Obrazem: Od Wagnera ke sbíječkám. Státní opera prochází opravou, dočká se nové točny za 105 milionů

Rekonstrukce Státní opery Praha.
V Praze pokračuje rekonstrukce Státní opery.
Dělníci na sousední provozní budově již stihli vyměnit travertinové obložení obvodového pláště. Pražští památkáři původně vznesli požadavek na to, aby nové travertinové desky pocházely ze stejného jugoslávského lomu. Ten je však již dlouhá léta zavřený.
Zadní část fasády budovy už také prošla rekonstrukcí.
Na řadě je teď fasáda na průčelí stavby. Podle tiskového mluvčího firmy Hochtief CZ Michala Taliána by do zimy mohla být i tato část hotová. Fasáda se dělala naposledy v roce 2006.
Foto: David Kohout
David Kohout David Kohout
18. 8. 2018 21:32
Rekonstrukce Státní opery ve 26 fotografiích. Podívejte se, jak postupují opravy kdysi Nového německého divadla v Praze. Hotové již je nové travertinové obložení provozní budovy a fresky v hledišti, na nové kotelně a vzduchotechnice se stále usilovně pracuje. Jasno už je i o budoucnosti točny včetně technologického zázemí. "Ministerstvo kultury se rozhodlo koupit novou točnu včetně všech technologií. To znamená, že my z původní točny něco málo použijeme, ale větší část zamíří do šrotu," shrnul vedoucí projektového týmu Jan Křístek. Firma Hochtief CZ získala zakázku na rekonstrukci Státní opery, stát za ni zaplatí 981 milionů korun, hotovo by mělo být příští rok.
 

Právě se děje

před 8 minutami

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se snížil proti prosinci o 1,3 bodu na 87,3 bodu. Klesla důvěra u podnikatelů, ještě výrazněji se snížila u spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

"Začátek roku se nesl ve znamení poklesu důvěry ve všech sledovaných odvětvích ekonomiky. Podnikatelé napříč odvětvími negativně hodnotí svoji ekonomickou situaci nebo stávající poptávku," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. "Již tak velké obavy spotřebitelů ze zvýšení nezaměstnanosti dále rostly, ruku v ruce s obavami ze zhoršení celkové ekonomické situace," dodal.

Indikátor důvěry podnikatelů se proti prosinci snížil o 0,7 bodu na 87,1 bodu, u spotřebitelů klesl o 3,5 bodu na 88,5 bodu. Údaje za prosinec se změnily spolu s tím, jak ČSÚ v lednu čísla pravidelně přepočítává.

Zdroj: ČTK
Další zprávy