V Praze se v pondělí otevřou dvě místa, kde budou očkovat bez objednání či registrace

Přenos skončil
V pondělí začnou v hlavním městě fungovat dvě očkovací místa, do kterých mohou lidé přijít bez předchozí registrace či objednání termínu. Budou v obchodním centru Westfield Chodov a na hlavním nádraží. Zdravotníci tam budou očkovat i o víkendech, obě místa ale budou určena jen pro dospělé zájemce o očkování. Události kolem pandemie v Česku i ve světě sledujeme v on-line reportáži.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters
Přenos skončil
22:06

Nákazy a hospitalizace jsou na vzestupu i ve Španělsku, kde se podle agentury Reuters koronavirus šíří především mezi neočkovanými mladými lidmi. Vláda Kanárských ostrovů ve čtvrtek večer oznámila, že požádá svůj nejvyšší soud o schválení omezení volného pohybu na ostrově Tenerife, a to mezi 00:30 a 06:00. "Začíná narůstat tlak na nemocnice," řekl regionální lídr Ángel Víctor Torres.

Jihovýchodní region Valencia, stejně jako Kastilie a León, podle Reuters už dříve požádaly o zavedení nočních restrikcí vládu v Madridu. Ministryně zdravotnictví Carolina Dariasová ale uvedla, že takový postup "není na stole".

22:03

Británie dnes opět zaznamenala nejvyšší denní počet infekcí od začátku aktuální vlny epidemie covidu-19, když ministerstvo zdravotnictví oznámilo 35 707 případů. Výrazně už rostou také počty hospitalizovaných a mrtvých, které nicméně stále zůstávají nízké ve srovnání s předchozími vlnami. Dnešní přírůstek je pro Spojené království nejvyšším od 22. ledna, kdy počet ohlášených případů nákazy zatím naposledy překročil 40 000. Britská vláda počítá s tím, že bilance se ještě tento měsíc mohou dostat nad 50 000 a později možná i k hranici 100 000.

Přesto zatím trvá na plánu zrušit 19. července zbývající karanténní opatření v Anglii včetně plošných nařízení o nošení roušek. Vláda v tomto směru spoléhá na "osobní zodpovědnost" obyvatel a na vakcíny, které dramaticky snižují riziko hospitalizace při infekci virem SARS-CoV-2, a to také u mutace delta.

21:19

Francouzský zdravotnický úřad HAS dnes vydal doporučení, aby stát nařídil povinné očkování proti covidu-19 všem zdravotníkům a dalším lidem, kteří jsou v pravidelném kontaktu se seniory a dalšími zranitelnými osobami. Radí také, aby se v očkovací kampani využívaly zejména vakcíny založené na technologii mRNA, jako jsou ty od společností Pfizer/BioNTech či Moderna, které podle něj lépe chrání před koronavirovou mutací delta.

"Počty nových případů i tlak na systém nemocnic zůstávají relativně nízké, dynamika epidemie ve Francii je ale značná a může rychle vést ke zhoršení zdravotní situace," uvedl úřad HAS ve svém prohlášení.

20:29

Nizozemská vláda kvůli prudce rostoucímu počtu nakažených koronavirem znovu zavedla některé restrikce. V zemi se infekce šíří hlavně mezi mladými lidmi, proto se opatření týkají zejména nočního života. Od soboty se opět zavřou diskotéky a noční kluby, bary mohou být otevřené maximálně do půlnoci, oznámil dnes premiér Mark Rutte.

"Není to žádná zábava, ale je to nutné," komentoval rozhodnutí vlády Rutte. "Všechno ukazovalo na pohodové léto - a my v něj stále doufáme - ale slunce teď zakryl mrak," dodal.

Opatření mají zatím platit nejméně do 13. srpna a dotknou se i některých velkých akcí. Ty, které nenabízejí místa k sezení a neumožňují dodržovat bezpečný odstup, se nebudou smět konat.

18:46

Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu schválila posílení zdrojů na podporu ekonomicky zranitelných zemí v boji s pandemií o 650 miliard USD (14,1 bilionu Kč). Oznámila to dnes výkonná ředitelka MMF Kristlaina Georgievová. Zvýšení objemu peněz musí ještě schválit Rada guvernérů, ve které má každý stát jednoho člena. Navrhované rozšíření nouzových rezerv je největší v 77leté historii MMF.

18:35

Ve Francii se dnes po 16 měsících koronavirové pauzy poprvé otevřou noční kluby, i když vláda předem varuje, že pokud by se epidemická situace zhoršila, budou muset diskotéky a další podniky znovu zavřít. Zhoršení je přitom pravděpodobné: ministr zdravotnictví Olivier Véran stanici France Inter řekl, že nejspíš už o víkendu bude mezi novými případy nákazy virem SARS-CoV-2 převažovat infekčnější mutace delta.

"Je velká úleva, že můžeme zase otevřít, i když to není hned na 100 procent," řekl agentuře AFP provozovatel pařížského klubu Sacré Martin Munier.

17:57

Thajské úřady zavedou od pondělí v hlavním městě Bangkoku a dalších devíti provinciích sedmihodinový zákaz nočního vycházení a omezí setkávání lidí. Vláda dnešním oznámením reaguje na rostoucí počty případů nákazy koronavirem i souvisejících úmrtí. S rekordními počty nových případů infekce se potýká také Vietnam, který byl podobně jako Thajsko po většinu pandemie v boji s koronavirem úspěšný.

17:38

Malta bude od středy 14. července přes své hranice vpouštět pouze turisty plně očkované proti covidu-19. Dětem, které cestují s rodiči, bude stačit negativní PCR test, oznámil dnes maltský ministr zdravotnictví Chris Fearne. Dosud Malta od lidí cestujících z většiny evropských zemí vyžadovala doklad o očkování nebo negativní test na koronavirus. Přísnější pravidla si podle vlády vyžádala epidemická situace - počet aktivních případů nákazy se v tomto ostrovním státě za posledních deset dní zvýšil pětkrát.

17:36 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Premiér Andrej Babiš požádal maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártóa o zápůjčku dalších 200 000 dávek vakcín proti covidu-19. Maďarsko už dříve České republice půjčilo zhruba 140 000 dávek. Babiš to dnes řekl novinářům po schůzce premiérů zemí visegrádské čtyřky (V4 - ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) a Slovinska v Lublani.

Šéf maďarské diplomacie už Babišovi dvakrát v Praze předal vakcíny od společností Pfizer/BioNTech, celkem šlo o 140 950 dávek. Česko by je mělo vrátit do konce roku.

17:36

V pondělí začnou v hlavním městě fungovat dvě očkovací místa, do kterých mohou lidé přijít bez předchozí registrace či objednání termínu. Budou v obchodním centru Westfield Chodov a na hlavním nádraží. Zdravotníci tam budou očkovat i o víkendech, obě místa ale budou určena jen pro dospělé zájemce o očkování. Otevření obou míst se v pondělí zúčastní premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

"V obchodním centru Westfield Chodov bude očkování zajišťovat očkovací tým nemocnice IKEM a jejich provozní doba je v pracovních dnech 10:00 až 20:00, o víkendech pak do 19:00," uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. Na tomto místě budou zdravotníci lidem podávat dvoudávkovou vakcínu od firmy Pfizer/BioNTech, denně zvládnou naočkovat stovky lidí. Na očkování tam budou moci přijít i samoplátci.

16:53

Poslanci se mimořádně sejdou ve čtvrtek z podnětu části opozice k debatě o aktuálním stavu epidemie covidu-19. V návrhu programu je také vznik vyšetřovací komise k řešení epidemie a další body. Schůzi dnes svolal předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO). Řekl, že podnět podali poslanci opozičních koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty.

16:39

Kypr, Portugalsko a Baleárské ostrovy se od pondělí 12. července přesunou do červených zemí s vysokým rizikem nákazy covidem-19. Naopak mezi zelenými, a tedy nejméně rizikovými zeměmi budou nově Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Kanada, Kosovo a Lotyšsko. Lucembursko se zařadí mezi oranžové. Informovalo o tom dnes ministerstvo zdravotnictví.

15:50

Severní Korea odmítla zásilku vakcín od společnosti AstraZeneca, kterou měla dostat v rámci programu COVAX určeného chudým státům. Podle jihokorejských zdrojů je důvodem obava z vedlejších účinků tohoto preparátu.

14:22

Rozhodnutí Slovenska vyžadovat od dnešního dne při vstupu do země karanténu až na výjimky od všech cestujících, kteří nebyli očkováni proti nemoci covid-19, vyústilo v nové protesty na hraničních přechodech. Demonstrace od rána komplikovaly dopravu na některých hraničních přechodech s Českem a Maďarskem.

