Jste nachlazení? Pseudoefedrin můžete klidně vynechat

Josef Tuček
5. 11. 2009 14:00
Lék, o němž se nyní hodně diskutuje, se dá bezpečně nahradit
Bezpečnější náhrada za pseudoefedrin se dá snadno najít.
Bezpečnější náhrada za pseudoefedrin se dá snadno najít. | Foto: Reuters

Praha - Ochránci lidských práv zkoumají, jestli mají lékárníci zaznamenávat osobní údaje lidí, kteří si kupují léky obsahující pseudoefedrin. Anebo má být tento lék k dispozici pouze na přísně limitovaný předpis?

Pozoruhodné však je, že zdravotničtí odborníci mají jednoduchou odpověď: Nic takového není zapotřebí. Léky s pseudoefedrinem prakticky žádný nemocný nezbytně nepotřebuje. Kdyby z lékáren úplně vymizely, nic moc by se nestalo.

Léčí příznaky, nikoli nemoc

Pseudoefedrin je alkaloid obsažený v rostlinách chvojnících (Ephedra), ale pro lékárenské účely se vyrábí v biotechnologických továrnách, kde jej ve velkých nádržích vytvářejí kvasinky.

Při nachlazeních a alergiích typu senné rýmy pomáhá uvolnit ucpaný nos. Podstatné však je, že sice ulevuje od projevů nachlazení, avšak neléčí podstatu ani neurychlí uzdravení, konstatuje databáze Medline Plus provozovaná renomovanými americkými Národními zdravotními ústavy (NIH).

"Pseudoefedrin v lékových směsích krátkodobě zmírňuje zduření nosní sliznice. A to je všechno, pořádné léčivé účinky nemá," vysvětluje lékař Karel Nešpor. Jako primář oddělení závislostí v Psychiatrické léčebně v Praze - Bohnicích se setkává spíše s jiným využitím této látky.

Snadné zneužití

Po úpravě s využitím jiných běžně dostupných chemikálií se stává zhoubnou drogou.

Zdroj zdraví. Nebo suroviny pro narkotika.
Zdroj zdraví. Nebo suroviny pro narkotika. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Možnost, že léky, které obsahují pseudoefedrin, budou zneužívat narkomani, je bohužel velmi vysoká," hodnotí vedoucí Farmakologického ústavu Lékařské Fakulty Masarykovy univerzity v Brně Alexandra Šulcová.

"Pseudoefedrin má sám o sobě psychostimulační účinky. Ale poměrně jednoduše se z něj dá připravit metamfetamin, neboli pervitin, nebo také methcathinon. A to jsou opravdu hodně nebezpečné drogy s vysokým potenciálem vzniku závislosti," konstatuje profesorka Šulcová.

Náhrada je. A levnější

"Už dlouho přemýšlím nad tím, komu jsou léky s pseudoefedrinem vlastně určeny," říká prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček.

"Nejsou vhodné pro děti. Nemají je brát staří lidé. Vyhýbat se jim mají cukrovkáři, pacienti s poruchou srdce nebo po mozkové mrtvici, muži, kteří mají potíže s prostatou. Nejsou vhodné pro lidi s vředy, s vysokým tlakem a vůbec se spoustou dalších zdravotních omezení," vypočítává. "Sportovcům jeho užívání zapovídají pravidla o dopingu. Vhodných uživatelů moc nezbývá..."

Magistr Havlíček místo pseudoefedrinu okamžitě doporučuje náhradu: Za základ léčení by vybral aspirin, paracetamol nebo ibuprofen a doplnil je třeba některými nosními kapkami. "Má to stejný efekt a pacient ještě ušetří zhruba polovinu peněz, které vydá za léky s pseudoefedrinem," říká s jistotou.

Lavór s vodou místo medicíny

Do pusy? Nebo nejdřív předělat v domácí laboratoři a pak vstříknout do žíly?
Do pusy? Nebo nejdřív předělat v domácí laboratoři a pak vstříknout do žíly? | Foto: Reuters

Souhlasí i profesorka Alexandra Šulcová: "Při léčení různých nachlazení můžeme opravdu nahradit pseudoefedrin jinými léky, které mají podobný léčivý účinek, ale nedají se zneužít pro přípravu návykové drogy. Takové látky, které pomáhají mírnit otok sliznic při zánětech, jsou k dispozici i na našem trhu, ať už v nosních kapkách nebo třeba ve formě různých léčivých nápojů."

A primář Nešpor se drží ještě víc při zemi. "Na to, abyste nahradili účinek pseudoefedrinu při nachlazení, vám bohatě stačí dát nohy do lavóru s horkou vodou. Tím se změní krevní oběh, krev se odvede z nosní sliznice, a ta splaskne."

Nepotřebný pro pacienty. Zato významný pro výrobce drog

Dohoda OSN proti nezákonnému obchodu s narkotiky řadí pseudoefedrin mezi prekurzory drog, tedy látky, z nichž se narkotika dají vyrobit. V Mexiku byl pseudoefedrin zcela zakázán, v mnoha jiných místech světa bývá jeho prodej omezen.

Jak se ukazuje, důvod pro zákaz je docela logický. Pseudoefedrin se dá snadno nahradit jako lék jinými medikamenty. Pokud by se tedy přestal v biotechnologických továrnách vyrábět, pacientům by nechyběl.

Ale výrobci drog by měli smůlu: vybudovat nádrže s kvasinkami pro výrobu pseudoefedrinu by pro ně bylo hodně obtížné. Zato koupit už vyrobený pseudoefedrin v lékárně a vyrobit z něj v jednoduše vybavené domácí laboratoři drogu, jako se to děje teď, je mnohem snazší.

 

Právě se děje

Další zprávy