Klaus hostí v Lánech tři prezidentské kolegy

ČTK ČTK
18. 2. 2012 18:20
Pozval prezidenty Slovenska, Srbska a Chorvatska
Prezident Václav Klaus.
Prezident Václav Klaus. | Foto: Reuters

Lány - Václav Klaus jedná na zámku v Lánech s prezidenty Slovenska, Chorvatska a Srbska. Spolu s Ivanem Gašparovičem veřejně podpořili  členství Chorvatska a budoucí členství Srbska v Evropské unii.

"Bude to výhodné i pro nás," řekl český prezident Václav Klaus po dnešním jednání, které bylo podle něho domluveno při Valném shromáždění OSN před půldruhým rokem.

Chorvatsku zbývají ke vstupu do EU jen formality a Ivan  Gašparovič vyjádřil přesvědčení, že o Srbsku se bude brzy hovořit jako o kandidátské zemi. "Je to velmi důležité pro západní Balkán, tyto dvě země určují budoucnost západního Balkánu," řekl na společné tiskové konferenci.

Už dopoledne si hlavy států prohlédly Lánskou oboru. Po společném jednání pokračují v bilaterálních schůzkách a pracovní bude i slavnostní večeře. Poní srbský prezident Boris Tadić odcestuje zpět do vlasti.

Zbylí tři prezidenti v Lánech přenocují a v neděli uctí památku prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka u jeho hrobu na lánském hřbitově.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Prototyp nové rakety SpaceX explodoval na testovací rampě, nehoda nesouvisí se sobotním startem

Prototyp nové rakety Starship společnosti SpaceX dnes explodoval na testovací rampě v americkém státě Texas. Nehoda podle agentury Reuters nesouvisí s chystaným sobotním startem lodě Crew Dragon stejné firmy k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informace o případných zraněných zatím nejsou hlášeny.

V sobotu má raketa Falcon 9, která rovněž patří SpaceX, vynést do vesmíru na druhý pokus z floridského Mysu Canaveral loď Crew Dragon s dvojčlennou posádkou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy