Foto: Práce, která zabíjí. Těžký osud sběračů síry

Foto: Práce, která zabíjí. Těžký osud sběračů síry
Na dně asi 180 metrů hlubokého kráteru se nachází sirnými opary zahalené jezero Kawah Ijen, které je největším a nejdéle existujícím sirným jezerem na světě. Hloubka jezera sahá až k hodnotě 200 metrů, jedná se v podstatě o obrovskou nádrž kyseliny sírové. Voda v jezeře na Ph škále dosahuje stupně kyselosti cca 0,5, což je srovnatelné s roztokem kyseliny sírové, která se nachází v autobateriích.
V okolí jezera nestále unikají horké sopečné plyny, obsahující sirnaté látky. Jejich ochlazováním dochází k akumulaci síry v tuhé formě. Tímto způsobem se síra se v kráteru sopky Ijen těží už více než 100 let.
V oblacích toxického kouře, jehož hodnoty zhruba 40krát přesahují bezpečností limity E.U., dře 300 dělníků. Pracují tu každý den 12 hodin po dobu 3 týdnů. Po krátké pauze se "vražedný" turnus práce opakuje. Za posledních 40 let tady zemřelo na následky otravy přes 70 mužů.
Ke kondenzaci sirných výparů, které unikají z hučících solfatárů, dochází v kovových barelech. Ztuhlé kusy síry z nich dolují dělníci, jež používají pouze minimální ochranné pomůcky. Zobrazit 54 fotografií
Dan Poláček Dan Poláček
16. 8. 2013 14:54
Podívejte se, v jakých drsných podmínkách pracují těžaři síry, kteří tento minerál získávají ze dna kráteru indonéské sopky Ijen.
 

Právě se děje

Další zprávy