Frattini: Zrušení hranic už máte na dosah ruky

Blahoslav Hruška
15. 6. 2007 14:50
Brusel chce podle eurokomisaře svobodu i bezpečí
Franco Frattini, evropský komisař pro spravedlnost, vnitro a bezpečnost.
Franco Frattini, evropský komisař pro spravedlnost, vnitro a bezpečnost. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Česko se chystá na zrušení hranic s okolními státy. Na Silvestra by mělo vstoupit do schengenského prostoru, a odbourat tak další bariéru mezi starými a novými členy EU.

Eurokomisař pro vnitro a bezpečnost Franco Frattini se v Praze vyptával, jak se na vstup do Schengenu připravujeme. Dnes si na pražském letišti v Ruzyni prohlédl bezpečnostní opatření. Kromě obligátních rentgenů tu na něj čekali i cvičení psi.

Na závěr své dvoudenní inspekce v Česku pak místopředseda Evropské komise Aktuálně.cz objasnil, jak jsme na tom se Schengenem, proč unie sdílí databáze DNA a kdy budeme do USA cestovat bez víza.

Berlusconiho spojenec, europolitik i vášnivý lyžař
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Berlusconiho spojenec, europolitik i vášnivý lyžař

  • narozen:14. března 1957 v Římě
  • kariéra: vystudoval práva, státním zástupcem jmenován v 24 letech, pracoval u soudu v Piemontu, později generální tajemník vlády, radní města Říma a poslanec. Před zvolením eurokomisařem byl ministrem zahraničí v Berlusconiho vládě.
  • politická příslušnost: začínal jako socialista, před pěti lety zakotvil u pravicové Forza Italia
  • zájmy: nadšený horolezec a lyžař
  • rodina: rozvedený, jedna dcera

Myslíte, že Česko na Silvestra vstoupí do schengenského systému a padnou tak hranice s okolními státy?

Je to velmi realistické datum. Tady v Praze jsem to zopakoval již mockrát a na mnoha místech jste opravdu na dobré cestě.

Před několika týdny se ale ozvali rakouští politici s tím, že nevěří v bezpečnou schengenskou hranici.

Chápu, že členské státy mohou vznášet určité připomínky. Nicméně po prohlášení rakouského ministra vnitra Plattera přišel kancléř Gusenbauer a řekl, že s rozšířením Schengenu Rakousko žádný problém nemá. Celé se to týká spíš procesu zavádění bezpečnostních opatření. Ta ještě nejsou všechna splněna. Jde například o brněnské letiště, kam za několik týdnů přijede expertní skupina na obhlídky.

Jinak je ale pozitivní výsledek na dosah ruky. V prvé řadě bude výsledek rozšíření Schengenu patrný pro české občany, takže nejde jen o nějaký politický cíl.

Chráníme bezpečí i data občanů

EU se tento týden dohodla na sdílení databází DNA a otisků prstů. Kritici říkají, že jde ve sledování občanů ve stopách USA. Kde je rovnováha mezi svobodou a bezpečím?

Musíme zajistit oboje: svobodu pohybu i ochranu osobních dat zároveň. Bezpečnost našich občanů musí být zachována. Potíž je v tom, že kriminální živly, podezřelé a teroristy je někdy těžké dopadnout. Tomu napomůže sdílení databází. Důležitá policejní dohoda kromě toho obsahuje jasná pravidla a nástroje, jak potrestat ty, kdo data zneužijí.

Měla by existovat i společná politika u azylu a migrace?

Ano, měla. Rád bych, aby toho EU dosáhla v roce 2010. Ministr vnitra Langer mě informoval, že jednou z priorit českého předsednictví bude právě otázka uprchlíků a azylantů. Společná politika by zabránila takzvanému "azylovému shoppingu", kdy uprchlíci putují po Evropě a hledají, kde je azyl výhodnější.

Distribuovat uprchlíky nebudeme

Jenže Česko téměř žádné uprchlíky nemá. Existují nějaké nástroje, jak odlehčit například Itálii nebo Španělsku, kam po moři migranti míří po tisícovkách?

Stále jsme ve stavu harmonizaci pravidel. Máme dohodu o usazování uprchlíků, ale nikoliv o distribuci azylantů. Musíme ochránit země, které jsou pod imigračním tlakem. Ale slibovat imigrantům v Itálii lepší život například v Dánsku nebo v Česku? To v praxi nejde. Většina členských států je totiž proti.

Bude tedy v budoucnu existovat nějaký systém přerozdělování migrantů?

Zatím je to dobrovolná záležitost opírajcí se o politickou vůli. Je ale nepřijatelné, abych z Bruselu nařizoval nějakou distribuci lidí.

Unie také zvažovala vybudovat záchytné tábory v severní Africe.

O táborech v Africe už se v EU nediskutuje. Co lze, je pomoci zemím, odkud uprchlíci přicházejí, a tranzitním státům. Tam lze udělat mnohé.

Pošleme do Washingtonu dopis. Kvůli vízům.
Pošleme do Washingtonu dopis. Kvůli vízům. | Foto: Ondřej Besperát

USA a víza? 1. a 2. třída musí padnout

Společně s německým ministrem vnitra Wolfgangem Schäublem hodláte napsat dopis do Washingtonu, aby USA přehodnotily svou vízovou politiku. To chce i prezident George Bush, přesto se stále nic neděje.

Ale Spojené státy pracují na novém zákonu, který zcela jistě bude platit pro všechny země EU stejně. Rozdíly mezi první a druhou třídou v unii by tak padly, protože by všichni jezdili do USA na základě jednotné registrace. To se mi zdá jako docela přijatelné řešení.

 

Právě se děje

Další zprávy