Slovenská policie upozornila na zdržení a kolony před hraničním přechodem Svrčinovec/Mosty u Jablunkova, kde demonstranti zablokovali příjezdovou silnici k hranicím. Motoristům doporučila využít jiné trasy, jako například nedaleký přechod Čadca-Milošová/Šance.

13:22

V Pardubickém kraji po týdnu přibylo 32 případů covidu, před týdnem 13. V přepočtu na 100 000 lidí je v kraji pět nákaz za posledních sedm dní.

12:40

Za poslední týden se covidem-19 nakazilo 58 lidí z Vysočiny. Oproti předchozímu týdnu je to víc než trojnásobek. Jeden člověk s potvrzeným covidem-19 zemřel. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví, které eviduje nemocné podle trvalého bydliště.

11:48

Nakažených covidem v Libereckém kraji za poslední týden mírně přibylo. Laboratoře nákazu odhalily u 37 lidí, o jednoho víc než v předchozích týdnech.

11:46 Vlajka Ruské federace.

V Rusku se za poslední den potvrdilo 25 766 nákaz koronavirem, jde o nejvyšší počet za 24 hodin od ledna. Úmrtí s covidem-19 oznámil ruský operativní štáb za poslední den 726.

Přes 20 tisíc nových nákaz koronavirem za den hlásí ruský operativní štáb opakovaně od konce června, dosud nejvíce nákaz za den od počátku pandemie se potvrdilo loni v prosinci, kdy to bylo téměř 30 tisíc.

11:34

Ve Středočeském kraji přibylo za uplynulý týden 198 nově nakažených koronavirem. V porovnání s předešlým týdnem je to o 57 nových případů více.

10:42

Mobilní testovací místo na covid-19 v Hatích na Znojemsku snižuje kvůli menšímu zájmu kapacitu. Drive-in místo určené pendlerům ji v průběhu letošního půlroku několikrát zvýšilo, od pondělí bude v provozu už jen třikrát týdně. Společnost Podané ruce, která provozuje na jižní Moravě několik testovacích míst včetně toho na Znojemsku, postupně omezuje kapacity plošně.

10:18

Na jižní Moravě přibylo za poslední týden 54 nových případů covidu, o čtyři méně než v předešlém. Týdenní incidence je pět nákaz na 100 000 obyvatel.

09:55

V Královéhradeckém kraji přibylo za posledních sedm dní 31 nákaz covidu-19. O týden dříve jich bylo 10 a předtím čtyři. Nejvíc je zasaženo Rychnovsko.

09:24 Ilustrační foto.

V Praze v uplynulém týdnu přibylo 445 případů covidu, v mezitýdenním srovnání o 87 víc. Počet nemocných na 100 000 lidí za týden stoupl z 27 na 33.

08:38

V Česku ve čtvrtek přibylo 254 potvrzených případů covidu, zhruba o 90 více než před týdnem. V porovnání se středou je denní nárůst asi o dvacítku nižší.

08:37

Slovensko až na výjimky zavedlo karanténu pro cestující, již nejsou očkováni proti covidu-19. Policie upozornila na kolony na hranici s Maďarskem.

07:41

Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní nejhorší situace ze zemí Evropské unie zůstává na Kypru (493 případů na 100 000 obyvatel, před týdnem to bylo 180 případů). Druhou nejpostiženější zemí je stejně jako před týdnem Portugalsko (241 případů na 100 000 obyvatel, před týdnem 169 případů). Třetí zůstává Španělsko (215 případů, před týdnem 107). V České republice, která byla nejhorší od počátku února do poloviny března, počty případů mírně rostou, s 18 případy je na 17. místě (před týdnem byla se 17 případy na 20. místě). Vyplývá to z dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC).

06:42

Cestující na Slovensko, kteří nebyli očkováni proti nemoci covid-19, musejí od dnešního rána po vstupu do země nastoupit do karantény. Slovensko ale stanovilo různé výjimky, povinná izolace se nevztahuje například na vybrané profese či cestující při tranzitu přes Slovensko a v přechodném období po dobu několika následujících týdnů ani na takzvané pendlery a lidi očkované prozatím pouze jednou dávkou vakcíny. Motoristé mohou znovu využívat i menší hraniční přechody Slovenska se sousedními státy. Dodržování karanténních opatření budou na hranicích kontrolovat policisté.

06:40

Pro prokázání bezinfekčnosti na covid-19, která je třeba pro návštěvu některých služeb nebo hromadných akcí, nestačí od dnešního dne uplynutí 22 dní od první dávky očkování. Nově bude v takovém případě nutné předložit negativní test. Ze zdravotního pojištění má každý pojištěnec nárok na antigenní test, kterým bezinfekčnost prokáže na tři dny, jednou za sedm dní a měsíčně na dva PCR testy, které platí sedm dní. Vláda podmínky zpřísnila kvůli riziku šíření varianty viru delta, proti které je jedna dávka vakcíny méně účinná.

06:39

Lidé, kteří neprodělali covid-19 v posledním půl roce nebo nemají dokončené očkování, musí ode dneška při návratu ze zahraniční dovolené v zaměstnání předložit negativní test. Podle aktuálního mimořádného opatření je bez něj nesmí zaměstnavatel pustit na pracoviště, pokud přijedou ze zemí s vysokou mírou rizika podle mapy cestovatele zveřejňované ministerstvem zahraničních věcí. Ze zemí s mírným nebo středním rizikem může do práce s respirátorem, který musí nosit až do výsledku testu. Kritici opatření ale namítají, že zaměstnavatel nemá právo kontrolovat, kde zaměstnanec tráví dovolenou.

22:14

Francouzský ministr pro evropské záležitosti Clément Beaune dnes vyzval Francouze, aby nejezdili na dovolenou do Španělska a Portugalska. Francie se obává rychlého růstu nových případů koronaviru v těchto dvou zemích a šíření varianty delta, uvedl ministr na televizní stanici France 2. Španělsko a Portugalsko v posledních dnech zaznamenávají vzestup výskytu infekce. Podle úřadů za to může vedle nakažlivější varianty delta také nedodržování hygienických opatření.

20:53

V červenci podle plánů dodávek dostane Česko o téměř milion dávek vakcíny proti covidu méně než v červnu. Nejvíc se dodávky sníží u nejčastější vakcíny Pfizer/BioNTech. Vyplývá to z dat o dodávkách vakcín, která zveřejňuje Středočeský kraj. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) už dříve avizoval, že druhou dávku očkování by mělo v červenci dostat zhruba 1,6 milionu lidí. Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes Mladé frontě Dnes řekl, že na pokrytí potřeb Česka by snížené dodávky měly stačit.

16:53

Ministerstvo zdravotnictví nyní nechystá uznávání protilátek po covidu-19 jako další předpoklad bezinfekčnosti. Vyplynulo to z vyjádření ministra Adama Vojtěcha (za ANO) při dnešních sněmovních interpelacích. Podle něho je nutná odborná mezinárodní shoda na hladině těchto protilátek, která zatím chybí.

16:34

Izrael ohlásil přes 500 nových případů koronaviru za minulých 24 hodin a dvě úmrtí. V zemi se zrychluje šíření nákazy, naposledy na komplikace covidu-19 zemřel pacient 23. června. Dva mrtvé v jednom dni měla země naposledy v květnu. Minulý týden se zdvojnásobil počet lidí ve vážném stavu, nyní je jich podle ministerstva zdravotnictví 46.

15:53

Letní prázdniny, které v Německu postupně začínají, znamenají pro řadu školáků dohánění učiva zameškaného kvůli pandemii nemoci covid-19. Letní kurzy neorganizují jen spolkové země, ale doučování nabízejí svým žákům také samotné školy. Vedle matematiky či němčiny se děti učí i plavat, neboť během školního roku se plavecké kurzy nekonaly.

V Berlíně začaly prázdniny již před dvěma týdny, vysvědčení zde žáci dostali ve středu 23. června. Již o pět dní později zde začala letní výuka. Například na základní škole ve čtvrti Moabit zájem převyšoval kapacitu, takže škola připravila i seznam náhradníků. Moabitská základní škola letní výukou navázala na doučování, které pořádala o jarních prázdninách. Žáky po návratu do lavic čeká série testů, aby škola zmapovala mezery ve vzdělání.

15:26

Lucemburský premiér Xavier Bettel opustil nemocnici, kde strávil poslední čtyři dny kvůli vážnému průběhu onemocnění covid-19. Bettel od pátku opět plně převezme pravomoci šéfa kabinetu, které v době jeho nemoci dočasně převzal ministr financí Pierre Gramegna.

Lékaři na Bettela dohlíželi od víkendu, kdy byl hospitalizován kvůli špatnému okysličení a úpornému kašli. Kromě toho premiér trpěl i dalšími symptomy nemoci covidu-19 - měl horečku a bolesti hlavy. "Premiér bude po zbytek týdne pracovat z domova, protože ještě neskončila jeho karanténa," uvedla vláda.

Osmačtyřicetiletý lucemburský premiér měl pozitivní test na koronavirus krátce po dvoudenním summitu EU na konci června v Bruselu. Jeho účastníky byli premiéři či prezidenti unijních zemí včetně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, německé kancléřky Angely Merkelové nebo českého premiéra Andreje Babiše. Bettel se nakazil navzdory tomu, že v květnu obdržel první dávku vakcíny AstraZeneca; druhou dávku měl dostat 1. července.

15:25

O povinném očkování zdravotníků se debatuje také ve Francii. Minulý týden premiér Jean Castex rozeslal dopisy parlamentním klubům, aby zjistil jejich postoj k tomuto opatření. Podle deníku Le Monde vládní představitele znepokojila především nízká proočkovanost personálu v domovech pro seniory. Na konci června dostala první dávku jen polovina z nich.

15:31

Česko-slovenský hraniční přechod Strání/Moravské Lieskové je znovu průjezdný. Uzavřený byl kvůli rozhodnutí slovenské vlády od začátku tohoto týdne.

15:25

Řecká vláda má v úmyslu zavést pro vybrané skupiny obyvatelstva povinné očkování proti covidu-19. V červnu etická rada kabinetu doporučila zavedení této povinnosti pro zdravotníky a ošetřovatele v pečovatelských domech, informovala agentura Reuters. 

14:21

Pětina hospitalizovaných s covidem-19 potřebovala intenzivní péči. Celkem bylo v nemocnicích přes 78 300 nakažených, na jednotkách intenzivní péče bylo 16 600 z nich. Na odborné konferenci NZIS Open to řekl bývalý náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý, který měl na starosti národní dispečink intenzivní péče. Podle něj data nikdy neukázala situaci, kdy by se pacient nedostal na lůžko, které potřeboval. Některé nemocnice v krajích ale takové případy v době nejvyššího zatížení hlásily.

13:41

Slovensko od pátečního rána kvůli šíření nakažlivější mutace koronaviru zpřísní podmínky vstupu do země. Do karantény nebudou muset cestující plně očkovaní proti nemoci covid-19. Výjimka z karantény se bude vztahovat kromě jiného na vybrané profese, jakož i na tranzit přes Slovensko a po dobu přechodného období i na takzvané pendlery a lidi, kteří byli očkováni zatím jen první dávkou vakcíny proti covidu-19.

12:14 Vlajka Ruské federace.

Rusko dnes opět oznámilo vysoký nárůst počtu případů nákazy koronavirem, za poslední den se jich v této zemi potvrdilo 24 818. Jde o druhý nejvyšší údaj v této vlně epidemie v Rusku, kde se také šíří zejména varianta delta. Úmrtí spojených s covidem-19 oznámily ruské úřady 734, což je o tři méně než nejvyšší údaj v zemi od počátku pandemie oznámený v úterý.

12:56

Bez testu budou moci přijet plně očkovaní lidé i ze zemí s extrémním rizikem nákazy. Ministerstvo zdravotnictví dnes upraví opatření, uvedl ministr Adam Vojtěch.

12:13

V Jižní Koreji za poslední den přibylo nejvíce případů koronaviru od začátku epidemie. Za 24 hodin ke středeční půlnoci země eviduje 1275 nově infikovaných, což je více, než když tam v prosinci kulminovala třetí vlna nákazy. Korejští odborníci přitom varují, že počty nově nakažených se mohou do konce měsíce zdvojnásobit. Země proto zvažuje, že v koronavirem těžce zasaženém hlavním městě Soulu zavede částečnou uzávěru, píše agentura Reuters.

11:37

Hospitalizací mezi roky 2019 a 2020 ubylo o desetinu, důvodem je zejména omezení péče kvůli epidemii covidu-19. O stejný podíl poklesly tyto pobyty v nemocnici v součtu za posledních deset let. Na dnešní odborné konferenci NZIS Open to řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Za loňský rok strávili lidé v nemocnicích 17,3 milionu dní, o rok dříve to bylo téměř 20 milionů dní. Kvůli covidu-19 bylo najednou v nemocnicích loni skoro 8200 lidí, letos v březnu pak maximálně téměř 9500 lidí. Ve středu jich bylo 33 a z nich dva ve vážném stavu.

11:25

Od pátku nebudou muset plně očkovaní Češi absolvovat test ani karanténu bez ohledu na zemi, ze které přicestují. Bude stačit příjezdový formulář. Týkat by se to ale podle webu ministerstva nemělo zemí s extrémní mírou rizika nákazy covidem-19.

10:53

Koalice Spolu požaduje po ministerstvu zdravotnictví zveřejnění mapy odběrových center pro PCR testování a zvýšení kapacity tam, kde je nedostatek.

10:30

Četnost kontrol na německém pomezí, zda lidé dodržují karanténní opatření, je nedostatečná, řešením by mohlo být dočasné obnovení ostrahy hranic. V rozhovoru s televizí ntv to tento týden prohlásil pověřenec německé vlády pro cestovní ruch Thomas Bareiss. Mutace delta podle Institutu Roberta Kocha (RKI) nově převládla i v Německu.

"Když lidé přejedou hranice do Německa, tak se setkají jen s relativně málo kontrolami. Nemáme tak žádnou velkou jistotu, že každý dodrží vstupní karanténní nařízení," řekl Bareiss. "Dočasně bychom proto mohli obnovit hraniční kontroly, především pak tehdy, pokud se infekční čísla zvýší. Tak bychom získali ochranný nástroj a navrátilci z dovolené by nezpůsobili žádnou čtvrtou vlnu," vysvětlil.

Od neděle 14. února Německo znovu zavedlo hraniční kontroly s Českem - Ilustrační foto.
Od neděle 14. února Německo znovu zavedlo hraniční kontroly s Českem - Ilustrační foto. | Foto: ČTK
10:15

 Autoři upravili mobilní aplikaci Tečka pro prokazování bezinfekčnosti na covid-19, která byla spuštěna na konci června. Na Twitteru o tom informovala Národní agentura pro informační a komunikační technologie (NAKIT). Fungovala špatně pro jednodávkovou vakcínu Janssen od firmy Johnson & Johnson. Aplikaci si stáhlo více než 700.000 lidí, aplikaci čTečka pro ověřování certifikátů asi 270.000 lidí.

09:02

Přehled čtvrtečních událostí:

 • V Česku ve středu přibylo 279 potvrzených případů koronaviru, v mezitýdenním srovnání je to více než dvojnásobek. Minulou středu laboratoře odhalily 136 nakažených. Více pozitivních testů za jeden den evidovalo ministerstvo naposledy 8. června
 • Incidenční číslo vzrostlo, nyní na 100 000 obyvatel připadá za poslední týden deset nakažených
 • Po třech dnech poklesu stouplo také reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, k dnešku dosahuje 1,2. Nad hodnotou jedna, což znamená zrychlování epidemie, je devět dní
 • Od pátku nebudou muset plně očkovaní Češi absolvovat test ani karanténu bez ohledu na zemi, ze které přicestují. Bude stačit příjezdový formulář

08:54

Vývoj počtu nových případů koronaviru za uplynulých sedm dní na 100 000 obyvatel v jednotlivých krajích a celém Česku:

9. června16. června23. června30. června7. července
Celá ČR1998810
Praha2212172532
Středočeský kraj15981013
Jihočeský kraj3718724
Plzeňský kraj22105718
Karlovarský kraj54133
Ústecký kraj146423
Liberecký kraj2718978
Královéhradecký kraj53113
Pardubický kraj145643
Kraj Vysočina1610427
Jihomoravský kraj218954
Olomoucký kraj158313
Zlínský kraj219953
Moravskoslezský kraj2010976

Zdroj: onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19

08:45

Za celou Českou republiku je nyní deset případů na 100 000 obyvatel za uplynulých sedm dní, o dva více než před týdnem. Z krajů jsou na tom nejlépe Karlovarský, Ústecký, Královéhradecký, Pardubický, Zlínský a Olomoucký kraj se třemi případy, naopak nejvyšší počet nových nákaz za sedm dní na 100 000 obyvatel vykazuje Praha, kde také oproti stavu před týdnem nákaz přibylo z 25 na 32 za sedm dní na 100 000 obyvatel. Výrazný nárůst v mezitýdenním srovnání vykazuje Plzeňský kraj - ze sedmi případů za týden na 100 000 obyvatel na 18.

08:28

Ve středu přibylo 279 případů, v mezitýdenním srovnání víc než dvojnásobek. Více případů testy odhalily naposled před měsícem. Incidenční číslo je 10.

