Lidé prchající před IS nemají často vůbec nic. Fotoreportáž ze vsi, kde je víc rodin než domů

Kliknutím vstoupíte do galerie a sami se můžete podívat, jak vypadá rozdělování pomoci uprchlíkům ve vlastní zemi.
Kamion neziskové organizace Člověk v tísni dorazil do irácké vesnice al-Abbás, která leží jihovýchodně od Mosulu.
Ještě před několika měsíci zde lidé žili v područí extremistů z tzv. Islámského státu. Poté ale vesnici dobyla irácká armáda v rámci tažení na Mosul. Od té doby se život vrátil do starých kolejí. Nebo ne?
Po příjezdu kamionu s humanitární pomocí je hned patrné, že tak úplně ne. Náves se pomalu plní dvojstupem žen a mužů s dětmi. Většinou jde o uprchlíky z nepříliš vzdáleného západního Mosulu.
Čekají, až místní spolupracovníci Člověka v tísni připraví vše potřebné, a poté začne rozdělování pomoci.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
Aktualizováno 16. 5. 2017 18:50
Jsme v nevelikých vesnicích Númaníja a al-Abbás východně od iráckého Mosulu. Působí jako bohem zapomenuté kusy krajiny vprostřed plání, kde už zase po porážce Islámského státu život plyne normálně. Jde ale jen o mylný první dojem. Boje mezi armádou a džihádisty se už sice přemístily o několik kilometrů dál, do západního Mosulu, ale právě z největšího města v oblasti stále prchají tisíce až desetitisíce lidí pryč. Hledají dočasné přístřeší a obživu. A to i tady, ve vsích čítajících momentálně více rodin než domů. Podívejte se, jak sem pravidelně vypravuje kamiony pomoci nezisková organizace Člověk v tísni. Cestu reportérů Aktuálně.ce podpořila Evropská unie v rámci projektu Media4Development.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy