Kde se vzali běloši? Vědci mají novou teorii

Josef Tuček
30. 8. 2009 12:50
Předchůdci dnešního člověka byli černí. Proč se některým změnila barva kůže?
Potřebovali Evropané světlejší pleť kvůli nedostatku vitaminu D?
Potřebovali Evropané světlejší pleť kvůli nedostatku vitaminu D? | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Přímí předchůdci dnešního člověka, jak dokazují kosterní nálezy i genetické analýzy, pocházejí z Afriky. Je tedy vcelku logické, že všichni měli černou pokožku. Proč se však z některých z nich později vyvinuli i běloši?

Dlouho uznávané vysvětlení nyní zažilo nový útok.

Melanin v Africe chrání...

Lidská pokožka je černá díky velkému množství pigmentu zvaného melanin. Ten ji chrání před příliš pronikavým a nebezpečným slunečním zářením, což se v tropické Africe velice hodí.

Když se však lidé před desítkami tisíc let stěhovali i mimo Afriku, začalo přílišné množství melaninu překážet, říká obvyklé objasnění toho, co se pak stalo.

Melanin totiž brání tomu, aby jedna složka ultrafialového slunečního záření (UVB) pomáhala v lidské kůži vytvářet vitamin D. V tropech to tolik nevadí, slunečního záření je dost, takže i vitamin D v pořádku vzniká v tmavé pokožce.

... ale v Evropě přebývá

Avšak v Evropě nastává problém. Tam je intenzita slunečního záření menší, a v tmavé kůži pak vzniká míň vitaminu D. Lidé následně trpí zejména křivicí.

V Evropě měli naši předkové samozřejmě míň slunečního svitu než v Africe.
V Evropě měli naši předkové samozřejmě míň slunečního svitu než v Africe. | Foto: Ludvík Hradilek

Proto se lépe dařilo těm jedincům, kteří měli díky náhodné genetické mutaci méně melaninu, a tedy i o něco světlejší pokožku. Až se nakonec Evropanům vyvinula kůže, o níž říkáme, že je bílá.

Takové vysvětlení podporuje i výzkum z počátku 20. století ve Spojených státech, který ukázal, že Američané černé pleti dvakrát až třikrát pravděpodobněji než bílí trpěli křivicí, připomíná časopis New Scientist. (Nedostatek vitaminu D se ovšem dá vyrovnat vhodnou stravou.)

Pradávný člověk měl slunce dostatek

Jenže část vědců stejně není spokojena. "Vitamínové" vysvětlení vzniku bělochů už léta odmítá například Ashley Robins z lékařské fakulty univerzity v jihoafrickém Kapském Městě. V minulých dnech je opět napadl.

Jak popsal v odborném časopise American Journal of Physical Anthropology, lidé s tmavou pokožkou potřebují daleko od rovníku šestkrát až desetkrát víc světla než běloši, aby hladina vitaminu D v jejich krvi dosáhla stejné úrovně.

V chladu světlá pleť lépe vzdoruje omrzlinám.
V chladu světlá pleť lépe vzdoruje omrzlinám. | Foto: Ludvík Hradilek

To je na pohled obrovský rozdíl. Jenže, jak Robins vypočítává, i tak stačí Afričanovi, který žije dejme tomu v Británii, aby byl třikrát týdně vystaven po dobu dvou až tří hodin slunečnímu světlu, a vytvoří si vitaminu D dostatek, aby mu křivice nehrozila.

A takové množství světla pradávný člověk, který se pořád potuloval po venku, určitě měl, zdůraznil Robins pro časopis New Scientist.

Mráz vadí černé pleti

Ashley Robins tedy hledá jiné vysvětlení, proč černí prapředkové Evropanů zběleli. Odpověď vidí v omrzlinách.

Lékaři totiž vypozorovali, že na tmavé pokožce se omrzliny tvoří snáze než na pokožce světlé. Dokonce dřívější (asi ne moc příjemné) pokusy s morčaty ukázaly, že témuž zvířeti se omrzlina snáze vytvoří na tmavě zbarvené kůži než na kůži světlé.

Profesor univerzity v indickém Dillí Alok Kalla, který se problémem zabývá, to vysvětluje faktem, že mráz zničí buňky, v nichž vzniká melanin (melanocyty), snáze než ostatní buňky pokožky.

Neboli - čím více melaninu (v tmavé kůži), tím snáze mráz poškodí pokožku. Což představuje evoluční tlak na to, aby kůže zbělela.

Jeden a půl milionu let stará stopa předchůdce dnešního člověka nalezená v Keni. To ještě měli všichni tmavou pleť.
Jeden a půl milionu let stará stopa předchůdce dnešního člověka nalezená v Keni. To ještě měli všichni tmavou pleť. | Foto: Bournemouth University

Vitaminová stopa stále lákavá

Úvahami o tom, proč se vyvinuli běloši, se zabývá i Asta Juzenieneová z univerzitní nemocnice Montebello v norském Oslo. Před časem byla hlavní autorkou shrnutí možných hypotéz publikovaného v odborném časopise Journal of Photochemistry and Photobiology B.

Přestože v tomto shrnutí dala teorii omrzlin významné místo, sama se spíše přiklání k Robinsem odmítanému vysvětlení o nedostatku vitaminu D.

Ten nezpůsobuje jenom křivici, ale také je spojován se vznikem cukrovky, nádorového bujení, revmatických onemocnění, roztroušené sklerózy či chorob srdce, připomněla Juzenieneová pro časopis New Scientist.

Podle ní je tedy zdravotní význam dostatku vitaminu D natolik závažný, že se stále jeví jako nejpravděpodobnější příčina vývoje bělochů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 4 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy