Změny v důchodech: Vyšší odvody zaplatí jen bezdětní, ministerstvo mírní plány

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
19. 2. 2016 7:20
Ministerstvo práce přepracovalo návrh, podle něhož by lidé s dětmi ušetřili na sociálním pojištění, zatímco bezdětní by si oproti současnému stavu připlatili. Proti původním plánům si nemají pohoršit lidé, kteří sice mají děti, ale už je nevychovávají. O aktuálním stavu chystaných změn v důchodovém systému jsme hovořili s Ivou Merhautovou, náměstkyní ministryně práce, která změny v důchodovém systému připravuje.
Rodiny s dětmi na chystaných změnách vydělají. (ilustrační foto)
Rodiny s dětmi na chystaných změnách vydělají. (ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Aktuálně.cz: V jakém stavu je váš záměr na odstupňování sazeb sociálního pojištění podle počtu dětí?

Iva Merhautová: Momentálně připravujeme paragrafové znění novely zákona. Předpokládáme, že v dubnu by mohl být návrh předložen vládě. Oproti původnímu plánu jsme upravili výši navrhovaných sazeb.

Iva Merhautová
Iva Merhautová | Foto: MPSV

Rodinám s dětmi by se sazba na sociálním pojištění neměla zvedat ani poté, co přestanou s výchovou. Odvody se tedy skutečně zvýší jen bezdětným. Rodinám s dětmi tak zůstane doživotní výhoda v nižší sazbě - a pokud budou vychovávat více dětí, tak dostanou na sociálním pojištění slevu.

(Poznámka redakce: U jednoho dítěte zůstane celková sazba za zaměstnance i zaměstnavatele na dosavadních 28 procentech. Při dvou dětech by klesla na 26,5 procenta, se třemi dětmi na 24 procent a se čtyřmi a více dětmi na 21,5 procenta. Bezdětní by nově zaplatili 29 procent.)

Dávají smysl slevy za děti na sociálním pojištění, když už máme slevy za děti na daních, které navíc současná vláda zvyšuje?

To souvisí s daňovým systémem. My chceme, aby i v pojistném systému rodiče vychovávali budoucí plátce pojistného (průběžně přispívající na výplatu současných důchodů - pozn. red.). A to nejen pro sebe, ale i pro lidi, kteří děti z nějakého důvodu mít nemohou.

Pořád počítáte s tím, že odstupňování sazeb pojistného podle dětí začne platit od začátku roku 2017?

To pravděpodobně nestihneme, možná to bude od poloviny roku 2017. Ta změna s sebou přináší potřebu administrativních změn, na které se bude muset Česká správa sociálního zabezpečení připravit.

Pracujete také na dalším doporučení od důchodové komise, podle něhož by lidé měli trávit v důchodu čtvrtinu života. S tím souvisí i zavedení stropu pro odchod do penze na 65 letech. Celkem rázně se proti němu postavilo ministerstvo financí. Už jste to s kolegy řešila? Jak moc zásadní ta jejich připomínka je?

Ano, jednali jsme o tom s panem náměstkem Janem Gregorem. Kolegové z ministerstva financí doporučují vyšší strop na hranici 67 let. My však trváme na 65 letech, protože jsme si udělali srovnání odchodů do starobních důchodů v 32 zemích - hlavně jde o státy EU, ale také třeba USA - a jen tři země mají důchodový věk na hranici 67 let, další k němu pouze směřují. Jsou naopak země, které nemají ani těch 65 let. Pokud náš návrh projde, tak se na strop ve věku 65 let dostaneme až po roce 2030, nyní jsme níž a důchodový věk do té doby postupně poroste.

Je také důležité podotknout, že v postkomunistických zemích je naděje dožití nižší než v západních zemích. Například v Norsku, kde se chodí do důchodu v 67 letech, je naděje dožití u mužů delší o 4,5 roku a u žen o 2,5 roku.

Váš návrh zároveň ale počítá s tím, že důchodový věk by měl i po roce 2030 dál růst tak, aby lidé strávili v důchodu zmíněnou čtvrtinu života. Výpočty důchodové komise mluví o tom, že dnes narozené děti by měly jít do důchodu zhruba ve věku 69 let.

Ano, návrh počítá s tím, že se v budoucnu každých pět let provede demografická analýza a případně se důchodový věk bude upravovat. Předpokládáme, že se bude zvyšovat spíše než snižovat. To zastropování tedy není absolutní.

Není to nakonec jen odsunutí nepříjemného rozhodování o zvyšování důchodového věku na budoucí generace politiků?

Je velmi těžké se vyjádřit k tomu, co přijde v budoucnu – k demografickému vývoji i délce dožití. Také jsme oslovování lidmi, kteří jsou dnes ve špatném zdravotním stavu a nejsou schopni pracovat do 65 let. Jde o náročné pracovní činnosti a pro ně musíme naopak vymýšlet, jak mohou do důchodu odcházet ještě dříve. U náročných činností a profesí to bude více individuální a musí se též rozhodovat podle budoucího vývoje.

Před dvaceti lety také nikdo netušil, jakým způsobem poroste věk dožití, jakou budeme mít zdravotní péči, jak dlouho budou lidé schopní pracovat. Dnes máme v pobytových zařízeních sociálních služeb lidi kolem devadesáti let, před dvaceti roky tam byli i šedesátníci. My to opravdu musíme zčásti nechat budoucímu vývoji.

Je tedy naopak zodpovědné, nechat rozhodnutí o dalším růstu důchodového věku na budoucích politicích?

Ono to není jen o politicích. Je to i o odbornících, kteří budou zpracovávat prognózy pro rozhodnutí politiků.

Mluvila jste o tom, že bude potřeba řešit předčasné odchody do důchodu lidí v těžkých profesích. Jak jste daleko s přípravou návrhu na řešení této situace?

Nyní je po řešení velká poptávka ze strany některých profesí. Je to dáno mimo jiné tím, že vláda nedávno schválila návrh na dřívější odchod do důchodu pro horníky, kteří pracují v hlubinných dolech. Ozvali se například z Lesů ČR, aby se myslelo třeba na dřevorubce, a ozvali se i další lidé z náročných profesí. Mohlo by jít například také o pracovníky z chemického průmyslu nebo z hutnictví. Zvažujeme, jaké činnosti vybrat.

Opatření chceme směřovat do třetího pilíře ("penzijního připojištění" - pozn. red.), zaměstnavatelé by do něj lidem v těžkých profesích měli v budoucnu přispívat povinně. Lidé by pak mohli ze spoření na penzi a z těchto zaměstnavatelských příspěvků čerpat již dříve schválené předdůchody. Detaily ale teprve řešíme. Návrh bychom rádi dokončili ještě v tomto volebním období, ale spíše nepředpokládám, že by platit začal již v roce 2017.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Pražské letiště odbavilo v srpnu téměř 700 000 lidí, meziročně o 102 procent víc

Pražské letiště v srpnu odbavilo téměř 700 000 pasažérů, což je o 102 procent více než v předchozím roce. Oproti předkrizovému období jde však o propad o 65 procent. Nejvíce se létalo do Řecka, nejoblíbenější destinací byl bulharský Burgas. V pondělí to uvedlo Letiště Praha. Češi v létě mířili hlavně do tradičních letních dovolenkových destinací. V současnosti se z Prahy létá do více než stovky míst.

"V měsíci srpnu se nám potvrdily naše prognózy o silném výjezdovém cestovním ruchu. V souvislosti s postupným rozvolněním opatření došlo i k mírnému oživení cestovního ruchu z vybraných zemí jako jsou například Izrael nebo Spojené státy americké,“ řekl ředitel leteckého obchodu Letiště Praha Jaroslav Filip. Během srpna se na pražském letišti uskutečnilo přes 7500 vzletů a přistání, což představuje nárůst o 39 procent oproti loňskému srpnu.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Soud uznal vinným z terorismu muže, který inspiroval film Hotel Rwanda

Rwandský soud uznal vinným z terorismu Paula Rusesabaginu, jehož činy byly inspirací pro známý hollywoodský snímek Hotel Rwanda. Oznámila to agentura Reuters. Hrozí mu 25 let za mřížemi až doživotí. Rozhodnutí o výši trestu se čeká později.

Kromě Rusesabaginy bylo souzeno za členství k teroristické skupině několik dalších lidí. "Útočili na lidi v jejich domovech i na silnicích v autech, spáchali teroristické činy a pak se tím chlubili z natočených videí," řekla soudkyně Beatrice Mukamurenziová.

Mezi devíti body obžaloby proti Rusesabaginovi bylo členství v teroristické skupině, únos, žhářství a vražda. Prokuratura požaduje doživotní trest.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rubl po volbách v Rusku spadl na nejnižší úroveň za dva týdny

Rubl po víkendových parlamentních volbách v Rusku sestoupil k americkému dolaru nejníže za téměř dva týdny, oslabily také akcie. Ruská vládní strana Jednotné Rusko si ve volbách v dolní komoře parlamentu zřejmě udržela dvoutřetinovou většinu, která je nezbytná pro přijímání ústavních změn.

Mezi povolební rizika pro rubl patří podle makléřské společnosti Alor Broker nárůst protestní nálady mezi lidmi a neuznání volebních výsledků ze strany západních zemí, uvedla dnes agentura Reuters.

Krátce před polednem si dolar vůči rublu připisoval zhruba 0,6 procenta na 73,40 RUB/USD. K poklesu rublu přispěl omezený zájem o riziková aktiva v době, kdy investoři čekají na dvoudenní zasedání americké centrální banky (Fed), které začne v úterý. Negativní vliv měla na ruskou měnu také zpráva o střelbě na Permské státní univerzitě, která si podle předběžných informací vyžádala osm mrtvých.

před 1 hodinou

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než zdvojnásobil. Loni se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) léčilo s touto nemocí 68 120 lidí. Odborníci ale upozorňují, že onemocnění zůstává u velké části pacientů neodhaleno a bývá zaměňováno za náladovost, nešikovnost či jiné projevy stáří. Péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou stojí ročně miliardy korun. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nemoc postihuje i čtyřicátníky, riziko jejího nástupu lze omezit zdravou stravou, pravidelným pohybem a činnostmi, při kterých se musí přemýšlet. SZÚ to v pondělí uvedl při příležitosti mezinárodního dne této nemoci, který připadá na 21. září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy