Fotoreportáž: Základní škola bez učitelů, známek i tříd. Vítejte ve ScioŠkole

Fotoreportáž: Základní škola bez učitelů, známek i tříd. Vítejte ve ScioŠkole
Tuctová škola na pražském Jižním Městě. Školník, zvonění, úprk do třídy, než přijde úča.
Uvnitř má část pronajatu ScioŠkola. Tady si děti smějí i hrát.
Od loňského září, kdy se škola prvně otevřela, sem spolu chodí Jirka a Adam. Tykají si od prvního dne.
Jiří Hokeš tu podle školského zákona dělá ředitele, sám se tituluje jako průvodce průvodců. Zobrazit 46 fotografií
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
27. 1. 2016 14:02
Co se mají učit naše děti? Jak uspět v rychle se měnícím světě? Jak je připravit na povolání, která ještě ani neexistují? V nové škole na pražském sídlišti to dělají jinak než většina škol. Nepotřebují učitele, známky ani třídy.

Pryč je doba, kdy učitel byl hlavním nositelem poznání. 80% procent vědomostí a dovedností se naučíme jinde. Od rodičů, kamarádů ve skautu nebo v hospodě. Učíme se  na síti, spojující nás přes displej s celým světem. Přesto naše děti tráví ve škole spousty času šprtáním  vědomostí, které nikdy nebudou potřebovat nebo si je lehce najdou na internetu.

Budou za dvacet let potřebovat psát rukou? Kolik cizích  jazyků a jaké se mají učit?

Jiří Hokeš, ředitel základní ScioŠkoly neví, jestli moderní technologie nahradí dosud užitečné dovednosti, ale ví, co chce děti ve své škole naučit.

"Rozvoj myšlení spojený s psaním je tak speciální lidská dovednost, že chceme, aby to děti uměly, je vedlejší, jestli vázaně, nebo Comenia scriptem, je to důležité pro to, aby si na táboře mohly psát deník.  Angličtina je mezinárodním komunikačním prostředkem a zatím to vypadá, že ještě nějakou dobu bude. Je důležitější se naučit ji používat, než se trápit s druhou cizí řečí."

Určitě se budou potřebovat  přizpůsobit změnám, naučit se spolupracovat, umět kriticky hodnotit informace, samostatně si volit cíle i hodnotit jejich zvládnutí. To, co jim předepisuje zákon, se naučí jen tak mimoděk.

Většinu toho, co se chtějí naučit, zvládnou během tematických projektů. Trvají pět týdnů a děti si samy zvolí, na který budou chodit. "Když máte projekt 'Pes', dozvíte se nejen, co žere, ale i jak pro něj postavit boudu podle anglického návodu, jak má být velká a kolik nás to bude stát." Říká Hokeš. "Nejdůležitější je, aby děti byly ve škole šťastné"

Jak se jim to daří, se podívejte v galerii.

facebook autora zde:

 

Právě se děje

Další zprávy