Hradiště trne: Bude se vše opakovat?

Tomáš Fránek
31. 3. 2006 8:25
Uherské Hradiště - Pes plovoucí zatopenou ulicí v centru města Uherské Hradiště byl symbolem povodní, které se Moravou přehnaly v červenci 1997.
Hasič v Uherském Hradišti sleduje, jak voda odtéká z ulic zpátky do koryta řeky.
Hasič v Uherském Hradišti sleduje, jak voda odtéká z ulic zpátky do koryta řeky. | Foto: Hasičský záchranný sbor

Právě na fotografii psa z dílny fotoreportéra agentury Reuters Petra Joska nyní v Hradišti vzpomínají. Stejně jako na evakuaci tisíců lidí a vodu stojící týdny v ulicích.

Po necelých devíti letech město znovu ohrožuje voda z rozbouřené řeky Moravy.

"Ty obavy, co voda přinese, jsou v lidech, co už povodně zažili, zakodované navždy. Stačí silnější déšť a manželka už pomalu balí," říká Karel Maňas, který v době povodní žil v sousedním Starém Městě.

Centimetr po centimetru

Ve městě už jsou přípravy na vodní příval dávno odstartované. Z nemocnice, která byla před devíti lety zaplavená a mimo provoz, už například odvezli část pacientů.

Čtvrteční dopoledne v Jarošově v Uherském Hradišti.
Čtvrteční dopoledne v Jarošově v Uherském Hradišti. | Foto: Hasičský záchranný sbor

Most nad řekou Moravou, hlavní spojnice města ve směru na Brno, připomíná stejně jako před devíti roky vyhlídkové místo nad nějakou turistickou atrakcí. "Už jsem se byl dnes podívat třikrát, zdá se, že vody přibývá jenom velmi pomalu. Snad to vydrží," říká Milan Procházka, který bydlí nedaleko nyní kalné řeky Moravy.

To, že jde o stoupání velmi pozvolné, dokládají čísla z Povodí Moravy. Od rána do poledne se hladina zvedla o jeden centimetr, převýšila ale už šest a půl metru. O další centimetry se hladina zvýšila odpoledne a stále ještě roste. V podvečer začalo zase drobně pršet. A dnes ráno voda znovu mírně stoupla, zatím však nebezpečí nehrozí. "Od včerejška hladina stoupá, je to prostě vidět, jak teče čím dál více vody. A jestli začne pršet, tak to můžeme zabalit," říká Aktuálně.cz Mirka Pospíšilová.

Lidé ve čtvrtích v blízkosti řeky Moravy  zabezpečují své domovy pomocí pytlů s pískem; zpevňují se i hráze v místech, kde se přes ně v roce 1997 voda přehnala.

Příprava evakuace

Voda z místního potoka se už začala rozlévat především v místní části Jarošov, kde se dostala do areálu, kde sídlí asi patnáct místních firem.

Ze sklepů budov vzdálených od řeky Moravy jenom několik desítek metrů hasiči odčerpávali více než půl metru vody. Nápor nevydrželo ani speciální čerpadlo, které se pokazilo. "Aspoň jsme se stačili dostat z nejhoršího a připravit se na to, že by se sem dostal voda z Moravy," říká jeden ze zaměstnanců.

Čerpadla už několikrát selhala.
Čerpadla už několikrát selhala. | Foto: Hasičský záchranný sbor

Radnice už začala obyvatele města připravovat na evakuaci, nechce se nechat překvapit jako před devíti roky, kdy se město vyklízelo narychlo a lidé doslova utíkali před valící se vodou. Ta do města přitékala velmi rychle kvůli protrženým hrázím.

Radnice proto nechce čekat, až se situace zhorší. "Vzhledem k vzestupu hladiny řeky Moravy doporučujeme obyvatelům v záplavových oblastech, aby počítali s možností evakuace, připravili si evakuační zavazadla a zabezpečili svá obydlí a domácí zvířata," vyzvalo v hlášení obyvatele města vedení radnice.

Bezprostřední evakuace zatím ale nehrozí. "Situaci stále považuji za velmi vážnou, byť nám v těchto hodinách nahrává příznivé počasí bez deště. Umožní to, aby alespoň část vody korytem odtekla. Nicméně množství vody v soutoku Bečvy a Moravy je varující," uvedl hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš. Starosta Uherského Hradiště Libor Karásek uvedl, že pokud nedojde k protržení hrází, nebezpečí by hrozit nemělo.

Chybí poldr

Foto: Hasičský záchranný sbor

I přes opravené a zpevněné hráze se po povodních v roce 1997 plánovala ještě větší ochrana města proti záplavám. Na řece Moravě u Uherského Hradiště měl vyrůst poldr  - tedy místo, kdy by se mohla voda z rozbouřené řeky vylít bez ohrožení obyvatel města.

Město plánovalo, že se proti záplavám bude bránit spolu se Starým Městem, sousední obce mluvily o protipovodňovém jezeru. Od projektu za tři sta milionů ale Hradiště ustoupilo. Stavbu teď připravuje s Povodím Moravy. Kdy ale bude hotová, není stále jisté.

Škody při záplavách v roce 1997 v Uherském Hradišti přesáhly sto milionů korun, postiženo bylo přes 300 domácností.  Velká voda zničila 112 bytů a sedm rodinných domů, ve Starém Městě bylo pod vodu na pět set domů, více než padesát muselo být zbouráno.

 

Právě se děje

Další zprávy