Tempe, Arizona - Vědci zjistili, že injekční antikoncepce může mít nepříznivý vliv na paměť - a to i v době, kdy už látka není v těle přítomna.
Vyplynulo to z pokusů provedených na krysách, u nichž hormon zvaný medroxyprogesteron acetát (MPA), používaný například jako účinná látka injekční antikoncepce Depo Provera nebo jako léčba některých menopauzálních potíží, způsoboval dlouhodobé problémy s pamětí.
I přes určitou míru příbuznosti s člověkem však nejde tyto závěry automaticky přenést také na člověka. Následujícím krokem proto bude otestování účinků u lidí.
U těch totiž doposud dopad samotného MPA na kognitivní (rozumové, myšlenkové) funkce zkoumán nebyl - a to i přesto, že výsledky několika studií z posledních let naznačují, že použití přípravků obsahujících tento hormon působí na mozek škodlivě.
Medroxyprogesteron acetát
MPA je odvozený od progesteronu a je tudíž vhodný pro ženy, které ze zdravotní důvodů nemohou používat antikoncepci, obsahující estrogeny.
Účinnost antikoncepce Depo Provera je asi tři měsíce.
Její dlouhodobé používání je spojeno s možností ztráty kostní hmoty a je tak jedním z rizikových faktorů vzniku osteoporózy.
U uživatelek hormonální léčby obsahující tuto látku byl například pozorován dvakrát častější výskyt demence, než tomu bylo ve skupině s placebem.
Docentka Bimonte-Nelsonová - spolu se svými kolegy z Arizona State University - už v minulosti pozorovala zhoršení paměti po podání MPA u krys po menopauze. Nyní se zaměřila konkrétně na dopady užívání této látky v souvislosti s využitím jako antikoncepce.
Výsledky výzkumu publikoval časopis Psychopharmacology.
Práce na studii trvala asi rok. Během něj byly sledovány čtyři skupiny krys - jedna dostávala hormon v mládí, druhá v období po menopauze, třetí v obou těchto obdobích a čtvrtá byla kontrolní a žádný hormon nedostávala.
Dlouhodobý účinek
K testování jejich paměti potom vědci využili "vodních labyrintů", pomocí kterých se zjišťuje schopnost krys zapamatovat si pozici ostrůvku v bazénu a doplavání k němu. Výsledky jednotlivých skupin byly poté porovnány.
Blair Bradenová, spoluautorka studie, k tomu řekla: "To, co jsme pozorovali, bylo poměrně šokující - zvířatům, kterým byla tato látka podávána v kterékoliv fázi života, se ve středním věku - ve srovnání s kontrolní skupinou - zhoršila paměť."
Důležité bylo také zjištění, že tento hormon ovlivňoval mozek i v době, kdy už v těle dávno nebyl přítomen. "I o měsíce a měsíce později, poté co reprodukční cyklus prošel mnoha fázemi, tak stále dochází ke změnám, které jasně ovlivňují mozek a jeho funkci," dodává docentka Bimonte-Nelsonová.