06:40

Více než 40 procent lidí infikovaných koronavirem o nákaze neví. Zjistili to vědci z univerzitního lékařského centra v německé Mohuči. Kvůli studii zkoumali nákazu v západoněmeckém městě a v sousedním okrese Mohuč-Bingen. K deseti lidem, kteří byli evidováni jako nakažení, je třeba připočíst zhruba osm osob, které jsou infikovány nevědomky, řekl koordinátor studie Philipp Wild. Muži přitom mají virus SARS-CoV-2 nevědomky častěji (44,2 procenta) než ženy (40,6 procenta). Studie se od října 2020 do konce června 2021 zúčastnilo zhruba 10 520 lidí ve věku od 25 do 88 let.

23:55

Ačkoli očkovací látky jsou v USA většinou dostupné všem, americká imunizační kampaň zaznamenala po vrcholu na počátku dubna prudké zpomalení. Alespoň jednu dávku některé ze tří vakcín schválených americkými úřady dostalo přes 55 procent obyvatel USA, tedy téměř 183 milionů lidí.

23:54

Sedmidenní průměr denních přírůstků nových případů byl ve středu na téměř 13 900, zatímco ještě před dvěma týdny to bylo zhruba 11 500.  Varianta delta, která je nakažlivější než jiné, už tvoří zhruba 52 procent případů koronavirové nákazy v USA, tvrdí CDC.

23:54

Ve Spojených státech opět roste počet nových případů koronavirové nákazy, za dva týdny se rychlost šíření zvýšila o více než 20 procent. Za více než polovinou z nich už přitom stojí vysoce nakažlivá varianta delta, vyplývá z dnešních údajů amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

22:15

Zvykli jsme si na opatření, změny a chaos, zvykli jsme si na očkování a covid pasy, ale k čemu je vám covid pas, když stojíte na hranicích a policie vás přes ně nepustí. Často se to přitom týká lidí, kteří bydlí třeba sto metrů od hranice na slovenské straně, říká starosta města Brumov-Bylnice Kamil Macek v DVTV.

21:24

Sedmidenní průměr nově nakažených v Británii strmě stoupá od druhé poloviny května. Ministr zdravotnictví Sajid Javid prohlásil, že počty nově infikovaných mohou v létě dosáhnout až 100 000 za den, což je více, než při jakékoliv předchozí vlně viru.

21:23

Počty nově nakažených se v Británii po většinu jara pohybovaly v průměru kolem 5000 za den. Mezi nakaženými však narůstá podíl těch, kteří se infikovali variantou delta, která se snáze šíří.

21:23

Za novým rozmachem nákazy ve Velké Británii stojí podle expertů nakažlivější varianta viru delta, poprvé objevená v Indii, která v Británii převládá. Londýnská vláda se přesto nadále chystá od 19. července zrušit veškeré koronavirové restrikce v Anglii, doufá totiž, že je obyvatelstvo již dostatečně chráněno díky vakcínám, píše agentura AP.

20:40

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes varovala před rozsáhlým a předčasným rušením proticovidových opatření. Domněnka, že už jsou očkováním všichni chráněni, a že je proto opět možný úplný návrat k normálu, je nebezpečná pro Evropu i pro další regiony, varoval dnes v Ženevě krizový manažer WHO Mike Ryan.

20:40

Británie oznámila přes 30 000 nových infekcí za poslední den, nejvíce od ledna. Vláda se nadále chystá zrušit všechny restrikce v Anglii.

20:27

Registrováno k očkování je více než deset procent z dětí do 12 let.

18:47

Události ohledně koronaviru přehledně:

 • V úterý přibylo v Česku 107 potvrzených případů covidu. Je to zhruba o 50 méně než minulý týden. Bilanci ale ovlivnil státní svátek, ve volných dnech se méně testuje.
 • Od 9. července do 9. srpna budou moci Češi na Slovensko cestovat ihned po první dávce vakcíny proti covidu-19 a nebudou muset nastoupit do karantény. 
 • Koncem letošního května se počty úmrtí v Česku vrátily na úroveň let před pandemií nemoci covid-19. V květnu zemřelo 9349 obyvatel České republiky, což bylo zhruba o pětinu méně než v dubnu. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
 • Voliči, kteří budou na podzim v karanténě kvůli koronaviru, si budou moci vybrat poslance v říjnových volbách. Hlasovat budou podobně jako při loňských krajských a senátních volbách například do přenosné schránky nebo z auta na volebních stanovištích.
18:41

Sněmovna ve středu nedokončila projednávání vládní novely, podle níž by se úhrady z veřejného zdravotního pojištění týkaly i těch vakcín proti covidu-19, které Česko nezakoupilo na základě objednávky Evropské unie. Jde například o vakcíny darované nebo zapůjčené jinými státy. K debatě se poslanci vrátí nejdřív ve čtvrtek.

18:34

Od 9. července do 9. srpna budou moci Češi na Slovensko cestovat ihned po první dávce vakcíny proti covidu-19 a nebudou muset nastoupit do karantény. Sdělil to ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Slovensko přitom nedávno oznámilo, že bude od pátku až na výjimky vyžadovat při vstupu do země karanténu od cestujících, kteří nejsou plně očkováni.

17:21

Lidé, kteří budou při říjnových volbách v karanténě kvůli koronaviru, budou moci hlasovat z auta nebo do přenosné schránky. Schválila to Sněmovna.

16:30

Česko se Slovenskem jedná o možném zmírnění podmínek cestování pro pendlery a pro lidi bydlící blízko hranic. Na středečním briefingu to řekl ministr zahraničí Jakub Kulhánek. (ČSSD). První informace o upřesnění podmínek by ministerstvo mohlo mít ještě dnes.

16:22

Desítky lidí při demonstraci na Malostranském náměstí zaútočily odpoledne na policisty, kteří zadrželi demonstranta. Pořádek zjednali těžkooděnci.

12:33

Slovensko hodlá v příštích dnech otevírat menší hraniční přechody se sousedními zeměmi, které v úvodu tohoto týdne zavřelo kvůli epidemii covid-19. Po jednání vlády, která vyčlenila na kontroly dodržování epidemických opatření další pracovníky, to řekl ministr vnitra Roman Mikulec.

Uzavření menších přechodů zkomplikovalo také cestování zaměstnanců mezi Českem a Slovenskem. Kvůli tomu se v uplynulých dnech konaly na slovensko-české hranici nejméně dva protesty.

11:34

Řecko od čtvrtka zpřísní pandemická opatření týkající se provozu barů, restaurací a diskoték. Za jejich porušení hrozí majitelům vysoké pokuty a pozastavení činnosti. Tato zařízení budou moci obsluhovat jen zákazníky usazené u stolu. Úřady také vyzvaly provozovatele, aby dodržovali předepsaná omezení kapacity podniků. 

Podle ministerstva zdravotnictví se epidemická situace v zemi zhoršuje. V úterý přibylo ve zhruba jedenáctimilionové zemi za předchozích 24 hodin zhruba 1800 nových případů nákazy koronavirem, což je třikrát více než před týdnem.

11:15

Vláda by měla podle koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) být otevřenější a vstřícnější ve vztahu k PCR testování na covid-19 ve školách po letních prázdninách. To, že si školy budou muset případně zajistit PCR testy samy a následně obdrží od státu finanční kompenzaci, nepovažuje opoziční seskupení za férové. Na tiskové konferenci ve sněmovně to řekl místopředseda ODS Martin Baxa.

10:09

Koncem letošního května se počty úmrtí v Česku vrátily na úroveň let před pandemií nemoci covid-19. V květnu zemřelo 9349 obyvatel České republiky, což bylo zhruba o pětinu méně než v dubnu. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad. Množství zemřelých za celý květen je stále mírně vyšší, než činí průměr za roky 2015 až 2019. Například v letošním březnu ale počty úmrtí byly téměř o dvě třetiny vyšší než pětiletý průměr, kdežto v květnu už byly vyšší jen o jednotky procent.

09:57 Ilustrační foto.

Několik stovek lidí demonstruje dnes na pražském Malostranském náměstí kvůli protikoronavirovým opatřením. Protestují například proti takzvaným covidovým certifikátům. Protest pořádá mimo jiné Volný blok, podle facebookové události ale také iniciativa Vraťme děti do školy.

Okolo náměstí už kolem osmé ranní projížděla troubící auta s českými vlaječkami, některé tramvaje musely kvůli provozu na chvíli zastavit. Později byl průjezd kolem Malostranského náměstí omezen.

Protestující drží zejména české vlajky, někteří mají transparenty například s nápisem "Pro svobodu volného pohybu" nebo "Stop očkování dětí". Demonstraci přihlížejí desítky policistů i členové antikonfliktního týmu. Lidé na náměstí od rána sledují projekci jednání sněmovny.

09:36

Uzavření česko-slovenského hraničního přechodu Strání/Moravské Lieskové považuje starosta Strání Antonín Popelka (Nestraníci) za nepovedený vtip. Průjezd znemožňují betonové zátarasy, slovenská policie podle starosty pouští pouze lidi, kteří mají nemovitosti ve dvou uličkách kopírujících státní hranici. Jinak zůstává hraniční přechod neprůjezdný, řekl ráno Popelka.

Z centra Strání do středu Moravského Lieskového je to zhruba 12 kilometrů. Nejbližší otevřený hraniční přechod je nyní Starý Hrozenkov/Drietoma, přes který je cesta mezi oběma obcemi dlouhá 65 kilometrů.

09:03

Přehled středečních událostí:

 • V úterý přibylo v Česku 107 potvrzených případů covidu. Je to zhruba o 50 méně než minulý týden. Bilanci ale ovlivnil státní svátek, ve volných dnech se méně testuje
 • Reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, kleslo na 1,08. Je nejnižší za osm dní
 • Na 100 000 obyvatel připadá za poslední týden méně než devět nakažených, číslo druhým dnem klesá. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví
08:51

Město Brumov-Bylnice na Zlínsku dnes kvůli uzavření hraničního přechodu se Slovenskem odešle protestní nótu na české ministerstvo zahraničí a ministerstvo vnitra, řekl starosta Kamil Macek (KDU-ČSL). Hraniční přechod Brumov-Bylnice/Horné Srnie je jedním z těch, které slovenská vláda kvůli obavám ze šíření koronaviru v pondělí uzavřela. Průjezd blokují betonové zátarasy, některé z nich lidé při úterním protestu spontánně odstraňovali. Na místě zasahovala slovenská policie.

08:51

V úterý přibylo 107 potvrzených případů covidu. Je to méně než minulý týden, bilanci ale ovlivnil sváteční den. Reprodukční číslo kleslo na 1,08.

06:01

Zdravotní úřady v Německu nahlásily Institutu Roberta Kocha (RKI) za poslední den 985 nově zjištěných případů nákazy koronavirem. Je to více než před týdnem, kdy RKI evidoval 808 infekcí, oznámila agentura DPA. V Německu také přibylo 48 úmrtí souvisejicích s covidem-19. Před týdnem bylo mrtvých 56.

Sedmidenní incidence, tedy počet nakažených na 100 000 obyvatel za poslední týden, je podle údajů RKI z dnešního rána na hodnotě 5,1. Předchozí den činila 4,9 a předchozí týden 5,2. Nejvyšší byla během třetí vlny pandemie letošního 26. dubna (169,3). Poté tento ukazatel poměrně setrvale klesal. V posledních dnech se ale rýsuje možný obrat trendu, před nímž už delší dobu varují experti v souvislosti s šířením zvláště nakažlivé varianty delta.

05:55

Do dnešního dne mohou zájemci podávat přihlášky do tendru na výběr nového distributora vakcín proti covidu-19. Vítěz zakázky, jejíž objem je 150 milionů korun, by mohl být znám v polovině prázdnin. Už dříve to uvedla zdravotní pojišťovna RBP, která je pověřená koordinací výběru distributora pro všechny zdravotní pojišťovny v Česku. Zakázku vypsaly pojišťovny společně s ministerstvem zdravotnictví.

Povinností vybraného dodavatele bude zajistit v Česku jeden centrální sklad, do nějž budou výrobci či dovozci vakcíny dodávat.

19:03

Portugalský premiér Costa varoval občany, aby se měli na pozoru před čtvrtou vlnou epidemie covidu-19. V zemi drtivě převládá varianta delta.

17:44

Británie oznámila nejvíce nákaz od ledna, přibylo 28 773 případů. Rostou také počty hospitalizovaných a mrtvých, zůstávají ale hluboko pod maximy ze začátku roku. Vláda vzhledem k plánovanému odvolání zbývajících restrikcí v Anglii počítá s nárůstem denních počtů infekcí nad 50 000 a možná až k hranici 100 000.

I přes rostoucí bilance v pondělí britský premiér Boris Johnson potvrdil plán zrušit 19. července zbývající protiepidemické restrikce v Anglii. "Pro tuto chvíli očekáváme, že infekcí bude nadále přibývat… K 19. červenci, kdy vstoupíme do čtvrté fáze (rozvolňování), naznačují doporučení, která jsme dostali, a modely, že bychom mohli mít až 50 000," řekl dnes před poslanci ministr zdravotnictví Sajid Javid. "Mohly by se dostat až ke 100 000," dodal v souvislosti s možnými možnými scénáři po definitivním konci omezení v Anglii.

16:07

Polsko letos na podzim pravděpodobně opět čeká přírůstek případů koronavirové nákazy, oznámili dnes polský premiér Mateusz Morawiecki a ministr zdravotnictví Adam Niedzielski. Zároveň Poláky vyzvali, aby se před možnou čtvrtou vlnou infekce nechali naočkovat, napsala polská média.

"Většina předpovědí se shoduje na tom, že se na přelomu září a října nebo v listopadu můžeme potýkat s dalším zrychlením (epidemie), musíme to proto brát jako ten nejpravděpodobnější scénář," uvedl Niedzielski. "Musíme se připravit na to, že tato doba (nízkých infekcí) se může změnit," varoval Morawiecki a zdůraznil, že Poláci musí zůstat ostražití.

15:53

Úřady v Katalánsku se rozhodly od konce tohoto týdne znovu zpřísnit některé restrikce. Reagují tím na strmě rostoucí počet nově nakažených koronavirem v regionu, a to zejména mezi mladými lidmi. Noční kluby budou muset úplně zavřít, pro účast na venkovních masových akcích bude potřeba negativní test, přičemž počet návštěvníků úřady omezují na maximálně 500 lidí. Změny dnes podle agentury AFP oznámila mluvčí místní vlády Patrícia Plajaová.

"Epidemiologická situace v Katalánsku je výjimečně komplikovaná," řekla vládní mluvčí s tím, že "počet nových případů roste exponenciálním tempem, mnohem rychlejším, než můžeme tolerovat". "Pandemie není u konce, nové varianty jsou velmi nakažlivé a máme tu velké části obyvatelstva, které nejsou naočkované. Nemůžeme předstírat, že jsme virus porazili," dodala Plajaová.

15:43

Slovenská policie po zintenzivnění kontrol dodržování karanténních povinností zřídí zejména na velkých hraničních přechodech zvláštní jízdní pruh pro cestující, již byli očkováni proti covidu-19, informovala mluvčí policejního prezidia Denisa Bárdyová. Od nadcházejícího pátku bude Slovensko až na výjimky vyžadovat při vstupu do země karanténu od lidí neočkovaných proti covidu-19. 

Výjimka z karantény bude platit pro některé profese či pro tranzit cestujících přes Slovensko. V přechodném období se karanténě vyhnou i ti neočkovaní lidé, kteří přes hranice dojíždějí za prací. Zpřísnění režimu na hranicích Bratislava zdůvodnila snahou zamezit šíření nakažlivější koronavirové mutace.

Policisté na hranici mezi Českem a Slovenskem u obce Drietoma, březen 2020.
Policisté na hranici mezi Českem a Slovenskem u obce Drietoma, březen 2020. | Foto: Reuters
15:03

S pomocí vstupenek na finále fotbalového mistrovství Evropy se londýnský starosta Sadiq Khan rozhodl motivovat obyvatele britské metropole k očkování proti koronaviru. Vylosovanému výherci věnuje dva lístky na zápas o titul ve Wembley, do kterého se ve středečním utkání s Dánskem pokusí postoupit anglická reprezentace.

Foto: Reuters
11:16 Vlajka Ruské federace.

Rusko znovu oznámilo nejvyšší denní přírůstek zemřelých s covidem-19. Za posledních 24 hodin eviduje v souvislosti s touto chorobou dalších 737 úmrtí, což je nejvíce od vypuknutí pandemie, uvedly dnes tiskové agentury s odvoláním na federální operativní štáb. Je to poprvé, co počet mrtvých překročil za den 700, poznamenal list Kommersant. Operativní štáb rovněž informoval o 23 378 nově prokázaných případech koronavirové nákazy.

09:30

Přehled úterních událostí:

 • Laboratoře v Česku v pondělí potvrdily 126 případů koronaviru, podobný počet jako v sobotu. V pondělí bylo kvůli státnímu svátku volno. Ve volných dnech bývá případů nákazy méně, protože se obvykle méně testuje. V neděli laboratoře potvrdily 105 nakažených
 • Na 100 tisíc obyvatel stále připadá za poslední týden víc než devět nakažených, což je nejvíc od poloviny června
 • Reprodukční číslo mírně kleslo na 1,2, už týden ale zůstává nad hodnotou jedna, což znamená zrychlování epidemie.
08:48

Izrael pošle Jižní Koreji 700 tisíc dávek očkovací vakcíny proti covidu-19. Po podpisu dohody o tom dnes informoval premiér Naftali Bennett. Dávkám vakcíny firem Pfizer a BioNTech vyprší koncem měsíce doba použitelnosti a Izrael vyjednával s několika státy o jejich přenechání. Nakonec se dohodl s Jižní Koreou s tím, že asijská země stejný počet dávek poskytne Izraeli, až je obdrží ze svého kontraktu s výrobcem.

08:44

V pondělí v Česku přibylo 126 případů koronaviru, podobný počet jako v sobotu, kdy bylo také volno. Na 100 tisíc obyvatel připadá za týden devět nakažených.

22:29

Španělsko zaznamenalo výrazný nárůst počtu případů nákazy novým koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo dalších 32 600 případů za poslední tři dny, minulé pondělí to byla zhruba třetina. Výskyt nákazy je silný hlavně mezi mladšími lidmi. "Průměrný věk nakažených se pohybuje v rozmezí 30 až 35 let, a to nezávisle na variantě (koronaviru)," uvedl hlavní vládní epidemiolog Fernando Simón.

21:25

Johnson upozornil, že zatímco nyní je podle něj nejlepší čas restrikce ukončit, lidé by se stále měli mít na pozoru. Opatření pro boj s šířením nákazy navíc může vláda znovu zavést, pokud to bude potřeba. Lidé by se hlavně neměli pouštět do přílišného veselí a oslav, dodal premiér s tím, že je země "stále daleko od chvíle, kdy se s tímto virem vypořádá".

Plán představený vládním kabinetem si vysloužil i kritiku, například od lídra opozičních labouristů Keira Starmera. Podle něj by měla zůstat některá pravidla v platnosti, například nošení roušek ve veřejné dopravě.

"Jednoduše zahodit veškerou ochranu, když je míra infekce na vzestupu, je lehkovážné," uvedl Starmer.

20:05

Německo poskytne tři miliony dávek vakcíny proti covidu-19 šestici balkánských zemí, které nejsou členy Evropské unie (Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Kosovo, Srbsko a Severní Makedonie). "Jsou součástí Evropy a my chceme, aby byly začleněny do Evropské unie," uvedla Angela Merkelová.

19:48

Angličané se měli původně z dalších svobod těšit už 21. června, kvůli epidemické situaci však vláda uvolnění o čtyři týdny odložila.

"Chtěli jsme trochu více času, abychom měli důkazy, že naše vakcíny pomohly přerušit souvislost mezi nakaženými a zemřelými," uvedl Johnson. "Je čím dál tím jasnější, že tyto vakcíny jsou opravdu úspěšné, vzhledem k tomu, že většina hospitalizovaných není očkovaná," dodal premiér.

18:41

Britský premiér Boris Johnson i přes narůstající počet nakažených potvrdil, že se od 19. července v Anglii zruší zbývající koronavirová omezení.

Podle dnes představeného plánu přestanou být od 19. července povinné roušky. Vláda bude jejich nošení v některých případech už jen doporučovat. Zrušeny budou také restrikce na počet lidí, kteří se mohou setkat, a limity na kapacity v restauracích a dalších podnicích. Otevřou se noční kluby a neomezené množství lidí bude moci navštívit koncerty či sportovní utkání.

Británie dnes zaznamenala dalších 27 334 případů nákazy novým koronavirem, což podle agentury Reuters znamená za posledních sedm dní 53procentní nárůst proti předchozímu týdnu. S covidem-19 zemřelo dalších devět lidí.

Foto: Reuters
18:04

Francii může na konci tohoto měsíce zasáhnout čtvrtá vlna epidemie covidu-19, uvedl mluvčí francouzské vlády Gabriel Attal. Francouze vyzval, aby se vzhledem k narůstajícím počtům případů mutace delta nechali naočkovat.

"Za méně než týden si epidemie znovu vydobyla pozici. Mutace delta, která je obzvlášť nakažlivá a obzvlášť znepokojivá, si získává pozice velmi rychle," sdělil Attal stanici France Inter.

15:53

Dokončené očkování proti nemoci covid-19 má v Česku víc než 3,5 milionu lidí. Alespoň jednu dávku vakcíny dostalo víc než pět milionů lidí.

14:48

Laboratoře v Česku v neděli potvrdily 105 případů koronaviru, zhruba dvojnásobek počtu o týden dřív. Jde o nejvyšší nedělní přírůstek od konce května. Za poslední týden připadá na 100 tisíc obyvatel více než devět nakažených. Takzvané incidenční číslo tak dál stouplo a je nejvyšší od poloviny června. Reprodukční číslo zůstalo nad 1,3, šíření nákazy tak zrychluje.

Vyšší nedělní nárůst eviduje ministerstvo naposledy 30. května. V mezitýdenním srovnání počty nových případů nákazy rostly v minulém týdnu každý den o třetinu až dvě třetiny. Za celý minulý týden přibylo téměř tisíc nakažených, o týden dřív to bylo zhruba 690.

Dávku očkování v neděli dostalo 26.673 lidí, o týden dřív to bylo víc než 40 tisíc. Očkování mohlo zpomalit kvůli tomu, že lidé nechtěli termín o prodlouženém víkendu, který řada z nich tráví mimo města. Od počátku vakcinace loni v prosinci zdravotníci rozdali téměř 8,53 milionu dávek. Většina vakcín je dvoudávková.

Incidenční číslo se k neděli zvýšilo na 9,3 ze sobotních 8,9. Vzrostlo ve většině krajů. Nejhůře je na tom Praha, kde se dostalo na hodnotu 32. Víc než deset nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní je ještě v Plzeňském a Středočeském kraji. Nejníže, na hodnotě 2,3, je týdenní incidence v Ústeckém kraji.

Reprodukční číslo udávající, na kolik dalších lidí se v průměru virus přenesl od jednoho nakaženého, se těsně nad 1,3 drží třetí den po sobě. Epidemie zrychluje, pokud má hodnotu nad jedna. To platí posledních šest dní, před tím bylo téměř čtyři měsíce nižší než jedna.

14:46

Slovenská policie začíná s intenzivními kontrolami na hranicích, zaměří se na dodržování karanténních povinností po vstupu na území Slovenska. Provoz některých hraničních přechodů se omezí nebo úplně uzavře, informoval slovenský tisk. Opatření vyplývají z nového alert-systému, kterým se řídí opatření na hranicích. Výjimku z kontrol bude mít nákladní doprava; kontrolovat se naopak bude ve vybraných vlacích a na železničních stanicích.

"Intenzivní kontroly budou ode dneška i na letištích," řekla mluvčí prezídia policejního sboru Denisa Bárdyová. Policie bude provádět kontroly s podporou ozbrojených sil Slovenska.

Na hranici Slovenska s Českou republikou se zastaví doprava přes přechody Čadca - Milošová - Šance, Červený Kameň - Nedašova Lhota, Horné Srnie - Brumov - Bylnice, Nová Bošáca - Březová, Moravské Lieskové - Strání, Vrbovce - Velká nad Veličkou, Skalica - Sudoměřice, Brodské - Lanžhot, a přechody Kohútka, Drietoma - část Liešna, Stará Myjava, Kykula, Predpoloma a Javorina.

Na hranici s Rakouskem se uzavře přechod Bratislava (ulice Kopčianska) - Kittsee, na hranici s Maďarskem Veľký Kamenec - Pácin, Slovenské Nové Mesto - Sátoraljaújhely, Skároš - Holloháza, Domica - Aggtelek, Tachty - Cered a Kalonda - Ipolytarnóc.

Na slovensko-polské hranici se omezí provoz přes přechody Palota - Radoszyce, Nižná Polianka - Ožena, Becherov - Konieczna, Kurov - Muszynka, Čirč - Leluchów, Lysá nad Dunajcom - Niedzica, Tatranská Javorina - Lysa Poľana, Suchá Hora - Chocholów, Bobrov - Winiarczykówka, Novoť - Ujsoly.

Mluvčí Bárdyová už v sobotu upřesnila, že příslušníci policejního sboru budou při zdravotně-bezpečnostních kontrolách prověřovat splnění povinné registrace na webu e-Hranica, stejně jako potvrzení o splnění podmínek pro uplatnění výjimky z karanténních povinností.

12:51

Izraelská vláda chystá nová omezení proti šíření koronaviru v souvislosti s nárůstem potvrzených případů. Krizový štáb vlády se má kvůli tomu sejít v úterý.

