Mimořádná zpráva

Foto: Před 25 lety vypravil Člověk v tísni první humanitární pomoc. Z party nadšenců je velký hráč

Foto: Před 25 lety vypravil Člověk v tísni první humanitární pomoc. Z party nadšenců je velký hráč
Na popud Jaromíra Štetiny je v Lidových novinách založen novinářsko-humanitární tým Epicentrum, který v roce 1992 vyhlašuje sbírku SOS Náhorní Karabach. Pomoc je dopravena dokarabašských nemocnic, zpět přiváží skupina dobrovolníků válečné svědectví.
V roce 1993 tehdy ještě "Nadace Lidových novin zahájila největší humanitární operaci z postkomunistických zemí na pomoc obyvatelům Bosny a Hercegoviny - 
SOS Sarajevo.
Humanitární konvoje s potravinami a hygienickými potřebami směřovaly do obléhaných míst (Sarajevo, Tuzla, Goražde, Maglaj). Nadace vypravila také tři letecké zásilky léků pro sarajevské nemocnice a po válce se podílela na obnově Bosny a Hercegoviny.
V roce 1994 Nadace LN přešla pod křídla České televize a vnikla tak Nadace Člověk v tísni při České televizi. Její první akcí byla sbírka SOS Čečensko. Do padesáti čečenských a ingušských zdravotnických zařízení dorazil humanitární konvoj. Společnost otevřela v zemi svou stálou misi.
Foto: Člověk v tísni
hrz
3. 7. 2017 15:00
Před 25 lety se zformovala skupina válečných novinářů a dobrovolníků, kteří se rozhodli pomáhat v místech krizí. Ze skupinky nadšenců vyrostla organizace s osmnácti sty zaměstnanci pracujících ve 32 zemích s rozpočtem 1,7 miliard korun. Za dobu existence působila organizace v 54 zemích a pomohla více než 18 milionům lidí. Dnes se nicméně zaměřuje více na práci v Česku, kde stovky tisíc lidí upadlo do těžkého zadlužení.
 

Právě se děje

před 55 minutami

Česká ekonomika podle prvního odhadu ve 2. čtvrtletí meziročně stoupla o 7,8 procenta

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně stoupla o 7,8 procenta a proti předchozímu čtvrtletí se zvýšila o 0,6 procenta. Vyplynulo to z prvního odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ), který ho zveřejnil na svém webu. Meziroční nárůst hrubého domácího produktu (HDP) tak překonal předchozí zatím největší meziroční růst ekonomiky z druhého čtvrtletí 2006, kdy činil 7,5 procenta. K nárůstu přispělo uvolnění restrikcí proti koronaviru, které výrazně zasáhly ekonomiku v loňském roce, a zejména pak zahraniční poptávka a zvýšená spotřeba domácností.

"Rozvolňování protiepidemických opatření umožnilo domácnostem částečně realizovat odloženou spotřebu. Zvýšily se i výdaje domácností za služby," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Meziroční nárůst ekonomiky je mírnější, než očekávali analytici. Ti v odhadech předpokládali, že ekonomika ve sledovaném čtvrtletí stoupla o zhruba o devět procent.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vláda schválila pomoc afghánským tlumočníkům

Vláda v pátek schválila program pomoci tlumočníkům, kteří pracovali ve prospěch české armády v Afghánistánu, a jejich rodinám. Program předpokládá finanční pomoc i možnost azylu. O přijetí návrhu informovalo ministerstvo obrany.

Program je podle ministra obrany Lubomíra Metnara (ANO) navržen tak, aby zohlednil náročnost služby jeho potenciálních a prověřených uživatelů a akceptoval jejich individuální preference. Kvůli bezpečnosti a ochraně možných účastníků programu není možné zveřejnit počty tlumočníků ani další specifikaci pomoci, uvedl. Přijetí programu podle ministerstva neohrožuje bezpečnost občanů České republiky a respektuje platnou legislativu.

"Služby afghánských spolupracovníků pro nás byly vždy důležité, a proto jsme jim už v minulosti pomáhali. Na základě těchto zkušeností jsme připravili nový program pomoci specifický pro aktuální situaci po stažení koaličních sil ze země," vysvětlil ministr Metnar. Dodal, že cílem České republiky je umožnit tlumočníkům a jejich rodinám bezpečný a kvalitní život a důstojné sociální podmínky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy