Obrazem: Od Wagnera ke sbíječkám. Státní opera prochází opravou, dočká se nové točny za 105 milionů

Rekonstrukce Státní opery Praha.
V Praze pokračuje rekonstrukce Státní opery.
Dělníci na sousední provozní budově již stihli vyměnit travertinové obložení obvodového pláště. Pražští památkáři původně vznesli požadavek na to, aby nové travertinové desky pocházely ze stejného jugoslávského lomu. Ten je však již dlouhá léta zavřený.
Zadní část fasády budovy už také prošla rekonstrukcí.
Na řadě je teď fasáda na průčelí stavby. Podle tiskového mluvčího firmy Hochtief CZ Michala Taliána by do zimy mohla být i tato část hotová. Fasáda se dělala naposledy v roce 2006.
Foto: David Kohout
David Kohout David Kohout
18. 8. 2018 21:32
Rekonstrukce Státní opery ve 26 fotografiích. Podívejte se, jak postupují opravy kdysi Nového německého divadla v Praze. Hotové již je nové travertinové obložení provozní budovy a fresky v hledišti, na nové kotelně a vzduchotechnice se stále usilovně pracuje. Jasno už je i o budoucnosti točny včetně technologického zázemí. "Ministerstvo kultury se rozhodlo koupit novou točnu včetně všech technologií. To znamená, že my z původní točny něco málo použijeme, ale větší část zamíří do šrotu," shrnul vedoucí projektového týmu Jan Křístek. Firma Hochtief CZ získala zakázku na rekonstrukci Státní opery, stát za ni zaplatí 981 milionů korun, hotovo by mělo být příští rok.
 

Právě se děje

před 19 minutami

Bývalý italský ministr Salvini nepůjde před soud kvůli zablokování lodě s migranty

Bývalý italský ministr vnitra a vůdce strany Liga Matteo Salvini nepůjde před soud kvůli zablokování lodě italské pobřežní hlídky se zachráněnými migranty v červenci roku 2019. Rozhodnutí padlo v pátek u předběžného soudu v Katánii, uvedla agentura Reuters. Salvini, který obvinění související s kauzou dlouhodobě odmítá, naopak bude souzen v jiném podobném případu, který se týká lodi nevládní organizace Open Arms.

Bývalý ministr vnitra čelil obvinění z omezování osobní svobody, protože několik dní bránil přistání lodě italské pobřežní hlídky Gregoretti, jež měla na palubě zhruba 130 migrantů zachráněných v moři. Loď čekala na přidělení přístavu od 27. do 31. července 2019. Přistát mohla až poté, co italská vláda vyjednala přerozdělení migrantů mezi jiné evropské země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy