Lidé prchající před IS nemají často vůbec nic. Fotoreportáž ze vsi, kde je víc rodin než domů

Kliknutím vstoupíte do galerie a sami se můžete podívat, jak vypadá rozdělování pomoci uprchlíkům ve vlastní zemi.
Kamion neziskové organizace Člověk v tísni dorazil do irácké vesnice al-Abbás, která leží jihovýchodně od Mosulu.
Ještě před několika měsíci zde lidé žili v područí extremistů z tzv. Islámského státu. Poté ale vesnici dobyla irácká armáda v rámci tažení na Mosul. Od té doby se život vrátil do starých kolejí. Nebo ne?
Po příjezdu kamionu s humanitární pomocí je hned patrné, že tak úplně ne. Náves se pomalu plní dvojstupem žen a mužů s dětmi. Většinou jde o uprchlíky z nepříliš vzdáleného západního Mosulu.
Čekají, až místní spolupracovníci Člověka v tísni připraví vše potřebné, a poté začne rozdělování pomoci.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
Aktualizováno 16. 5. 2017 18:50
Jsme v nevelikých vesnicích Númaníja a al-Abbás východně od iráckého Mosulu. Působí jako bohem zapomenuté kusy krajiny vprostřed plání, kde už zase po porážce Islámského státu život plyne normálně. Jde ale jen o mylný první dojem. Boje mezi armádou a džihádisty se už sice přemístily o několik kilometrů dál, do západního Mosulu, ale právě z největšího města v oblasti stále prchají tisíce až desetitisíce lidí pryč. Hledají dočasné přístřeší a obživu. A to i tady, ve vsích čítajících momentálně více rodin než domů. Podívejte se, jak sem pravidelně vypravuje kamiony pomoci nezisková organizace Člověk v tísni. Cestu reportérů Aktuálně.ce podpořila Evropská unie v rámci projektu Media4Development.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy