"Jde o původní studentský projekt, který pokračuje už sedmou měsíční expedicí do světově unikátního solného krasu s jeskynními systémy, slepými údolími, kaňony a propastmi na pobřeží Perského zálivu," upozornil Jiří Bruthans z Ústavu hydrologie Univerzity Karlovy, který nechyběl na žádné výpravě.
V těchto místech se nachází druhá nejdelší solná jeskyně světa: jeskyně Tří naháčů, dlouhá 5190 metrů.
Objevena a zdokumentována byla během minulých expedic.
"Výzkum pokračuje ve spolupráci s kolegy oddělení věd o Zemi na univerzitě v Šírázu," uvedl speleolog.
Datováním mořských uloženin na pobřeží a pozůstatků rostlin v jeskyních se podařilo rekonstruovat historii divokého vývoje tohoto solného krasu, která sahá více než 100 tisíc let do minulosti.
Loni se podařilo navíc objevit nadějné pokračování systému Jeskyně Tří naháčů.
"Cílem letošní expedice proto bude také průzkum nových dutin," dodal Bruthans, podle nějž je ambicí českých speleologů pokořit nejdelší solnou jeskyni světa Malham, která leží v Izraeli. "K dosažení primátu zbývá objevit nejméně dalších 500 metrů podzemních dutin."
Jeskyně je tisíce let stará, takže se dá čekat, že bude spíš stabilní, i když se nachází v pásmu, ve kterém doznívají občasná zemětřesení. Nelze to ale podle Bruthanse říci na sto procent. "Vzrušení z objevování nových podzemních světů za to ale stojí. Mnohé jeskyně totiž ještě nikdo nezkoumal, takže nikdo neví, co se v nich dá objevit," dodal.