Populace v mongolské poušti Gobi čítá také díky pomoci českých vědců už 100 kusů.
V přírodě vyhynul kůň Převalského počátkem 70. let minulého století. Koně, kteří budou volně žít v Mongolsku, zatím přebývají v aklimatizačním středisku.
Letos se narodilo ve stanici v Gobi 19 hříbat, z nichž některá jsou příslušníky už třetí generace narozené v přirozených podmínkách. Koně se naučili čelit tvrdým klimatickým podmínkám, parazitům i stálé přítomnosti vlků.
"Žije zde i pražská klisna Zeta, která sem přišla v roce 1998 a stala se matkou již tří hříbat," řekl Evžen Kůs z pražské zoologické zahrady, který vede mezinárodní plemennou knihu tohoto druhu.
Stanice v poušti Gobi
Zvířata narozená v zoologických zahradách zoologové letecky dopravují do aklimatizačních stanic.
Dvě aklimatizační stanice vznikly v Mongolsku v roce 1992. Stanice v poušti Gobi má pro návrat zvířat do přirozeného prostředí mimořádný význam, protože leží asi 70 kilometrů od míst, kde lidé v roce 1968 pozorovali poslední divoké koně.
Domovem koní Převalského jsou suché stepi na pomezí Mongolska a Číny, kde panují velice tvrdé životní podmínky. V létě tam teploty stoupají až ke 40 stupňům Celsia, s častými písečnými bouřemi, v lednu a únoru klesá rtuť teploměru až k minus 45 stupňům.
O návratu zvířat do přírody se začali zoologové uvažovat kolem roku 1985, kdy stavy koní Převalského v zoologických zahradách dosáhly 500 kusů. První transport se uskutečnil v roce 1988.
K záchraně koně Převalského významně přispěla také pražská zoologická zahrada. V současné době v ní žije 19 exemplářů tohoto druhu.