Obrazem: Vědci objevili vzácné zvíře, které měli za vyhynulé. Po těchto pátrají dál

Obrazem: Vědci objevili vzácné zvíře, které měli za vyhynulé. Po těchto pátrají dál
Koníček minotauří je opředený tajemstvím - stejně jako bájné zvíře, podle kterého je pojmenovaný. O jeho způsobu života není prakticky nic známo. Nikdy totiž nebyl pozorován ve volné přírodě. Vše, co se o něm ví, je, že žije v oceánských vodách okolo Austrálie. Na jejím pobřeží byl totiž nalezen první a poslední jedinec, který se vědcům dostal do rukou.
Jde o vzdáleného příbuzného velkých klokanů, kteří žijí v australských stepích. Na rozdíl od nich však klokan Dendrolagus mayri žije na stromech v horských pralesech Nové Guineje. Jediný exemplář byl odchycen v roce 1928. O devadesát let později byl údajně vyfotografován v odlehlé části ostrova, přesto ale není jeho přežití s jistotou potvrzené.
Kachna růžovohlavá žila v bažinách Indie a Myanmaru. Vždy byla velmi vzácná, poslední jedinec tohoto druhu byl spatřen v roce 1949. I přesto se během pozdějších let objevily zprávy o jejím pozorování, všechny ale nepotvrzené.
Vyskytoval se pouze v jezeře Tota, ukrytém hluboko v jihoamerickém horském pásmu And. Vědcům se za celou dobu, co je druh sumce Rhizosomichthys totae známý, podařilo odchytit pouze deset jedinců, posledního v roce 1957. Ryba je pověstná osmi tukovými polštáři, které jí obkružují tělo. Místní obyvatelé její tuk údajně používali jako palivo do lamp.
Foto: Profimedia.cz
Vojtěch Štěpán Vojtěch Štěpán
4. 12. 2023 15:45
Jeho srst má perlový nádech. V písku se pohybuje tak obratně, až se zdá, že v něm plave. Ale už 80 let ho nikdo neviděl, vědci ho proto považovali za vyhynulého. Až do letošního roku. Zlatokrt Wintonův byl dosud na seznamu nejhledanějších druhů zvířat organizace ochránců přírody Re:wild. Galerie Aktuálně.cz představuje další živočichy, po kterých vědci zatím dál pátrají.
 

Právě se děje

Další zprávy