Počty potvrzených nákaz v Izraeli výrazněji stoupají od konce června a za poslední den jich dnes ministerstvo zdravotnictví oznámilo 343, což je nejvyšší denní přírůstek od dubna. Počty ale zdaleka nejsou tak vysoké jako začátkem roku, kdy přibývaly denně tisíce případů; v lednu i přes 10 tisíc. Situace je nyní odlišná i v tom, že díky široké proočkovanosti obyvatel není tolik hospitalizací ani úmrtí. Od poloviny června tam evidují jen jedno úmrtí spojené s covidem-19.

Experti nicméně varují, že pokud vláda žádná omezení nepřijme, může v Izraeli denně začít přibývat i tisíc nákaz koronavirem. V zemi se nyní šíří zejména nakažlivější koronavirová varianta delta.

Kvůli vyšším počtům nákaz izraelská vláda před dvěma týdny opět zavedla povinnost nošení roušek ve vnitřních veřejných prostorách, a to jen asi deset dnů poté, co tato povinnost, platící více než rok, skončila. Nyní vláda podle místních médií chystá nejspíš omezení shromažďování na některých místech či povolení návštěv hromadných akcí jen pro očkované.

07:20

Nezávislost na covidu-19 je díky vakcínám na dosah, boj proti epidemii ovšem stále ve Spojených státech neskončil. S takovým vzkazem vystoupil v Den nezávislosti americký prezident Joe Biden, když v neděli v Bílém domě hostil oslavu pro více než 1000 lidí včetně "klíčových pracovníků" pandemické doby. 

"Zase cestujeme, zase se setkáváme, podniky jsou otevřené a zase nabírají… Amerika se dává znovu dohromady," řekl. Virus SARS-CoV-2 "už nekontroluje naše životy", dodal.

"Aby bylo jasno, covid-19 nebyl poražen," řekl v neděli Biden, přičemž připomenul, že v USA je s nemocí z koronaviru spojováno přes 600 tisíc úmrtí. "Nejlepší obranou… je nechat se očkovat. Drazí spoluobčané, je to ta nejvíce vlastenecká věc, jakou můžete udělat. Takže vás prosím, jestli jste tak ještě neučinili, udělejte to. Udělejte to hned," pokračoval.

07:17

Slovenská policie ode dneška začne provádět intenzivní kontroly potřebných covidových dokladů při vstupu na Slovensko. Kontroly budou také ve vybraných vlacích a na železničních stanicích, výjimku bude mít jenom nákladní doprava.

Zpřísněné kontroly se budou týkat rovněž letišť. Policisté budou prověřovat splnění povinné registrace při příjezdu ze zahraničí na webu e-Hranica.

Lidé mají mít připravené doklady a potvrzení, policisté budou kontrolovat covidové pasy pomocí mobilních čteček.

18:40

Dnešní události přehledně:

 • V Česku v sobotu laboratoře odhalily 124 nových případů koronaviru, minulou sobotu to bylo 67. V mezitýdenním srovnání stoupl ale také výrazně počet testů, laboratoře jich provedly zhruba o 21 000 více.
 • Aplikaci Tečka, pomocí které mohou lidé od konce června prokazovat očkování proti koronaviru či test, si do dnešního rána stáhlo 498 000 lidí. 
 • Počet úmrtí spojených s nemocí covid-19 ve světě překročil čtyři miliony, podle údajů agentury Reuters činí už 4,12 milionu. 
18:03

Méně volného času, pocit tlaku, že je třeba všechno dohnat, a urputná snaha uchovat si do budoucna alespoň něco z režimu, který si postupně vybudovali v měsících střídavě strávených v tvrdých lockdownech i menších uvolněních. 

13:34

Aplikaci Tečka, pomocí které mohou lidé od konce června prokazovat očkování proti koronaviru či test, si do dnešního rána stáhlo 498 000 lidí. Na twitteru to uvedli zástupci Chytré karantény. Potvrzení o bezinfekčnosti musí lidé dokládat při návštěvě některých akcí či při cestování. Aplikace je dostupná od 30. června, nejprve si ji mohli stáhnout majitelé telefonů s operačním systémem od firmy Apple, v podvečer pak byla k dispozici i pro mobilní telefony se systémem Android.

13:23

Indonésie dnes ohlásila 555 úmrtí v souvislosti s nákazou koronavirem, což je nejvyšší počet za jediný den od začátku pandemie, uvedl Reuters.

12:16

Počet úmrtí spojených s nemocí covid-19 ve světě překročil čtyři miliony, podle údajů agentury Reuters činí už 4,12 milionu. Nákaz koronavirem SARS-CoV-2 se ve světě potvrdilo na 183,46 milionu, informoval dnes Reuters. Americká Univerzita Johnse Hopkinse (JHU), která rovněž vede podrobné statistiky pandemie, eviduje zatím 3,97 milionu úmrtí spojených s covidem-19. Nákaz koronavirem se podle JHU potvrdilo ve světě 183,5 milionu.

11:16 Vlajka Ruské federace.

Rusko hlásí 25 142 nových případů nákazy koronavirem a 663 úmrtí za 24 hodin. O den dříve to bylo 24 439 případů a 697 úmrtí, napsal Reuters.

10:15

Incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na 100 000 obyvatel, stouplo ve většině krajů. Nejhůře je na tom Praha, kde činí 29. Téměř polovina z celkového počtu v sobotu odhalených nákaz přibyla v Praze. Z dalších regionů je incidenční číslo nad deseti už jen v Plzeňském kraji, kde za poslední týden připadá na 100 000 obyvatel 13 pozitivních. Následuje Středočeský kraj s téměř deseti nakaženými na 100 000 za posledních sedm dní.

09:07

V Česku v sobotu laboratoře odhalily 124 nových případů koronaviru, minulou sobotu to bylo 67. V mezitýdenním srovnání stoupl ale také výrazně počet testů, laboratoře jich provedly zhruba o 21 000 více. Na 100 000 obyvatel připadá za uplynulých sedm dnů přibližně devět nakažených, incidence se proti pátku zvýšila o desetiny. Nepatrně stouplo také reprodukční číslo, dosahuje 1,3 a zůstává nejvyšší od začátku ledna. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

07:11

Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 559 případů koronavirové nákazy a sedm úmrtí v souvislosti s covidem-19. Vyplývá to z dnešních údajů Institutu Roberta Kocha (RKI). Před týdnem země registrovala 538 nových infekcí a osm zemřelých, uvedla agentura DPA.

07:08

Nákazu koronavirem by časem mohly začít zjišťovat nové roušky, které podle zjištění inženýrů z Massachussetského technologického institutu (MIT) a Harvardovy univerzity zhruba během 90 minut diagnostikují, zda jejich nositel má covid-19. Informoval o tom list The Jerusalem Post.

Tyto roušky jsou vybavené drobnými, jednorázovými senzory, které vědci označují jako Specific High-sensitivity Enzymatic Reporter unLOCKing (SHERLOCK). Tyto senzory je možné zapracovat také do oblečení a poskytnout tak nový způsob, jak sledovat vystavení koronaviru.

21:32

Slovenská policie začne od pondělí 5. července provádět intenzivní kontroly potřebných covidových dokladů při vstupu na Slovensko včetně povinné registrace na webu e-Hranica. Kontroly budou také ve vybraných vlacích a na železničních stanicích. Výjimku z kontrol bude mít nákladní doprava. Některá malá, méně důležitá místa pro překračování vnitřních hranic se uzavřou. Zpřísněné kontroly se budou týkat i letišť.

17:23

Anglie by měla zachovat část koronavirových opatření i po 19. červenci, kdy má být zrušena většina zbývajících restrikcí. Před jejich úplným odvoláním dnes varoval lékařský svaz, informovala agentura Reuters. Britský premiér Boris Johnson v pondělí potvrdil, že většina omezení v Anglii skončí 19. července v takzvaný "Den svobody". Ve čtvrtek nicméně prohlásil, že by Britové měli nadále dodržovat jistá preventivní opatření. Neuvedl ale žádné podrobnosti.

Britský lékařský svaz chce, aby lidé nadále používali roušky a soustředili se na větrání objektů poté, co začal počet nově nakažených covidem-19 opět prudce stoupat. Za pátek přibylo 27 125 nových případů nákazy.

14:20

Japonské hlavní město Tokio dnes ohlásilo 716 nových případů nákazy koronavirem, což je nejvyšší počet za více než pět týdnů, uvedla agentura Reuters. Země podle ní uvažuje o rozšíření opatření proti nákaze v metropoli jen pár týdnů před zahájením olympiády.

Tokio a tři sousední prefektury patří mezi oblasti, ve kterých má "pseudonouzový" stav platit do 11. července, ale úřady mohou opatření prodloužit o dva týdny či více kvůli poslednímu vývoji infekce. Počet nakažených roste v době, kdy se organizátoři potýkají s otázkou, zda povolí diváky na olympiádě, která začne 23. července.

12:05

Laboratoře v Česku odhalily v pátek 165 nakažených koronavirem, podobně jako ve čtvrtek. V mezitýdenním srovnání je to ale opět více, tentokrát zhruba o třicítku případů. Reprodukční číslo stouplo na 1,3 z předchozích 1,25. Nad hodnotou jedna, která ukazuje na zrychlování šíření epidemie, je čtvrtým dnem, výše bylo naposledy na začátku ledna. 

11:10

Italská policie odhalila síť podvodníků, kteří přes mobilní aplikaci Telegram nabízeli falešná osvědčení o očkování proti covidu-19. Informovala o tom dnes agentura DPA s odvoláním na italskou policii. Nový ilegální byznys se zaměřil na takzvané covidové pasy, které v Evropské unii začaly platit tento týden.

10:54 Vlajka Ruské federace.

Rusko zaznamenalo za uplynulých 24 hodin 24 439 nových případů nákazy koronavirem a 697 úmrtí souvisejících s nemocí covid-19, což je dosavadní maximum. Oznámily to dnes tiskové agentury s odvoláním na operativní štáb federální vlády.

O den dříve to bylo 23 218 případů nákazy a 679 úmrtí, což byl tehdy také nejvyšší údaj od začátku pandemie. Rekordní čísla o úmrtích na covid-19 za jediný den hlásí Rusko již pátý den po sobě.

09:00

V Německu se za poslední den potvrdilo 671 nákaz koronavirem SARS-CoV-2 a přibylo 16 úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19, kterou tento virus způsobuje. Informovala o tom dnes agentura DPA s odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI). DPA také uvedla, že poprvé za 11 měsíců klesl ukazatel takzvané týdenní incidence pod pět.

RKI dnes oznámil, že ukazatel týdenní incidence, tedy počet nově nakažených na 100 000 obyvatel za uplynulý týden, klesl na 4,9. O den dříve to bylo pět a před týdnem 5,9. Naposledy byl tento údaj nižší než pět loni 30. července, uvedla DPA.

07:48

Některé jiné země EU oproti Česku výrazně zvýšily objednávky vakcín proti chřipce na příští sezonu. Uvedl to Jiří Dvořáček, výkonný ředitel Asociace inovativního a farmaceutického průmyslu (AIFP). V Česku podle něj chybí strategie boje proti chřipce a snaha o zvýšení proočkovanosti na hodnoty doporučené Světovou zdravotnickou organizací (WHO).

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), který tento týden jednal s firmami o navýšení dodávek, by do Česka mělo letos dorazit asi 1,08 milionu vakcín, meziročně zhruba o 23 procent více.

07:39

Mezi nejstaršími lidmi nad 70 let mají dokončené očkování téměř tři čtvrtiny lidí v tomto věku, u věkové skupiny nad 65 let jsou to skoro dvě třetiny a u lidí 60 až 64 let 58 procent. Z padesátníků má dokončené očkování zhruba polovina. Ze čtyřicátníků je plně očkována méně než třetina, mezi třicátníky každý desátý a mladých od 16 do 29 let jen sedm procent.

07:36

Dokončené očkování proti covidu-19 má asi třetina populace, mezi staršími 60 let více než 60 procent. Během července dostane podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) druhou vakcínu zhruba 1,6 milionu dalších lidí, řekl v pátek novinářům. Celkově zdravotníci v ČR už podali více než 8,35 milionu dávek vakcín a 3,37 milionu lidí má dokončené očkování.

07:30

Česká republika má za uplynulé dva týdny 17 nových případů nákazy novým typem koronaviru na 100 000 obyvatel, je tak nejhorší mezi sousedními zeměmi před Rakouskem se 14. Naposledy přitom byla ČR v této situaci koncem března, ovšem za mnohonásobně vyšších čísel, tehdy vykazovala více než 1000 případů na 100 000 obyvatel za 14 dní.

07:15

Především internetoví obchodníci sledují u cestovních zavazadel několikanásobný nárůst prodejů ve srovnání s loňskem. Češi dávají více než cestovním taškám přednost kufrům, u těch vedou odolnější skořepinové. Některé e-shopy evidují i větší zájem o dětské cestovní postýlky. Vyplývá to z ankety mezi prodejci.

07:10

V australském Novém Jižním Walesu se denní počet nakažených koronavirem zvýšil nejvíce od začátku roku. Jeho hlavní město Sydney, kde žije pětina obyvatel 25milionové Austrálie, je přitom už týden kvůli šíření nakažlivější varianty delta v plánované 14denní uzávěře a jiná velká města uzávěru dnes teprve ukončují.

Premiérka státu Nový Jižní Wales Gladys Berejiklianová oznámila, že přibylo 35 nově nakažených, přičemž většina souvisí s již odhalenými případy. Den předtím úřady ohlásily 31 nově infikovaných covidem-19.

07:07

Vláda ve čtvrtek kvůli obavám ze šíření delta varianty zpřísnila způsob prokazování bezinfekčnosti a ohlásila zavedení povinných testů při návratu do ČR ze zahraničí. Změny budou platit od pátku 9. července.

07:05

"Detekce varianty delta v ČR mírně narůstá, byť nelze ještě pozorovat jasný vzestupný trend. Je pravděpodobné, že vzestupný trend může pokračovat i přes přijatá opatření proti importu viru na naše území," shrnula aktuální výsledky vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění Helena Jiřincová.

07:01

Laboratoře v Česku zatím potvrdily 126 případů koronaviru varianty delta. Od pondělí jich přibylo šest, čtyři v Jihomoravském kraji a dva v Praze. V pátek to oznámila mluvčí Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Štěpánka Čechová. Další případ varianty lambda, která je dominantní v Peru, se zatím neobjevil, zůstává jediný, řekla mluvčí.

Varianta delta, dříve označovaná jako indická, je nakažlivější než běžný virus i než varianta alfa, známá také jako britská.

07:00

Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dosavadní dění najdete v předchozí reportáži:

Domácí Zahraničí ČTK Domácí, Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 9. 7. 2021 21:47
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Skupina útočníků na východě Iráku zabila 11 lidí a dalších 15 zranila. Útočníci byli vyzbrojeni poloautomatickými zbraněmi

před 7 hodinami

Veselý se blýskl 24 body, ale Fenerbahce podlehlo v Eurolize Barceloně

Basketbalista Jan Veselý odehrál nejlepší zápas v této sezoně Evropské ligy, ale těsné porážce Fenerbahce Istanbul s Barcelonou 74:76 nezabránil. Český reprezentant nasbíral 24 bodů a byl nejlepším střelcem zápasu. K tomu přidal osm doskoků.

Do poslední minuty šlo Fenerbahce s pětibodovým mankem, ale díky Veselému vykřesalo naději na zvrat. Český hráč byl 43 sekund před koncem faulován, proměnil jeden trestný hod, po druhém nepřesném si doskočil míč a snížil na 72:74. V koncovce se domácí opět snažili dostat míč k Veselému, ale neúspěšně. Dostal se k němu však Devin Booker a nekompromisní smečí vyrovnal. Hostům vyšla poslední akce - v poslední sekundě rozhodl v obtížné střelecké pozici Nikola Mirotič, který do té doby nijak nezářil. Minul všech šest trojek a zápas zakončil s osmi body.

Turecký tým prohrál čtvrtý z šesti zápasů, zatímco Barcelona si udržela stoprocentní bilanci a je v čele soutěže.

Evropská liga basketbalistů - 6. kolo: Fenerbahce Istanbul - FC Barcelona 74:76 (za domácí Veselý 24 bodů, 8 doskoků, 2 asistence), Monako - Crvena zvezda Bělehrad 70:62, Olympiakos Pireus - Alba Berlín 87:83, Maccabi Tel Aviv - Žalgiris Kaunas 76:62, Bayern Mnichov - Milán 83:77.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Súdánská armáda nechala odejít domů premiéra Abdalláha Hamduka i jeho ženu

Vojáci je zadrželi spolu s dalšími vládními představiteli při pondělním převratu.

Jeho vůdce generál Abdal Fattáh Burhán na dnešní tiskové konferenci oznámil, že je premiér v jeho domě z bezpečnostních důvodů.

Večer agentura AFP s odvoláním na jiný armádní zdroj oznámila, že se mohl premiér i jeho žena vrátit domů. "Doprovodili jsme premiéra Abdalláha Hamduka k němu domů, kolem jeho bydliště byla zavedena bezpečnostní opatření," sdělil tento zdroj. Odmítl ale podle AFP říci, zda je premiér v domácím vězení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy