Klaus hostí v Lánech tři prezidentské kolegy

ČTK ČTK
18. 2. 2012 18:20
Pozval prezidenty Slovenska, Srbska a Chorvatska
Prezident Václav Klaus.
Prezident Václav Klaus. | Foto: Reuters

Lány - Václav Klaus jedná na zámku v Lánech s prezidenty Slovenska, Chorvatska a Srbska. Spolu s Ivanem Gašparovičem veřejně podpořili  členství Chorvatska a budoucí členství Srbska v Evropské unii.

"Bude to výhodné i pro nás," řekl český prezident Václav Klaus po dnešním jednání, které bylo podle něho domluveno při Valném shromáždění OSN před půldruhým rokem.

Chorvatsku zbývají ke vstupu do EU jen formality a Ivan  Gašparovič vyjádřil přesvědčení, že o Srbsku se bude brzy hovořit jako o kandidátské zemi. "Je to velmi důležité pro západní Balkán, tyto dvě země určují budoucnost západního Balkánu," řekl na společné tiskové konferenci.

Už dopoledne si hlavy států prohlédly Lánskou oboru. Po společném jednání pokračují v bilaterálních schůzkách a pracovní bude i slavnostní večeře. Poní srbský prezident Boris Tadić odcestuje zpět do vlasti.

Zbylí tři prezidenti v Lánech přenocují a v neděli uctí památku prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka u jeho hrobu na lánském hřbitově.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Babiš musel kvůli zdravotním problémům zrušit účast na konferenci v Bratislavě

Premiér Andre Babiš (ANO) musel kvůli zvýšenému krevnímu tlaku v úterý podstoupit zdravotní prohlídku, píše server Novinky.cz. Ruší tak svou účast na mezinárodní bezpečnostní konference Globsec v Bratislavě, zastoupí ho ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

"Musel jsem navštívit lékaře kvůli zdravotní indispozici s nečekaně zvýšeným tlakem," uvedl Babiš. Zrušena bude navíc Babišova účast na plánovaném jednání předsedů vlád takzvaného slavkovského formátu, tedy ČR, Slovenska a Rakouska.

před 8 minutami

Česko požádalo Soudní dvůr EU, aby Polsku udělil pokutu za těžbu v dole Turów

Česko požádalo Soudní dvůr EU, aby Polsku udělil pokutu pět milionů eur za každý den těžby uhlí v dole Turów. Soud to uvedl na Twitteru.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

V Rusku by mělo vzniknout podnikatelské centrum k podpoře českých firem

V Rusku by mělo vzniknout podnikatelské centrum jako pilotní projekt záměru dlouhodobého posílení kapacity podpory pro české firmy. Pracovat by měl v úzké spolupráci se zastupitelským úřadem. Uvedla to mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová, dříve o možném vzniku centra informoval server iHNED.cz. Ministerstvo by podle webu mělo zřízení centra podpořit, provozovaly by jej ale samy podnikatelské svazy. Podle úřadu je hlavní výhodou kromě odstupu od politické roviny také znalost místního podnikatelského prostředí a sdílení kontaktů.

Vztahy s Ruskem ochladly po diplomatické roztržce, kterou vyvolalo zjištění českých vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb.

Podle iHNED.cz chce úřad už v červnu vypsat dotaci 200 000 eur (přes pět milionů korun). Centrum by mohlo začít fungovat na podzim.

Zdroj: ČTK
Další zprávy