firma Avenier ze skupiny Agel podnikatele Tomáše Chrenka, v tendru na jednoho centrálního distributora ji vybraly zdravotní pojišťovny. O výsledku informovala Pojišťovna RBP. Zakázku o objemu 150 milionů korun pojišťovny vypsaly na přelomu května a června, do výběrového řízení se podle RBP přihlásily dvě firmy. Pokud neúspěšný uchazeč nepodá námitky, pojišťovny smlouvu s Avenier uzavřou na přelomu července a srpna.

15:50

Epidemie covidu-19 se otáčí k zatím pozvolnému růstu počtu nových případů, většinu nakažených tvoří mladí lidé. Během několika týdnů nevyhnutelně převládne nakažlivější varianta koronaviru delta, dříve indická. V rozhovoru s ČTK a Českou televizí to řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Reprodukční číslo je podle něj asi 1,45. V krajích se ale liší, horší může být v místech, kde bylo dosud případů málo.

"V tuto chvíli jsme v bodě, kdy epidemie jednoznačně otáčí k zatím víceméně pozvolnému, ale kontinuálnímu růstu," řekl Dušek. Průměrně je teď zachyceno kolem 240 případů denně, za týden jich přibývá zhruba o třetinu.

14:36

U nové varianty delta by měla kolektivní imunita vzniknout až při proočkování zhruba 85 procent populace. Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka se neočkovaní lidé chovají jako černí pasažéři. "Oni by rádi využívali výhod kolektivní imunity, ale nechtějí k ní přispět. My se musíme snažit ty lidi přesvědčit, aby si také koupili svůj lístek a přispěli těm ostatním," uvedl.

14:35 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

"Je jasné, že žádná vakcína na světě nechrání stoprocentně. Nemůžeme čekat, že se nikdo vůbec nenakazí," řekl ministr Vojtěch. Podle něj očkování eliminuje zejména těžké průběhy a lidé se nedostanou do nemocnic. Lehký průběh nemoci má podle něj asi setina procenta očkovaných, těžký průběh ještě méně.

14:19

Brífink po jednání ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha a prezidenta České lékařské komory Milana Kubka ve věci spolupráce při řešení pandemie koronaviru a podpory očkování:

14:04 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Příští týden se otevřou další očkovací centra na covid bez registrace. Jedno bude v Praze, další v Brně a možná se stihne i v Ostravě, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

14:04 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Příští týden přijde lidem dopis od zdravotních pojišťoven, aby se nechali očkovat. Řekl to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Dostanou ho i už očkovaní, těm poděkuje.

13:29

Přehled čtvrtečních událostí:

 • V Česku ve středu přibylo 266 potvrzených případů koronaviru, je to o 12 méně než minulý týden. Po sedmi dnech se tak zastavil mezitýdenní nárůst

 • Ukončené očkování proti covidu mají v Česku více než čtyři miliony lidí. První dávku vakcíny dosud dostalo 60 procent obyvatel starších 18 let
 • Epidemie covidu-19 se otáčí k zatím pozvolnému růstu počtu nových případů, většinu nakažených tvoří mladí lidé. Během několika týdnů nevyhnutelně převládne nakažlivější varianta koronaviru delta, řekl Ladislav Dušek z ÚZIS

 • Příští týden se otevřou další očkovací centra na covid bez registrace. Jedno bude v Praze, další v Brně a možná se stihne i v Ostravě, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

 • Státní zdravotní ústav v Česku aktuálně eviduje celkem 2026 potvrzených reinfekcí covidem. Počet lidí, kteří se nemocí nakazili dvakrát, v poslední době roste jen pomalu
13:29

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) chce do 30. července od vlády znát plán pro zářijový návrat žáků do škol, pro doočkování seniorů proti covidu-19 a možné přeočkování. Na tiskové konferenci ve sněmovně to řekl předseda poslaneckého klubu TOP 09 Vlastimil Válek. Dolní komora se pravděpodobně právě 30. července sejde na mimořádné schůzi.

13:23

Státní zdravotní ústav v Česku aktuálně eviduje celkem 2026 potvrzených reinfekcí covidem. Počet lidí, kteří se nemocí nakazili dvakrát, v poslední době roste jen pomalu. 

Za reinfekci se považuje opakované potvrzené onemocnění covidem v době nejméně 60 dní od prvního pozitivního testu. "K většině opakovaných onemocnění ovšem došlo s odstupem podstatně delším, medián intervalu mezi první a druhou epizodou onemocnění u hlášených případů byl 132 dní," uvedl vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Jan Kynčl.

Celkem ústav v Česku eviduje v období od 1. 3. 2020 do 30. 6. 2021 více než 1 milion 654 tisíc případů covid-19.

13:19

Poslanci se dnes čtvrtou hodinu přou v debatě o návrhu na zřízení sněmovní vyšetřovací komise k řešení koronavirové krize, jak je prosazuje část opozice v čele s Piráty. Vznik nepodpoří vládní hnutí ANO, podle kterého jde jen o politickou propagaci, a KSČM. Komunisté tvrdí, že by zasahovala do živých spisů policie. Koaliční ČSSD sice ohlásila, že zřízení komise podpoří, pochybuje ale o tom, že do říjnových voleb stihne něco vyšetřit.

11:40 Vlajka Ruské federace.

Rusko třetí den po sobě hlásí rekordní počet mrtvých s covidem-19. Za posledních 24 hodin tam zemřelo v souvislosti s touto nemocí 791 osob.

11:38

Slovensko bude při vstupu do země nadále vyžadovat karanténu od cestujících, kteří nejsou očkováni proti nemoci covid-19. Výjimku z izolace nově už nebudou mít lidé, kteří dostali pouze první dávku vakcíny. Vyplývá to z dnešního vyjádření ministra zdravotnictví Vladimíra Lengvarského. Právě kvůli zmíněné dočasné výjimce slovenský ústavní soud tento týden pozastavil platnost stávající vyhlášky hlavního hygienika o karanténě, která minulý týden vyvolala protesty lidí i na hranicích s Českem. Úřady připraví nové nařízení.

11:07

Druhý nejlidnatější australský stát Viktorie se rozhodl zavést přísnou pětidenní uzávěru kvůli šíření silně nakažlivé koronavirové mutace delta. Obyvatelé státu, jehož metropolí je město Melbourne, budou v příštích pěti dnech smět vycházet jen v nejnutnějších případech, jako je nákup základního zboží a potravin, cesta k lékaři nebo cesta do práce, pokud je to nevyhnutelné. Povolené je i cvičení venku. Školy budou v pondělí a v úterý vyučovat distančně.

Uzávěra platí také v největším australském městě Sydney, které ji ve středu o dva týdny prodloužilo. Lockdown se tak nyní týká téměř poloviny z 25 milionů obyvatel Austrálie.

Stát Viktorie zaznamenal v posledních dvou dnech 18 nových případů nákazy, předtím byl dva týdny bez infekce. "Pokud budete čekat, váhat, pochybovat, budete později litovat toho, že jste neudělali víc. Nechci se vyhnout pětidenní uzávěře a potom vyhlašovat pětitýdenní či pětiměsíční lockdown," řekl premiér státu Viktorie Daniel Andrews. 

10:40

Česko je v postupu očkování v EU na 18. místě, nejlépe je na tom v unii malá Malta, kde bylo plně naočkováno téměř 80 procent obyvatel. Na druhém místě v EU je Maďarsko se zhruba 54 procenty naočkovaných a poté Španělsko, kde je plně naočkováno přes 47 procent obyvatel. Průměr unie je 40,4 procenta.

Přehled zemí EU podle podaných vakcín (řazeno podle procenta plně naočkovaných lidí):

ZeměProcento kompletně naočkovaných lidíProcento lidí s alespoň jednou dávkou
Malta79,684,6
Maďarsko54,157,4
Španělsko47,460,4
Kypr46,855,0
Belgie43,865,9
Německo43,458,5
Irsko43,056,7
Portugalsko42,861,5
Rakousko42,456,2
Litva42,347,2
Řecko42,150,9
Dánsko41,564,4
Polsko40,846,3
Nizozemsko40,767,4
Itálie39,759,6
Lucembursko39,459,8
Francie38,353,2
Česko37,848,7
Švédsko36,256,3
Slovinsko36,041,0
Estonsko33,744,3
Lotyšsko33,237,5
Slovensko32,939,4
Chorvatsko31,338,0
Finsko25,263,2
Rumunsko24,424,8
Bulharsko12,34,6

Zdroj: ourworldindata.org/covid-vaccinations; onemocneni-aktualne.mzcr.cz/vakcinace-cr; výpočet ČTK

10:23

Ukončené očkování proti covidu mají v Česku více než čtyři miliony lidí. První dávku vakcíny dosud dostalo 60 procent obyvatel starších 18 let.

09:09

V Česku ve středu přibylo 266 potvrzených případů koronaviru, je to o 12 méně než minulý týden. Po sedmi dnech se tak zastavil mezitýdenní nárůst. Reprodukční číslo, které určuje kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, kleslo z 1,45 na 1,3. Na 100 000 obyvatel připadá v zemi za posledních sedm dní 16 nakažených. Nárůst takzvaného incidenčního čísla se tak zastavil. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Od začátku epidemie odhalily laboratoře v České republice 1 670 348 případů covidu-19. Z nákazy se dosud vyléčilo 1 637 441 lidí. S koronavirem zemřelo 30 335 nakažených. V posledních deseti dnech eviduje ministerstvo jednu oběť.

08:29

KSČM nepodpoří vznik vyšetřovací komise k řešení koronavirové krize. Podle předsedy komunistů Vojtěcha Filipa by šlo o další komisi, která by zasahovala do živých spisů policie.

08:22

Počty nových případů covidu za sedm dní na 100 000 obyvatel v Česku stále rostou, nejrychleji v Pardubickém kraji. Nejvíce případů vykazuje Praha.

07:52

Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 1642 případů koronavirové nákazy a 32 úmrtí v souvislosti s covidem-19. Vyplývá to z dnešních údajů Institutu Roberta Kocha. Před týdnem země registrovala 970 nových infekcí a 31 zemřelých, uvedla agentura DPA. Zároveň poznamenala, že opět vzrostla takzvaná sedmidenní incidence, která udává, kolik lidí se v průměru nakazilo na 100 000 obyvatel.

07:17

Od srpna si Francouzi zajdou na kávu nebo třeba na oběd do restaurace jen s covidovým pasem. 

07:04

Tisíce lidí vyšly ve středu do ulic francouzských měst vyjádřit nesouhlas s plánovaným režimem v restauracích, obchodních centrech nebo na kulturních akcích, který v pondělí ohlásil prezident Emmanuel Macron v souvislosti s rostoucími počty případů nákazy koronavirem. V Paříži se protest neobešel bez výtržností a policie použila i slzný plyn, uvedla agentura Reuters. Shromáždění se konala i v dalších městech, úřady hlásily celkem asi 19 000 účastníků.

06:41

Kvůli pandemii covidu-19 loni výrazně ubylo naočkovaných dětí, vakcíny proti nemocem jako záškrt či černý kašel se nedostaly k téměř 23 milionům z nich. Jde o nejvyšší hodnotu za více než poslední desetiletí, oznámily dnes ve společné zprávě Světová zdravotnická organizace (WHO) a Dětský fond OSN (UNICEF).

06:28

Česko se chce řídit instrukcemi evropských úřadů, ty zatím jako třeba ve Spojených státech váhají.

06:14

Poslanci se dnes mimořádně sejdou z podnětu části opozice k debatě o aktuálním stavu epidemie covidu-19. V návrhu programu schůze je také vznik vyšetřovací komise k řešení koronavirové krize a další body. Navrhovatelé z řad Pirátů se Starosty a koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) chtějí, aby poslanci diskutovali také o takzvaném pandemickém zákonu a o opatřeních.

20:14

Prudký nárůst výskytu koronaviru v několika blízkovýchodních zemích může mít katastrofální následky, uvedla Světová zdravotnická organizace.

20:13

V zemích Jižní Evropy se dál zvyšuje počet případů nákazy novým typem koronaviru. V Portugalsku úřady zaznamenaly za uplynulý den přes 4000 nových případů, což je nejvíce od února, informovala ve středu agentura Reuters. Zvýšené přírůstky hlásí také Španělsko, Itálie nebo Řecko. Situaci v nemocnicích ve všech těchto zemích ale zůstává pod kontrolou.

19:37

Středeční události ohledně koronaviru přehledně:

 • V úterý přibylo v Česku 317 potvrzených případů koronaviru. Poprvé od 8. června tak denní nárůst překročil hranici 300 případů. 
 • Ministerstvo školství chce do konce července znát protiepidemická opatření, která ministerstvo zdravotnictví stanoví pro provoz škol od září. 
 • Nárok na bezplatný test by od září mohli mít lidé se zahájeným očkováním, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Většina ostatních si bude muset preventivní test platit.
 • Zavedení povinnosti restaurací kontrolovat certifikáty hostů podle Vojtěcha posoudí legislativní rada vlády. Epidemiologicky podle něj smysl dává.

 • Povinné plošné testování v zaměstnáních jako na jaře by mohlo být jen v regionech s horší epidemickou situací. Rozhodne se podle Vojtěcha v srpnu.

19:35 Ilustrační foto.

Očkovat proti covidu-19 i lidi, kteří se dopředu nezaregistrovali, by podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) mohla i některá běžná očkovací centra. Řekl to novinářům po dnešním jednání sněmovních výborů pro zdravotnictví a školství. Podobná centra, jako nedávno otevřená v Praze na hlavním nádraží a v nákupním centru Chodov, by se podle něj mohla příští týden otevřít tři. Jedno má být v Brně. V pondělí se otevře očkovací místo v obchodním centru na pražském Smíchově, napsal ministr později na Twitteru.

19:28

Slovinskem bude možné při nejdéle dvanáctihodinovém tranzitu projíždět i nadále bez omezení. Rozhodla o tom dnes slovinská vláda, která tak na poslední chvíli učinila pro tranzit výjimku ze zpřísněných podmínek pro vstup do země, jež začnou platit od čtvrtka.

18:03

Dosavadní poznatky ukazují, že při očkování vakcínami od Pfizeru, Moderny nebo AstraZenecy je nutné absolvovat obě dávky pro dosažení "adekvátní" ochrany proti koronavirové mutaci delta. Ve společném prohlášení to ve středu uvedly Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) a Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Mimo jiné také upozorňují, že by bylo předčasné činit závěry ohledně nutnosti třetího očkování.

17:49 Ilustrační foto.

Kvůli rostoucímu počtu mladých lidí nakažených koronavirem pražští hygienici společně s policisty průběžně kontrolují noční hudební kluby ve městě. Mají poznatky, že se v některých z nich nákaza objevila. Zaměřují se na to, jak personál i návštěvníci dodržují platná protiepidemická opatření. Odborníci už delší dobu poukazují na to, že nejvíc nakažených je v poslední době mezi lidmi mezi 16 a 29 lety, kteří jsou málo očkovaní a mají hodně sociálních kontaktů.

17:42

Letecký dopravce Ryanair uznal, že nevpuštění asi dvou desítek cestujících na palubu letadla nedělního letu z Prahy do Göteborgu kvůli chybějícímu potvrzení o negativním testu na koronavirus bylo chybou personálu. Postiženým cestujícím proto dopravce nabídl blíže nespecifikovanou pomoc a personál poučil o podmínkách pro jednotlivé cesty. Na dotaz to ve středu uvedla společnost Ryanair. Aerolinky se podle společnosti řídí pravidly cílových zemí, Švédsko pro cesty z Česka uznává vedle testů i potvrzení o dokončeném očkování, které nevpuštění pasažéři měli.

16:50

Zavedení povinnosti restaurací kontrolovat certifikáty hostů podle Vojtěcha posoudí legislativní rada vlády. Epidemiologicky podle něj smysl dává.

16:49

Ministerstvo zdravotnictví zvažuje, jaké změny v testování na covid-19 mohou nastat na podzim. Ve hře je opětovné testování v práci, byť možná jen v regionech s horší epidemickou situací. Prověřuje také možnost nařídit restauracím, aby hostům kontrolovaly certifikáty o bezinfekčnosti. Od září by měla skončit možnost nechat se bezplatně otestovat. Kromě lidí, které na test pošle lékař nebo hygiena, dětí do 12 let nebo těch, kteří vakcínu nemohou dostat ze zdravotních důvodů, by měli test zdarma i lidé, kteří už dostali první dávku očkování. Novinářům to dnes po skončení jednání výboru pro zdravotnictví a školství ve sněmovně řekl ministr Adam Vojtěch (za ANO).

16:48

Nárok na bezplatný test by od září mohli mít lidé se zahájeným očkováním, řekl Vojtěch. Většina ostatních si bude muset preventivní test platit.

16:47

Očkovat proti covidu-19 i lidi, kteří se dopředu nezaregistrovali, by podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) mohla i některá běžná očkovací centra. Řekl to novinářům po středečním jednání výborů pro zdravotnictví a školství ve sněmovně. Podobná centra jako nově otevřená na pražském hlavním nádraží nebo v nákupním centru Chodov by se podle něj mohla příští týden otevřít tři, jedno zřejmě v Brně.

16:31

Slovenský ústavní soud potvrdil, že pozastavil platnost nařízení, podle kterého by cestující neočkovaní proti covidu-19 museli do karantény.

15:54

Při případném znovuzavedení plošného testování ve firmách by povinnost měla být podle Hospodářské komory uložena pracovníkům, nikoliv zaměstnavatelům.

15:42

Liberec chce očkovat proti covidu-19 lidi bez domova, zatím na to ale nemá vakcínu. Podle odhadů radnice žije na ulici v krajském městě kolem 200 až 300 lidí, ne všichni budou mít zájem očkování podstoupit. Už minulý týden vedení města oslovilo ministerstvo zdravotnictví s žádostí o jednodávkové vakcíny od firmy Johnson & Johnson, která se pro tyto případy jeví jako nejvhodnější. Zatím nepřišla žádná odpověď, řekl dnes novinářům náměstek libereckého primátora Ivan Langr (Starostové pro Liberecký kraj).

15:41

Očkovací centrum na pražském Hlavním nádraží denně naočkuje až k 500 zájemcům. "Je enormní zájem, přestože jsme rozšířili provozní dobu na 7.00-19.00 a posílili personál," napsala na svůj Twitter Fakultní nemocnice Bulovka, která očkovací centrum provozuje.

15:36

Konzervativní britský premiér Boris Johnson potvrdil, že Anglie od 19. července zruší téměř všechny koronavirové restrikce. Jako první část Spojeného království tak odbourá nutnost nosit roušky, platit přestanou rovněž omezení u shromažďování lidí. Poprvé od loňského března se tak například otevřou noční kluby.

Odborníci ale varují, že kvůli šíření koronavirové mutace delta a většímu setkávání lidí by mohly už nyní rostoucí počty nově infikovaných vystoupit až na 100 000 denně. To je výrazně více než v nejhorší fázi epidemie v Británii na začátku letošního roku.

Britský premiér Boris Johson
Britský premiér Boris Johson | Foto: Reuters
16:46

Očkovat proti covidu bez registrace by podle ministra Vojtěcha mohla i běžná očkovací centra. Nová mimo nemocnice se mají příští týden otevřít tři.

15:35

Rusko od 24. července obnoví pravidelné letecké spojení s Českem a Francií, oznámil podle TASS vládní operativní štáb pro boj s covidem-19.

15:35

Roušky v městské hromadné dopravě v Londýně budou nadále nutné, i když je Anglie od příštího týdne přestane vyžadovat. Oznámil to dnes londýnský starosta Sadiq Khan. Řekl, že není připraven vystavit cestující riziku zrušením povinnosti zakrývat si tvář.

Na základě pravidel by mohli pověřenci zabránit v přepravě cestujícím bez roušky. Londýnská policie a britská dopravní policie se ale na vynucování opatření podílet nemohou, protože nošení roušek už nebude vyžadovat zákon.

14:49

V Ústeckém kraji je téměř polovina obyvatel očkována alespoň první dávkou vakcíny proti onemocnění covid-19. Téměř 37 procent, tedy skoro 300 000 lidí, má ukončené očkování. Nižší je podíl očkovaných ve vyloučených lokalitách. Tam budou jezdit mobilní očkovací týmy s jednodávkovou vakcínou od firmy Johnson & Johnson. V nejbližších dnech má přijít 1000 dávek. Prvním cílem bude čtvrť Mojžíř v Ústí nad Labem. ČTK a Českému rozhlasu to dnes řekl krajský koordinátor pro očkování Petr Severa.

14:36

Ministerstvo školství chce znát protiepidemická opatření, která ministerstvo zdravotnictví stanoví pro provoz škol od září, do konce července. Na dnešním společném jednání školského a zdravotního výboru ve sněmovně to řekl ministr školství Robert Plaga (za ANO). Vláda na konci června schválila, jak se budou děti na začátku roku testovat.

14:32

Na hudebním festivalu v nizozemském Utrechtu se covidem-19 nakazilo na 1000 návštěvníků. Oznámily to nizozemské zdravotní úřady s tím, že číslo může ještě růst. Dvoudenní akci Verknipt navštívilo 3. a 4. července dohromady přibližně 20 tisíc lidí, uvedla dnes agentura DPA. Organizátoři festivalu jsou šokováni, ale zdůraznili, že dodrželi všechny povinnosti.

První den festivalu se nakazilo nejméně 448 návštěvníků, druhý den dalších 516, uvedla nizozemská agentura ANP. Návštěvníci přitom museli prokázat, že jsou očkováni nebo testováni s negativním výsledkem. Pořadatelé tvrdí, že u vchodu byly přísné kontroly. Návštěvníci navíc byli vpouštěni postupně, aby nevznikaly tlačenice.

Nizozemsko nejdřív 26. června zrušilo téměř všechna proticovidová opatření a povolilo i velké akce pro negativně testované nebo očkované. Po prudkém nárůstu infekcí však byla některá omezení znovu zavedena. Za posledních 24 hodin se nově nakazilo zhruba 8000 lidí. Během posledních sedmi dní připadá více než 300 nově infikovaných na 100 000 obyvatel. Za nárůstem počtu nakažených jsou podle zdravotních úřadů především mladí lidé a za líhně infekce jsou považovány právě festivaly, diskotéky a hospody.

14:32

Pokud by stát přestal hradit preventivní testování na covid-19, poškodilo by to podle zástupců českých divadel veškeré kulturní aktivity. Diváci, kteří si platí vstupenky, nebudou podle nich v žádném případě ochotní hradit si ještě testy.

"Marně přemýšlím, jak najít řešení. Samozřejmě očkování dává svobodu nejen cestovat, ale i účastnit se kulturních akcí, ale mohou být případy lidí, kteří se z nějakých důvodů nemohli dát včas očkovat a pro ně by to byla velká diskriminace," sdělila ředitelka festivalu Tanec Praha a prezidentka Českého střediska Mezinárodního divadelního institutu Yvona Kreuzmannová.

14:19

Pokud by stát přestal hradit preventivní testování na covid-19, poškodilo by to podle zástupců českých divadel veškeré kulturní aktivity. Diváci, kteří si platí vstupenky, nebudou podle nich v žádném případě ochotní hradit si ještě testy.

12:37

Největší reálnou hrozbou pro Česko je v současné době podle 65 procent veřejnosti epidemie. V listopadu 2019, tedy čtyři měsíce předtím, než se v zemi objevily první případy nemoci covid-19, si totéž myslelo o 34 procentních bodů méně lidí. Pro 48 procent občanů pak největší reálnou hrozbu představuje světová ekonomická krize, před dvěma lety to uvedlo 39 procent lidí. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), podle jehož zjištění další tři negativní události jako surovinou krizi, války a přírodní katastrofy vnímá jako velkou hrozbu výrazně méně Čechů, zhruba čtvrtina.

12:16

Zrušení preventivních testů na koronavirus zdarma je podle vědců z iniciativy Sníh v principu správné, má lidi motivovat k očkování. Může ale přinést i problémy, mohou například chybět testovací kapacity později a zřejmě ho bude přezkoumávat i soud. Může se tím ještě víc posílit i nedůvěra lidí ve stát. Vyplývá to z odpovědí, které ČTK dostala od členů vědecké iniciativy Sníh. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v pondělí po jednání vlády uvedl, že se preventivní testy hrazené z veřejného zdravotního pojištění od 1. září zruší. Pro lidi, které na test pošle lékař nebo hygiena, děti a ty, kteří se očkovat nemohou, budou dál zdarma.

12:16

Čtvrtá nejlidnatější země světa Indonésie ohlásila za poslední den rekordních 54 517 nových případů nákazy koronavirem a 991 úmrtí spojených s nemocí covid-19. Indonésie nyní bojuje s novou vlnou epidemie, která je do značné míry způsobena šířením vysoce nakažlivé mutace delta. V některých částech souostroví je zdravotnický systém na hranici kolapsu.

11:23 Vlajka Ruské federace.

Za poslední den zemřelo v Rusku 786 lidí v souvislosti s covidem-19, to je nejvíce od začátku pandemie. Počet úmrtí v zemi tak nadále stoupá, poznamenala agentura Interfax. Předchozí denní maximum úmrtí země zaznamenala o den dříve, kdy operativní štáb informoval o 780 zemřelých. Zároveň v posledních dnech mírně klesá počet nově nakažených. Za posledních 24 hodin testy nově prokázaly nákazu u 23 827 lidí.

10:46 Ilustrační foto.

Zájem o očkování proti covidu bez registrace na dvou nových pražských centrech trvá. V pondělí bylo v očkovacím centru Chodov naočkováno přes 600 lidí, v úterý přes 800 a i ve středu čekací doba přesahuje 2 hodiny, popisuje situaci v nákupním centru IKEM.

09:43

Na palubě vlajkové lodi britského námořnictva Queen Elizabeth onemocněla stovka námořníků covidem-19, několik případů se vyskytlo i na dalších plavidlech ve flotile, která loď doprovází. Na palubě lodi Queen Elizabeth slouží asi 3700 lidí. Podle ministra obrany Bena Wallace byla celá posádka očkována dvěma dávkami a situace je pod kontrolou, napsal server BBC News.

09:15

Přes pět desítek aktivních záložníků začne od čtvrtka pomáhat při očkování v Národním očkovacím centru O2 universum v Praze. Příslušníci aktivní zálohy v něm budou nasazeni do poloviny srpna, celkem se ve čtyřech rotacích vystřídá 220 záložníků. Jde o pilotní projekt, který může být prodloužen, pokud se osvědčí.

08:49

V největším australském městě Sydney, kde žije pět milionů lidí, dnes úřady prodloužily uzávěru města o další dva týdny. Namísto původně avizovaného 16. července skončí nejdříve 30. července, důvodem je stále sílící pandemie covidu-19 s četnými případy výskytu mutace delta. Za posledních 24 hodin se ve státě Nový Jižní Wales, jehož je Sydney metropolí, objevilo 97 případů nákazy. V Sydney platí přísnější pravidla od 26. června, uvedla agentura AFP.

08:49

Zrušením hrazených testů na covid podle České unie cestovního ruchu utrpí turismus i návazné služby. Vláda dosáhne stavu uzávěry bez zavření provozů a tedy i nutnosti kompenzací. Asociace bazénů a saun ČR odhaduje, že bez možnosti podstoupit preventivní test na koronavirus na náklady zdravotní pojišťovny klesne zájem o služby o 40 až 60 procent

08:29

V Německu již déle než týden každodenně roste takzvaná sedmidenní incidence, která udává, kolik lidí se v průměru nakazilo na 100 000 obyvatel. Podle Institutu Roberta Kocha se dnes ráno nacházela na hodnotě 7,1, ještě 6. července přitom byla na hodnotě 4,9. Úřady ohlásily za poslední den 1548 nových infekcí, zatímco před týdnem jich registrovaly 985. V zemi se rovněž již přes týden drží reprodukční číslo nad hranicí hodnoty jedna.

08:28

V úterý přibylo v Česku 317 potvrzených případů koronaviru. Poprvé od 8. června tak denní nárůst překročil hranici tří stovek případů. Reprodukční číslo se opět zvýšilo na 1,45, což je letos nejvíce. Stejnou hodnotu mělo také v pondělí a rovněž první dva dny roku. Na 100 000 obyvatel připadá v zemi za posledních sedm dní 16 nakažených, takzvané incidenční číslo se proti pondělí zvýšilo o dva. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

08:27 Ilustrační foto.

Hygienická stanice v Praze eviduje v hlavním městě za úterý 13. července 106 nově potvrzených případů onemocnění covid-19.

21:21

Slovenský ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský dříve během dne v reakci na stížnosti podnikatelů v cestovním ruchu tvrdil, že země neplánuje pravidla volného vstupu do země měnit. Zpřísnění režimu na hranicích zdůvodnil šířením nakažlivější mutace koronaviru.

21:07

Vyhlášku hlavního hygienika, která vstoupila v platnost v pátek 9. července a která vyvolala protesty na hranicích, napadla u soudu opozice. Ústavní soud rozhodnutí ohledně režimu na hranicích nekomentoval, bližší informace podle televize zveřejní ve středu.

20:55

Slovenský ústavní soud podle televize Markíza pozastavil platnost nařízení, na jehož základě země vyžaduje karanténu od neočkovaných cestujících.

19:41

Počet nových případů koronaviru v Nizozemsku za poslední týden vzrostl o více než 500 procent. Infekce se po uvolnění některých opatření šíří hlavně mezi mladými lidmi, napsala agentura AP.

18:52

Bavorský premiér Markus Söder se dnes zmínil o možnosti, že od podzimu by na diskotéky směli chodit jen lidé s dokončeným očkováním proti covidu-19, uvedla agentura DPA. Podle něj je nezbytné ukázat, že očkovaní lidé mají větší svobodu. Opatření směřuje hlavně na mladší. Novou povinnost chce ale zavést až na podzim, protože v současnosti je proočkovanost mezi mladými lidmi příliš nízká, a skoro nikdo z nich by tak nesplnil podmínku ukončeného očkování.

18:47

V Sasku bude možné od pátku odložit roušky v obchodech. Oznámila to saská ministryně sociálních věcí Petra Köppingová. Povinnost mít zakrytý nos a ústa ale v Sasku zůstane v hromadné dopravě či v nemocnicích. Odložit roušky v obchodech bude možné v Sasku v obcích a v okresech, které vykazují méně než deset nových případů nákazy koronavirem za posledních sedm dnů na 100 000 obyvatel. To zatím splňují všechny oblasti této spolkové země. 

18:39

Události ohledně koronaviru přehledně:

 • V úterý přibylo v Česku poprvé za více než měsíc přes 300 potvrzených případů covidu. Reprodukční číslo je znovu 1,45, což je letos nejvíce.

 • Vláda by podle koalice Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) měla připravit plán a varianty řešení koronavirové epidemie pro podzim a zimu, motivovat lidi k očkování proti covidu-19 a zajistit efektivní trasování kontaktů.
 • Lidí, kterým v pátek přestala platit bezinfekčnost získaná 21 dní po prvním očkování proti covidu-19, je podle dat k pondělí téměř 915 000.
 • V září bude podle epidemiologa a poradce ministra zdravotnictví Rastislava Maďara opět zavedeno testování ve školách a v zaměstnání.
 • Praha začala očkovat lidi bez domova proti covidu-19 přímo v místech, kde se tito lidé zdržují. 
18:30

Vláda Spojených států snížila intenzitu varování ohledně cest do několika evropských zemí včetně Česka a nově v souvislosti s covidem-19 pouze Američanům doporučuje, aby v daných zemích dbali "zvýšené opatrnosti". S odvoláním na dnešní vyjádření amerického ministerstva zahraničí o tom informuje agentura Reuters.

17:20

Asociace dětské rekreace (ADR) doporučuje, aby děti na letní tábory jezdily s PCR testem. Měly by na něj jít nejdřív 72 hodin před odjezdem. Stejně by měli postupovat i vedoucí a všichni ostatní táboroví pracovníci, kteří nemají dva týdny po skončení očkování či neměli v posledním půlroce covid. Asociace o tom informovala. Uvedla, že doporučení vydává kvůli zhoršující se epidemické situaci a kvůli prvním případům nákazy, které se na táborech vyskytly.

17:19

V září bude podle epidemiologa a poradce ministra zdravotnictví Rastislava Maďara opět zavedeno testování ve školách a v zaměstnání. Ministři zdravotnictví a školství už dříve uvedli, že plně očkovaných dětí se testování ve školách týkat nebude, dá se proto předpokládat, že stejně to bude platit i v zaměstnání. Aktuální vyjádření ministerstva zdravotnictví ČTK zjišťuje.

16:03

Lidí, kterým přestala platit bezinfekčnost po prvním očkování, je podle dat ÚZIS téměř 915 tisíc. Od pátku je třeba mít 14 dní po 2. dávce, jinak test.

15:52

Slovensko navzdory stížnostem podnikatelů na úbytek turistů ze zahraničí nehodlá zmírnit pravidla volného vstupu do země, podle kterých se karanténě až na výjimky vyhnou jen lidé očkovaní proti nemoci covid-19. Novinářům to řekl ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský. Bratislava také umožní očkovat proti covidu-19 ve všech velkokapacitních centrech bez předchozí registrace zájemců a povolí kombinaci vakcín.

Například podnikatelé v cestovním ruchu ve Vysokých Tatrách už dříve upozornili, že v souvislosti s epidemickými opatřeními úřadů zaznamenali rušení pobytů hosty z Česka či Polska. Propad návštěvnosti hlásí i slovenská metropole. Výrazný pokles zájmu o dovolenou na Slovensku zaznamenali i české portály zaměřené na vyhledávání ubytování a prodejci pobytů. Právě Češi dlouhodobě tvořili nejpočetnější zahraniční klientelu slovenských hoteliérů.

16:02 Ilustrační foto.

Praha začala očkovat lidi bez domova proti covidu-19 přímo v místech, kde se tito lidé zdržují. Spolupracuje na tom s organizacemi Armáda spásy, Naděje a Drop In. Pilotní očkovací místo vzniklo i pod Libeňským mostem. Očkovaní dostanou vytištěný certifikát a elektronickou verzi si mohou nechat uložit u poskytovatelů sociálních služeb. Informovali o tom dnes zástupci hlavního města. K vakcinaci lidí na ulici město používá jednodávkovou vakcínu Janssen od firmy Johnson & Johnson. Lidé bez přístřeší se totiž nezdržují na jednom místě a hrozí, že by se zdravotníkům nepodařilo podat jim i druhou dávku.

15:01

Čínská obec na hranicích s Barmou využívá technologii umožňující rozpoznávání obličejů k monitorování pohybu lidí, aby zabránila dalšímu šíření nemoci covid-19. V čínském veřejném prostoru jsou sledovací kamery časté, napomáhají ke snížení počtu napadení a komunistický režim je používá i ke kontrole společnosti. Kamer pro identifikaci obličejů ale Čína podle agentury AFP poprvé oficiálně použila také k boji s covidem.

V obci Žuej-li, kde žije 140 000 lidí, se za deset dní objevilo 60 případů nákazy, část z nich nakažlivější variantou delta. Mezi nakaženými je také řada Barmánců, ačkoliv hranice mezi oběma zeměmi je teoreticky uzavřená.

Kamery ve správě vedení města snímají obličeje lidí, kteří vycházejí z rezidenčních čtvrtí, obchodních center nebo dalších míst s vysokou koncentrací osob. Záznamy jsou spojené s QR kódem, který umožňuje sledování pohybu konkrétních jednotlivců. Přístroje podle stanice CNR umí také měřit teplotu lidí, a detekovat tak možné nemocné. Vedení Žuej-li opatření ohlásilo v sobotu.

13:17

V Malajsii uzavřely úřady očkovací centrum ve státě Selangor poté, co téměř polovina ze 450 zaměstnanců měla pozitivní test na covid-19. Nikdo z nakažených nemá vážný průběh nemoci. Naprostá většina zaměstnanců centra, zdravotníků i dobrovolníků, byla očkovaná, napsala agentura AFP. 

Uzavřené očkovací centrum ve městě Shah Alam patřilo k největším v zemi, denně se zde podle listu The Star podalo až 6000 dávek vakcíny. Po nákaze dvou pracovníků nařídil ministr zdravotnictví v sobotu plošné testování, které ukázalo 204 pozitivních nálezů. Podle ministra není jasné, zda se pracovníci nakazili v centru, nebo mimo něj.

Malajsie, kde žije přibližně 32 milionů obyvatel, v úterý nahlásila 11 079 nových případů nákazy, nejvíce od začátku pandemie, uvedl Reuters. Dosavadní rekord 9353 byl z 10. července. Od začátku pandemie v zemi zemřelo na 6300 lidí nakažených covidem, což Malajsii řadí mezi nejhůře postižené asijské země.

13:44

Karlovarský kraj prodloužil o čtyři měsíce provoz tří velkokapacitních očkovacích center v kraji. Z původního termínu do konce srpna se nyní s očkovacími místy v Chebu, Sokolově a v Karlových Varech počítá minimálně do konce roku. Jejich provoz vyjde asi na 350 000 korun, náklady pokryje jako dosud dotace ministerstva financí, řekl v úterý novinářům hejtman Petr Kulhánek (za STAN). Kraj zároveň chystá kampaň na podporu očkování u mladých lidí.

12:58

Čtvrté vlně pandemie lze předejít očkováním, to ale zůstane dobrovolné, ujistila Merkelová při návštěvě RKI. Očkování podle ní umožní svobodněji žít.

11:25

V Rusku v pondělí zaznamenali 780 nových úmrtí spojených s covidem-19, což je nejvyšší denní přírůstek v této zemi od začátku pandemie.

11:51

V nákupním centru na pražském Chodově, kam není nutné se registrovat předem, se první den nechalo očkovat proti covidu-19 více než 600 lidí. Sdělila to Markéta Šenkýřová, mluvčí Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), který očkovací centrum zřizuje. Už na otevření centra v pondělí ráno čekalo několik desítek zájemců. Ve stejný den se druhé centrum pro lidi bez předchozí registrace otevřelo také na hlavním nádraží, vakcínu Johnson & Johnson, kterou tam podávají, dostalo v pondělí v metropoli 129 osob. Celkem bylo v Praze v pondělí očkováno téměř 18 000 lidí. V celé zemi přes 91 000.

10:56

Téměř milion Francouzů se během jediného dne registroval k očkování proti covidu-19. Nápor zaznamenal registrační systém Doctolib po pondělním ohlášení prezidenta Emmanuela Macrona, že se zpřísní podmínky pro návštěvu restaurací nebo cestování hromadnou dopravou a že očkování pracovníků ve zdravotnictví bude povinné.

Aplikace Doctolib, v níž se soustřeďují termíny očkování, dnes ráno hlásila, že během pondělka se na očkování přihlásilo rekordních 926 000 lidí. Prezident ten den naléhal na všechny Francouze, aby se nechali naočkovat, a zachránili tak léto a francouzskou ekonomiku. Lidé mladší 35 let přitom tvoří až 65 procent nově registrovaných.

10:17

Polsko se chystá přeprodat do dalších zemí nadbytečné dávky vakcín proti covidu-19. Zájem o očkování mezi Poláky klesá, přičemž preparáty firem Pfizer/BioNTech a AstraZeneca mají relativně krátkou dobu použitelnosti, píše dnes list Dziennik Gazeta Prawna. První zásilka přibližně čtyř milionů dávek vakcín by podle něj mohla odjet už tento týden do Gruzie a na Ukrajinu. Zájem prý má také Vietnam nebo Austrálie.

Varšava předpokládá, že do konce roku prodá do dalších zemí desítky milionů dávek očkovacích látek proti covidu-19, které dříve nakoupila. Jejich počet se bude odvíjet od poptávky v samotném Polsku.

Rozhodnutí vlády je nejhmatatelnějším důkazem toho, že zájem o očkování mezi Poláky klesá, píše deník na svém webu s tím, že u některých zásob vakcín Pfizer/BioNTech a AstraZeneca může během dvou měsíců projít expirační lhůta. "Proto jsme zahájili jednání o jejich prodeji," uvedl šéf kanceláře premiéra a současně vládní zmocněnec pro očkování Michal Dworczyk.

10:16

V Německu už týden roste incidenční číslo, tedy počet nakažených covidem-19 na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní. Dnes ráno byl tento klíčový ukazatel, který má vliv na vládní epidemiologická rozhodnutí, podle Institutu Roberta Kocha (RKI) na hodnotě 6,5, zatímco přesně před týdnem to bylo 4,9. Za posledních 24 hodin se v 83milionové zemi nově nákaza potvrdila u 646 lidí. Minulé úterý RKI hlásil 440 nově infikovaných.

09:39

Očkování proti koronaviru začalo v ČR loni 27. prosince stejně jako ve většině ostatních zemí Evropské unie. Od té doby bylo v České republice podáno 9 062 043 dávek vakcín, tedy 84,74 na sto lidí. Plně očkováno je přes 3,8 milionu lidí, což je zhruba 36 procent obyvatel. Podle počtu dávek na sto lidí je ČR v rámci Evropské unie na 19. místě, průměr činí zhruba 91 dávek na sto obyvatel a téměř 39 procent plně očkovaných.

08:49

Testy v Česku v pondělí potvrdily 239 případů koronaviru, méně než v pracovních dnech minulého týdne. Před týdnem v pondělí byl počet nově nakažených zhruba poloviční, byl ale státní svátek a méně se testovalo. Reprodukční číslo po pěti dnech růstu kleslo na 1,37, pokud je nad jedna, šíření epidemie zrychluje. Na 100 000 obyvatel připadá v Česku za poslední týden téměř 14 nakažených, nejvíc od poloviny června. Na 31 mírně přibylo hospitalizovaných. Počet aplikovaných dávek očkování proti nemoci covid-19 převýšil devět milionů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

08:20

Jihokorejské úřady zakázaly v tělocvičnách v Soulu a okolí cvičit na hudbu v příliš rychlém rytmu. Vyvolává to nadměrné pocení a urychluje to podle nich šíření koronaviru. V novém pokynu stojí, že se může při tělesné aktivitě hrát hudba v rytmu do 120 tepů za minutu. Informoval o tom zpravodajský web BBC.

23:11

Nejméně 36 lidí zemřelo při požáru oddělení pro pacienty s covidem-19 v jihoirácké Násiríje. S odvoláním na místní média o tom informuje Reuters.

21:46

"Země se znovu nezastaví kvůli chování některých lidí," uvedl Mitsotakis v televizním projevu. Podle něj není v nebezpečí Řecko, ale Řekové, kteří se nechtějí nechat naočkovat.

21:45

Do vnitřních prostor barů, kin a jiných zábavních podniků budou v Řecku smět od pátku do konce srpna pouze lidé naočkovaní proti covidu-19. Oznámil to řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. Země také zavede povinné očkování pro ošetřovatele a zdravotníky, informovala agentura AFP.

21:34

Situace v zemi zatím zdaleka není tak špatná jako v Británii či ve Španělsku, počty zachycených infekcí jsou ale znovu na vzestupu. Na konci června se francouzský průměr nových nákaz držel pod 2000 na den, v neděli se ovšem blížil ke 4000. Ve Francii je zároveň plně naočkovaných méně než 40 procent obyvatel, zatímco v Británii je to 52 procent.

21:34

Povinné očkování pracovníků ve zdravotnictví i kontroly "covidových pasů" v restauracích, dopravních prostředcích a na akcích s více než 50 lidmi v pondělí mimo jiné oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron. Cílem je potlačit novou vlnu epidemie covidu-19. Francie podle prezidenta čelí silnému vzestupu nákazy.

20:29

Francouzský prezident Emmanuel Macron varuje před novou vlnou nákazy ve Francii, ohlásil povinnost očkování pro zdravotníky a kontroly covidových průkazů v podnicích či vlacích.

19:39

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes kritizovala záměry bohatších států nakoupit vyšší počet vakcín proti covidu-19, aby měly zásoby na přeočkování. Podle WHO však neexistují vědecké důkazy o potřebnosti třetí dávky. Farmaceutické firmy pak organizace vyzvala, aby zvýšily dodávky do chudších zemí, kde je stále proočkovanost proti covidu-19 nízká. Epidemická situace se nyní ve světě zhoršuje, a to kvůli šíření nakažlivější mutace delta, uvedla WHO, která je organizací OSN.

18:42

Němečtí epidemiologové zvažují změnu údajů, podle kterých hodnotí vývoj epidemie covidu-19. Vyplývá to z interního dokumentu Institutu Roberta Kocha, který dnes zveřejnil list Bild. V současnosti je hlavním indikátorem vývoje epidemie počet nově nakažených za sedm dní na 100 000 obyvatel, v budoucnosti by ale význam toho údaje měl být odsunut do pozadí. Podle ministra zdravotnictví Jense Spahna totiž tento ukazatel čím dál méně vypovídá o zátěži, kterou epidemie covidu-19 způsobuje zdravotnickým zařízením, uvedla agentura DPA

17:52

Britská vláda dodrží svůj plán a od 19. července zruší v Anglii téměř všechny koronavirové restrikce. V parlamentu to dnes prohlásil ministr zdravotnictví Sajid Javid. Zároveň však občany vyzval, aby byli nadále opatrní, protože pandemie covidu-19 ještě zdaleka neskončila.

Anglie zruší jako první část Spojeného království nutnost nosit roušky, platit přestanou rovněž omezení shromažďování lidí. Ačkoliv se však o 19. červenci dlouho hovořilo jako o "dni svobody", přistupuje nyní vláda ke kroku se značnou opatrností. Úřady se totiž obávají, že bude nadále růst denní počet nových případů koronaviru, který se v sedmidenním průměru pohybuje nad hranicí 30  000, kde byl naposledy koncem ledna.

Odborníci varují, že by kvůli šíření varianty delta a většímu setkávání lidí mohly počty nově infikovaných vzrůst až na 100 000 denně, což je výrazně více, než v nejhorší fázi epidemie v Británii na začátku letošního roku.

17:42

Švédská vláda dnes rozhodla, že od čtvrtka zruší některá další pandemická opatření. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ministra obchodu a průmyslu Ibrahima Baylana se epidemiologická situace ve Švédsku zlepšuje a země postupně směřuje k životu bez pandemických omezení. Úřady ale obyvatele vyzvaly, aby nadále dodržovali základní hygienická pravidla, například bezpečné rozestupy.

"Situace v naší zemi se plynule vyvíjí tím správným směrem," uvedl Baylan. Vláda se rozhodla zrušit od čtvrtka omezení počtu zákazníků v obchodech a počtu pasažérů v dálkových spojích.

17:08

Lékaři mohou ode dneška Čechům očkovaným v zahraničí mimo EU v ní schválenou vakcínou zapsat očkování do informačního systému infekčních nemocí, kde se všechny vakcinace evidují. Umožní jim to vygenerovat si evropský certifikát. Ministerstvo zdravotnictví o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. K tomu, aby tuto možnost měli lidé očkovaní v zahraničí, vládu vyzval například i sněmovní zahraniční výbor.

17:04 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) předpokládá, že od 1. září už nebudou z veřejného zdravotního pojištění hrazeny preventivní testy na koronavirus. Řekl to na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády. V současné době jsou ze zdravotního pojištění hrazeny měsíčně čtyři antigenní testy a dva PCR.

Podle Vojtěcha se na ukončení hrazení preventivních testů shodla dnes i Rada vlády pro zdravotní rizika. "Myslíme si, že to je doba, kdy už budeme v situaci, že ten, kdo se mohl nechat naočkovat, tak se naočkoval," řekl ministr. Pro systém jde podle něj o efektivnější možnost, neboť jde o jednorázovou úhradu očkování oproti stabilní úhradě testů.

Indikované testy lékařem či hygienickou stanicí musí být i nadále hrazeny standardně ze zdravotního pojištění, dodal Vojtěch.

16:40

Podíl varianty koronaviru delta v Česku podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) roste. Ukazují do data z takzvaných diskriminačních PCR, nově potvrzené sekvenace kvůli svátkům a prodlouženému víkendu nepřibyly, protože vzorků bylo málo. SZÚ o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Nadále tak platí 126 případů varianty delta potvrzených sekvenací.

"Detekce varianty delta narůstá, byť v důsledku nerovnoměrné sekvenace nelze ještě pozorovat jasný vzestupný trend," píše se ve zprávě Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění.

16:37

Přehled pondělních událostí:

 • V neděli přibylo v Česku 147 potvrzených případů covidu. Je to zhruba o 40 více než před týdnem. Počty nově nakažených v mezitýdenním srovnání rostou pět dní v řadě
 • Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie se zvýšilo na 1,46, a je tak nejvyšší od poloviny loňského října. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. V nemocnicích je s covidem-19 dohromady 25 lidí, dva v těžkém stavu
 • Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) předpokládá, že od 1. září už nebudou z veřejného zdravotního pojištění hrazeny preventivní testy na koronavirus
 • Podíl varianty koronaviru delta v ČR podle Státního zdravotního ústavu roste. Ukazují do data z diskriminačních PCR, sekvenace nepřibyly

 • V přepočtu lidí nakažených za posledních sedm dní na 100 000 obyvatel je na tom Plzeň a okolí nejhůř z celé republiky, hygienici museli v Plzeňském kraji uzavřít tři letní tábory
16:35 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Od 19. července budou muset pořadatelé akcí nad 1000 osob oznámit konání akce místní hygienické stanice. "Je to z toho důvodu, že víme, že se tyto akce konají, a pokud na ně má hygiena dohlížet, tak o nich musí dopředu vědět," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

16:02

Vakcína proti covidu-19, kterou vyvinula italská farmaceutická společnost ReiThera, má podle předběžných výsledků účinnost po první dávce 93 procent a po druhé 99 procent. Informovala o tom dnes agentura ANSA. Výsledky vycházejí z druhé fáze klinických studií a firma se nyní chystá zahájit třetí, závěrečnou fázi studií.

Testování vakcíny firmy ReiThera začalo v březnu ve 24 zdravotnických centrech v Itálii. Klinických studií se zúčastnilo 917 dospělých dobrovolníků, z toho čtvrtinu tvořili senioři starší 65 let.

16:00

Podíl varianty koronaviru delta v Česku podle Státního zdravotního ústavu roste. Ukazují do data z diskriminačních PCR, sekvenace nepřibyly.

15:53

Ministerstvo průmyslu a obchodu v programu COVID Nepokryté náklady eviduje 6800 žádostí za zhruba osm miliard korun. Vyplývá to z dat, které poskytla mluvčí úřadu Štěpánka Filipová. Příjem žádostí do první výzvy dotačního titulu skončí za týden, druhá výzva pokračuje do 13. září. Stát žadatelům s propadem obratu za rozhodné období alespoň o 50 procent poskytne příspěvek na 60 procent nepokrytých nákladů. Provozům s majetkovou účastí státu nebo územního samosprávného celku se týká pomoc 40 procent nákladů.

14:58

Česko se může zavázat k darování 2,5 milionu dávek vakcín proti covidu-19 od různých výrobců do ostatních zemí, do budoucna může darovat či přeprodat až šest milionů dávek. Vyplývá to z materiálu, který dnes projedná vláda. Upozornil na něj dnes server Deník N. Nejvhodnější k darování jsou podle ministerstva vakcíny AstraZeneca a Johnson & Johnson. ČR má nyní objednáno 23,9 milionu dávek za 8,5 miliardy korun.

14:47 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Ve vyloučených lokalitách v Ústeckém a Moravskoslezském kraji nabídnou zájemcům očkování proti covidu-19 mobilní týmy. V hlavním městě budou bezdomovce očkovat někteří praktičtí lékaři. Po dnešním otevření očkovacího místa na pražském hlavním nádraží to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

13:41

Rodičům dětí ve věku 12 až 15 let, které mají termín nebo první očkování, přijde SMS, že si ho mohou změnit na 21 dní na lince 1221, upřesnilo ministerstvo zdravotnictví.

13:07 Ilustrační foto.

Na Chodově lidé dostanou dvě dávky vakcíny od firmy Pfizer/BioNTech, očkovat se mohou všichni starší 16 let. Otevřeno je každý den, v pracovní dny od 10:00 do 20:00, o víkendu skončí v 19:00.

Na nádraží se očkuje jednodávkovou vakcínou od společnosti Johnson & Johnson, otevřeno je zatím denně od 12:00 do 19:00. Podle Babiše by se mohla podobná místa otevřít také v dalších obchodních centrech v Praze a Brně.

Foto: Jakub Plíhal
13:05 Ilustrační foto.

V Praze se dnes dopoledne otevřela dvě očkovací centra proti covidu-19, kde není nutná předchozí registrace. Na otevření místa v nákupním centru na Chodově čekala ráno skoro stovka lidí, někteří i dvě hodiny.

Pro některé čekající to bylo jednodušší než registrovat se přes internet, jiní chtěli vyhrát mobil či tenisky, o které se bude losovat, řekli.

Foto: Jakub Plíhal
12:24

Tři letní tábory uzavřeli v jednom týdnu kvůli koronavirové nákaze hygienici v Plzeňském kraji. Počet nakažených na jednotlivých táborech nebyl velký, celý tábor ale šel do karantény a hygienici ho rozpustili. Nemoc se v Plzeňském kraji opět výrazněji šíří, zhruba 60 procent nově nakažených jsou mladí lidé mezi 15 a 29 lety, řekl dnes ředitel Krajské hygienické stanice v Plzni Michal Bartoš.

V přepočtu lidí nakažených za posledních sedm dní na 100 000 obyvatel je na tom Plzeň a okolí nejhůř z celé republiky, vyplývá z dnešních údajů ministerstva zdravotnictví.

12:14

Na hlavním nádraží v Praze se otevřelo další očkovací centrum bez nutnosti registrace. Premiér Babiš kritizoval, že otvírací doba začíná až ve 12:00.

12:02

V australském Sydney navzdory uzávěře nadále rostou denní počty nově nakažených nemocí covid-19. Karanténa v Sydney platí již dva týdny, zdravotníci zvažují její další prodloužení. Za poslední den ohlásil stát Nový Jižní Wales 112 nových případů lokální nákazy, z toho naprostá většina připadá právě na uzavřené Sydney. Za nejvyšší přírůstky nákazy koronavirem v posledních dnech může podle agentury Reuters varianta delta.

11:37

Podnikatelé ze záručních programů COVID II, III, Praha a plus k 15. červnu podle aktuálních údajů České národní banky (ČNB) získali zhruba 56,6 miliardy korun. Banky ke stejnému datu schválily žádosti za přibližně 65,4 miliardy korun. Od naposledy zveřejněných dat k 31. květnu čerpání i objem schválených žádostí vzrostly jen velmi mírně. V případě čerpání se jednalo o nárůst o 599 milionů korun, objem schválených žádostí stoupl o 398 milionů korun. ČNB od listopadu údaje k záručním programům COVID zveřejňuje k 15. a poslednímu dni měsíce, nárůst v obou případech se v předchozích obdobích pohyboval zpravidla alespoň kolem miliardy korun.

10:55 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Lidé, kteří se registrovali k očkování a ještě nemají vybraný termín, budou mít od čtvrtka 15. července mezi první a druhou dávkou očkování proti covidu-19 odstup 21 dní místo dosavadních 34 dní. 

Mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová uvedla, že automaticky se rozestup mezi dávkami očkování zkrátí také dětem ve věku 12 až 15 let, které ještě nemají termín očkování, ostatní si mohou rozestup zkrátit, budou o tom informováni SMS.

10:14 Ilustrační foto.

Na otevření očkovacího centra bez registrace čekala ráno v nákupním centru Chodov skoro stovka lidí. Pro některé je to jednodušší, jiní chtějí výhry.

09:42

Německé úřady nahlásily Institutu Roberta Kocha (RKI) za uplynulý den 324 nově nakažených covidem-19 a dvě úmrtí v souvislosti s touto infekční nemocí. Pošesté po sobě stouplo incidenční číslo, tedy počet nakažených na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní. Podle údajů RKI z dnešního rána je nyní na hodnotě 6,4.

08:31

V neděli přibylo v Česku 147 potvrzených případů covidu. Je to zhruba o 40 více než před týdnem. Počty nově nakažených v mezitýdenním srovnání rostou pět dní v řadě. Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie se zvýšilo na 1,46, a je tak nejvyšší od poloviny loňského října. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. V nemocnicích je s covidem-19 dohromady 25 lidí, dva v těžkém stavu.

Epidemie v poslední době zrychluje. Podle odborníků za to může nakažlivější mutace delta, rozvolnění protiepidemických opatření a cestování lidí o prázdninách. Za celý minulý týden odhalily laboratoře v zemi 1354 nakažených. Je to zhruba o 350 více než o týden dříve, a to navzdory tomu, že minulé pondělí a úterý byly svátky. Ve volných dnech se testuje méně.

19:56

Španělsko zařadilo většinu území ČR mezi rizikové oblasti. Lidé, kteří tam směřují, se od pondělí musejí prokázat PCR nebo antigenním testem, který není starší než 48 hodin, anebo potvrzením o úplném očkování proti covidu-19, případně potvrzení o prodělané nemoci.

19:42 Ilustrační foto.

Premiér Andrej Babiš (ANO) na sociálních sítích připomněl, že v pondělí začnou v Praze fungovat dvě očkovací místa, do kterých bude možné přijít bez předchozí registrace či objednání termínu. Budou na hlavním nádraží a v obchodním centru na Chodově. Podmínkou bude, že zájemce není k očkování registrován jinde. Motivací k očkování na těchto dvou místech má být možnost zapojit se do soutěže a vyhrát různé ceny. 

19:06 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Babiš v pondělí na vládní radě navrhne zkrácení intervalu mezi dávkami vakcíny Pfizer/BioNTech na 21 dní, a to od 15. 7. u nově se registrujících. Aktuálně může být vakcína, která se v České republice aplikuje nejčastěji, podána za 34 dní, dříve to bylo za 38 až 42 dní.

18:17

Zdravotníci od prosincového začátku očkování aplikovali v Česku přes 8,8 milionu dávek vakcíny proti koronaviru. Víc než třetina populace, zhruba 3,8 milionu lidí, má ukončené očkování. Dalších 1,4 milionu obyvatel je očkováno částečně. Za sobotu se očkovalo 36 122 lidí, zhruba o 2000 méně než předchozí týden.

17:32

Americká ministryně financí Janet Yellenová je znepokojená vysoce nakažlivým kmenem koronaviru delta, který by podle ní mohl zbrzdit zotavování globální ekonomiky. Podle agentury DPA to uvedla dnes na zasedání ministrů financí skupiny G20 v italských Benátkách. "Jsme velmi znepokojeni variantou delta a dalšími variantami, které by se mohly objevit a ohrozit oživení. Jsme propojená globální ekonomika, takže to, co se děje v kterékoli části světa, ovlivňuje ostatní země," uvedla Yellenová a doplnila, že je důležité spolupracovat na rychlém očkování.

16:13

Malba odkazující na pandemii koronaviru zdobí od sobotního večera podloubí v historickém centru Olomouce, kterému novou podobu vtiskly výtvarnice Marie a Feline Grub z Berlína vystupující pod uměleckým jménem Die Geniesser. Obraz anonymního davu s názvem Relief je součástí letošního Street Art Festivalu Olomouc. "Obraz s anonymním davem vyjadřuje silný pocit úlevy, který po pandemii všichni máme. Jde o to dostat se z izolace a znovu se k sobě vrátit, obejmout, tančit a prostě si jen užívat život naživo," popsaly německé umělkyně svoji malbu.

Street Art Festival v Olomouci
Street Art Festival v Olomouci | Foto: Street Art Festival
15:26

Obyvatelé Izraele s oslabenou imunitou budou moci přijít na třetí dávku vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer a BioNTech, oznámil dnes izraelský ministr zdravotnictví Nican Horovic. Zda bude mít na přeočkování nárok i široká veřejnost, Horovicův úřad ještě nerozhodl. Kvůli šíření koronavirové mutace delta se Izrael snaží očkování urychlit. V poslední době začalo v zemi přibývat až 450 nově nakažených za jeden den, kdežto ještě před několika týdny to byly řádově pouze jednotky případů denně. 

15:09

Zájem o očkování proti covidu-19 projevilo za 10 dní od spuštění registrací asi 13,2 procenta dětí ve věku 12 až 15 let. Zaregistrovaných jich je asi 60 400. Vakcínu už dostalo asi 11 500 (2,5 procenta) a 83 z nich má dokončené očkování dvěma dávkami. Vyplývá to z dat o očkování, která zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. Celkem je v této věkové skupině více než 450 tisíc dětí.

13:56 Vlajka Ruské federace.

Rusko za uplynulý den registruje 25 033 lidí nakažených koronavirem, 749 jich pak s nemocí covid-19 zemřelo. Je to o trochu méně než předchozí den. S odkazem na ruský operativní štáb to uvedla agentura Reuters. Nejvíce nemocných od 31. ledna hlásí Petrohrad.

V sobotu ruské úřady oznámily o 49 infikovaných více a po nákaze koronavirem SARS-CoV-2 podle nich zemřelo o tři lidi více. Celkem v zemi s přibližně 146 miliony obyvatel od začátku pandemie zemřelo 143 002 lidí a nakazilo se jich téměř 5,8 milionu.

09:58

Největším problémem pro cestovní kanceláře a agentury jsou aktuálně podle jejich asociace stále se měnící protiepidemická opatření a rychlé zařazování destinací do rizikových kategorií bez jasnějšího výhledu. Pořadatelé a prodejci zájezdů se také momentálně potýkají s vysokým nárůstem práce, ale chybějí jim odborné pracovní síly. Potíže působí i proplácení poukazů za zrušené zájezdy z loňského roku, kde by byla vhodná pomoc státu. Ten by se měl zabývat také nutným pojištěním proti úpadku CK a navrhnout jiné řešení, sdělila viceprezidentka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Dana Kozáková.

08:26

V sobotu přibylo v Česku 159 případů nemoci covid-19, to je o 35 víc než před týdnem. Pokračuje tak nárůst počtu nakažených v mezitýdenním srovnání. Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie stouplo téměř na 1,35 a je nejvyšší od začátku roku. Počet lidí, kteří jsou s covidem v nemocnicích, ale klesl. Ministerstvo zdravotnictví jich nyní eviduje 25, z toho tři ve vážném stavu. V pátek bylo hospitalizovaných pacientů s koronavirem podle aktualizovaných údajů na webu 36, minulou sobotu 27. Za posledních šest dní statistiky dosud neregistrují žádné úmrtí s covidem, v předchozích dnech jen sporadicky.

08:20

Belgičtí lékaři informovali o případu 90leté ženy, která v březnu zemřela v souvislosti s covidem-19 a u níž testy následně potvrdily nákazu dvěma novými variantami koronaviru současně. Podle vědců jde zřejmě o první doložený případ dvojité nákazy, který ale podle jejich názoru nebude ojedinělý, píše server stanice BBC. Lékaři našli u ženy variantu viru zvanou alfa, poprvé objevenou v Británii, i variantu beta, kterou se podařilo poprvé identifikovat v Jihoafrické republice. Domnívají se přitom, že se pacientka nakazila od dvou různých lidí.

07:40

V mnoha italských městech budou muset fotbaloví fanoušci sledovat finále mistrovství Evropy buď doma, nebo v barech. Milán, Turín a další významná italská města totiž zrušily obvyklé promítání zápasu na náměstích. Za rozhodnutím stojí obavy ze šíření koronaviru. V dalších městech, například v Římě, sice budou veřejná promítání v ulicích, úřady ale fanoušky nabádají k maximální opatrnosti a dodržování hygienických opatření.

07:37

Austrálie zaznamenala první úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 od začátku letošního roku. Oznámila to dnes premiérka státu Nový Jižní Wales Gladys Berejiklianová. Tento stát také zaznamenal další nejvyšší číslo nových případů nákazy koronavirem. Za předchozích 24 hodin jich bylo 77. Podle premiérky je tak pravděpodobné, že bude prodloužena uzávěra hlavního města tohoto státu Sydney.

07:14 Vlajka Brazílie

Počet nových případů koronaviru klesl v Brazílii v sobotu na nejnižší úroveň od poloviny dubna. Informovala o tom agentura EFE. Klesá také počet úmrtí, v zemi však stále umírá přes tisíc nakažených lidí denně. Brazílie je po Spojených státech druhou zemí na světě s nejvyšším počtem úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19. V sobotu ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že za předchozí den bylo diagnostikováno bezmála 48 500 nových případů nákazy koronaviru. Průměrný denní přírůstek za poslední týden tak činil zhruba 47 tisíc případů nákazy, což je nejnižší údaj od poloviny dubna.

22:44

Asi 130 Italů musí strávit dvoutýdenní karanténu na Maltě, protože 50 z nich se nakazilo koronavirem. Ti zbývající přišli s infikovanými do styku. Dnes o tom informovala agentura APA s odvoláním na italské velvyslanectví na Maltě. Italské úřady se marně snažily přesvědčit maltskou vládu, aby ty s negativním testem nechala odjet.

20:16

Ministerstvo zdravotnictví plánuje přiblížit Státní zdravotní ústav Institutu Roberta Kocha, který byl zásadní pro řízení boje s epidemií nového typu koronaviru v Německu. Mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová Deníku N sdělila, že pro to na úřadě vznikla speciální pracovní skupina. Původně se reforma měla platit z Národního fondu obnovy, tedy peněz na obnovu ekonomiky po pandemii z EU. Projekt ale nebyl do seznamu zařazený, peníze na něj se tak musí najít ve státním rozpočtu.

"Pandemie koronaviru nám ukázala, že současná podoba soustavy institucí, které chrání veřejné zdraví, potřebuje významně modernizovat a posílit," řekla Deníku N Štěpanyová. V pracovní skupině je ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková, poradce ministra Adama Vojtěcha už z jarní vlny pandemie, epidemiolog Rastislav Maďar nebo vedoucí Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Petr Smejkal.

18:32

V posilovnách už sportovci mohou cvičit bez respirátoru a využívat šatny a sprchy, na druhou stranu mnoho z nich už raději sportuje doma či venku.

 

18:19

Výběr dnešních událostí, které se týkají koronavirové krize:

Testy v pátek odhalily v Česku 278 nových případů koronaviru, to je o 115 víc než ve stejný den minulého týdne. Všechny tři pracovní dny tohoto týdne se denní nárůst nakažených pohyboval nad dvě stovky. Počet lidí, kteří jsou s covidem v nemocnicích, ale neroste. Ministerstvo zdravotnictví jich nyní podle údajů na webu eviduje 35, z toho čtyři ve vážném stavu, před týdnem bylo hospitalizovaných 38. Minimální či nulová je v poslední době úmrtnost s nemocí covid-19. Reprodukční číslo oproti předchozímu dni mírně vzrostlo na 1,27 z necelých 1,22. Nad hodnotou jedna, která ukazuje na zrychlování šíření epidemie, je od konce června.

Dokončené očkování proti covidu-19 má v Česku víc než třetina populace, přes 3,7 milionu lidí. Dalších 1,4 milionu obyvatel je očkováno částečně. Celkově zdravotníci v ČR podali zhruba 8,8 milionu dávek vakcín. Za pátek aplikovali 91.618 dávek, zhruba o 17 700 méně než předchozí týden, údaje se ale ještě zpětně zpravidla navyšují. V mezitýdenním srovnání ubylo i provedených testů, tento pátek jich bylo přes 123 000, z toho necelá třetina byla provedena spolehlivější PCR metodou, ostatní byly antigenní.

Správa státních hmotných rezerv vypsala zakázku na pořízení 4,2 milionu antigenních testů na covid, kterými se budou školáci testovat v září na začátku školního roku. Dalších 1,6 milionu testů podle něj bude rezerva pro případné dodatečné testování. Tendr byl vypsán v pátek večer, nabídky mohou zájemci podávat do středy 21. července.

Několik lidí se v Česku předávkovalo lékem s obsahem ivermektinu, který se používá jako antiparazitikum a experimentálně byl podáván při léčbě covidu-19. Několik lidí také užívalo veterinární přípravek s obsahem této účinné látky. Uvedla to mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Klára Brunclíková. Ústav rovněž řeší případy, kdy lidé nabízeli tento lék, který je na lékařský předpis, přes inzerát. Hrozí jim pokuty.

15:37

Ve zhruba devítimilionovém Rakousku dostalo alespoň první dávku proticovidové vakcíny přes pět milionů lidí. Tohoto dílčího cíle mělo být podle dřívějších ujištění vlády dosaženo do konce června. V zemi za poslední den přibylo 133 případů koronavirové infekce.

12:36

Dokončené očkování proti covidu-19 má v Česku víc než třetina populace, přes 3,7 milionu lidí. Dalších 1,4 milionu obyvatel je očkováno částečně. Celkově zdravotníci v ČR podali zhruba 8,8 milionu dávek vakcín. Za pátek aplikovali 91 618 dávek, zhruba o 17 700 méně než předchozí týden, údaje se ale ještě zpětně zpravidla navyšují. V mezitýdenním srovnání ubylo i provedených testů, tento pátek jich bylo přes 123 000, z toho necelá třetina byla provedena spolehlivější PCR metodou, ostatní byly antigenní. Před týdnem, kdy začínal prodloužený sváteční víkend, bylo testů téměř 149 000. Pozitivita u nejčastějších preventivních testů se pohybuje v posledních dnech kolem 0,1 procenta.

11:52

Evropská unie doručila do členských států dostatek vakcín proti covidu-19 na naočkování 70 procent dospělých, řekla předsedkyně EK von der Leyenová.

11:52

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) vypsala zakázku na pořízení 4,2 milionu antigenních testů na covid, kterými se budou školáci testovat v září na začátku školního roku. Uvedl to řekl předseda SSHR Pavel Švagr. Dalších 1,6 milionu testů podle něj bude rezerva pro případné dodatečné testování. Tendr byl vypsán v pátek večer, nabídky mohou zájemci podávat do středy 21. července.

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) na konci června uvedl, že žáci základních a středních škol se na začátku září na covid-19 preventivně otestují třikrát. Testování začne 1. září, děti nastupující do prvních tříd základních škol se ale budou moci testovat až 2. září. Zmínil, že testy nakoupí právě správa rezerv podle specifikace ministerstva zdravotnictví. V případě, že by se za sedm dnů potvrdilo víc než 25 případů covidu-19 na 100 000 obyvatel, následovalo by další kolo testování, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

10:54

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) chce kvůli nárůstu počtu nových případů koronaviru více kontrol dokumentů o bezinfekčnosti v klubech. Požádá o ně hygieniky a policii, řekl v rozhovoru pro iROZHLAS.cz. Epidemická situace se podle něj zhoršuje hlavně v Praze, částečně ve Středočeském a Plzeňském kraji. Největší nárůst je ve věkové skupině 16 až 20 let.

"Situace se zhoršuje v Praze, částečně ve středních Čechách a trochu v Plzeňském kraji. Je ale potřeba říct, že jsou to primárně lidé kolem 16 až 20 let. Nejsou naočkovaní a mají nejvíc kontaktů. Po škole si zkrátka užívají prázdniny," popsal Vojtěch.

Objevily se podle něj znovu také nákazy v pražských nočních klubech. Před rokem hygienici spojili s ohniskem v klubu Techtle Mechtle více než 160 případů v několika krajích. Nedávno řešili podobný případ také v Nizozemsku. Vojtěch proto požádal hygieniky, aby se na kontroly klubů zaměřili. "Řekl jsem paní hlavní hygieničce, aby se společně s policií zaměřili na kontroly, zda i v nočních klubech lidé dodržují povinnost, že musí mít certifikáty," dodal.

09:50

ČR má ze sousedů nejvíce nákaz na obyvatele za 14 dní, stejně jako před týdnem. Jako v jediné z pěti zemí v ČR počet nakažených mírně roste.

09:11

V mezitýdenním srovnání začaly denní nárůsty stoupat ke konci června, s výjimkou svátků 5. a 6. července. Ve volných dnech se méně testuje. Páteční nárůst je stejný jako ve středu, ve čtvrtek laboratoře zjistily nákazu u 253 testovaných.

Skoro třetina čtvrtečního nárůstu připadá na Prahu, kde hygienická stanice eviduje za pátek 96 nově nakažených, v Plzeňském 40 a ve Středočeském kraji to bylo 35.

09:10

Všechny tři pracovní dny tohoto týdne se denní nárůst nakažených pohyboval nad dvě stovky. Počet lidí, kteří jsou s covidem v nemocnicích, ale neroste. Ministerstvo zdravotnictví jich nyní podle údajů na webu eviduje 35, z toho čtyři ve vážném stavu, před týdnem bylo hospitalizovaných 38. Reprodukční číslo oproti předchozímu dni mírně vzrostlo na 1,27 z necelých 1,22. Nad hodnotou jedna, která ukazuje na zrychlování šíření epidemie, je od konce června.

Momentálně připadá v Česku v uplynulých sedmi dnech na 100 000 obyvatel zhruba 12 nakažených, minulý pátek bylo takzvané incidenční číslo osm. Nejhorší situace je dál v Praze, kde číslo znovu stouplo a nyní je 36. Na druhém konci žebříčku je Karlovarský kraj, kde připadají zhruba tři nemocní s covidem-19 na 100 000 obyvatel.

08:37

Testy v pátek odhalily 278 případů koronaviru, o 115 víc než před týdnem. Počet lidí s covidem v nemocnicích neroste. Reprodukční číslo je 1,27.

08:35

Několik lidí se v Česku předávkovalo lékem s obsahem ivermektinu, který se používá jako antiparazitikum a experimentálně byl podáván při léčbě covidu-19. Několik lidí také užívalo veterinární přípravek s obsahem této účinné látky. Uvedla to mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Klára Brunclíková. Ústav rovněž řeší případy, kdy lidé nabízeli tento lék, který je na lékařský předpis, přes inzerát. Hrozí jim pokuty.

Ministerstvo zdravotnictví letos v březnu umožnilo zdravotnickým zařízením podávat pacientům s covidem-19 v rámci experimentální léčby lék ivermektin. Předepsání léku mělo záležet na rozhodnutí konkrétního lékaře. Mnozí lidé pak v léku, který byl původně schválen k jiným účelům, viděli naději v době epidemie covidu-19 a snažili se preparát si sami obstarat. Podávat pacientům ho už dříve začala například Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Její lékaři ale varovali před jeho užíváním bez konzultace s lékařem, při předávkování totiž hrozí poškození orgánů.

Lékový ústav nyní s odkazem na data Toxikologického informačního střediska uvedl, že několik pacientů se lékem s obsahem ivermektinu předávkovalo. Kolik přesně to bylo, neupřesnil. "Máme také informace, že lidé používali tekutý veterinární přípravek s obsahem ivermektinu," napsala Brunclíková.

07:00

Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dosavadní dění najdete v předchozí reportáži:

Domácí Zahraničí ČTK Domácí, Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 16. 7. 2021 18:26
 

Právě se děje

teď

Chebsko postihl otřes o síle 2,9 stupně, byl největší za poslední měsíce

Na Chebsku se ve čtvrtek ráno znovu otřásla země. Otřes měl magnitudo 2,9 a byl za poslední měsíce nejsilnějším otřesem v oblasti, kde se drobná zemětřesení objevují pravidelně. Poslední silnější otřesy se na Chebsku objevily v dubnu, řekla Jana Doubravová z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Otřes se odehrál těsně po 6:00 středoevropského letního času. Upozornila na něj i mobilní aplikace Seislok, kterou pro informování o zemětřesení vytvořil Geofyzikální ústav. "Síla otřesu byla asi 2,9 stupně, takže se téměř shoduje s tím, co ukázala automatická lokalizace. Otřes byl v hloubce necelých devět kilometrů. Tentokrát se ale vyskytl jižněji, než bývá na Chebsku obvyklé, epicentrum bylo někde v okolí Mlhostova," popsala Doubravová.

Zatímco na Chebsku se objevují převážně takzvané zemětřesné roje, při kterých se napětí v podzemí uvolňuje v podobě série menších otřesů, tentokrát šlo o izolovaný otřes. Neměl ani následné dozvuky v podobě drobnější otřesů, které silný záchvěv obvykle doprovázejí. Jestli šlo skutečně o samostatný otřes nebo začátek dalšího zemětřesného roje, je ale nyní zatím předčasné odhadovat, uvedla Doubravová. Otřes zaznamenali i lidé v okruhu až desítek kilometrů v okolí epicentra. Citliví lidé jej mohli pocítit i na Sokolovsku.

V dubnu se na Chebsku vyskytl zemětřesný roj, ve kterém se objevovaly otřesy také o síle okolo tři stupňů. Při nich lidé slyší a cítí zachvění, ale až na výjimky nevznikají hmotné škody. Mohou ale třeba popraskat staré zdi nebo omítky.

Nejsilnější zemětřesení v posledních několika desítkách let zasáhlo Chebsko v roce 1985. Tehdy otřesy dosahovaly magnituda až 4,6 stupně. Při takové síle už praskaly zdi, padaly komíny nebo se rozbíjelo nádobí. Otřesy tehdy byly cítit intenzivně i desítky kilometrů daleko.

před 10 minutami

Izrael po několika letech podnikl v Libanonu nálety

Izraelské letectvo se ve čtvrtek přihlásilo k prvním náletům v Libanonu za posledních několik let. Cílem přitom byla odpaliště raket. Informuje o tom agentura AFP. Na severní Izrael byly v z Libanonu ve středu odpáleny tři rakety. Útok si nevyžádal oběti.

"Armádní stíhačky cílily na odpaliště a infrastrukturu, z níž byly na Libanon odpáleny za účelem teroru rakety," uvedla izraelská armáda v krátkém prohlášení.

Izraelská armáda pravidelně bombarduje pozice palestinského islamistického hnutí Hamás v Pásmu Gazy a podniká nálety v sousední Sýrii, kde cílí na proíránské milice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy