Klaus hostí v Lánech tři prezidentské kolegy

ČTK ČTK
18. 2. 2012 18:20
Pozval prezidenty Slovenska, Srbska a Chorvatska
Prezident Václav Klaus.
Prezident Václav Klaus. | Foto: Reuters

Lány - Václav Klaus jedná na zámku v Lánech s prezidenty Slovenska, Chorvatska a Srbska. Spolu s Ivanem Gašparovičem veřejně podpořili  členství Chorvatska a budoucí členství Srbska v Evropské unii.

"Bude to výhodné i pro nás," řekl český prezident Václav Klaus po dnešním jednání, které bylo podle něho domluveno při Valném shromáždění OSN před půldruhým rokem.

Chorvatsku zbývají ke vstupu do EU jen formality a Ivan  Gašparovič vyjádřil přesvědčení, že o Srbsku se bude brzy hovořit jako o kandidátské zemi. "Je to velmi důležité pro západní Balkán, tyto dvě země určují budoucnost západního Balkánu," řekl na společné tiskové konferenci.

Už dopoledne si hlavy států prohlédly Lánskou oboru. Po společném jednání pokračují v bilaterálních schůzkách a pracovní bude i slavnostní večeře. Poní srbský prezident Boris Tadić odcestuje zpět do vlasti.

Zbylí tři prezidenti v Lánech přenocují a v neděli uctí památku prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka u jeho hrobu na lánském hřbitově.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy