reklama
 
 

Zdražování domů a bytů v Česku mírně zpomalilo. Nejvíce rostou ceny v Irsku, ukazuje porovnání

11. 4. 2018 12:16
Růst cen nemovitostí v Česku v posledním čtvrtletí loňského roku zmírnil z 12,5 procenta na 8,4 procenta.

Praha - Růst cen domů a bytů v Česku v posledním čtvrtletí loňského roku zmírnil z 12,5 procenta na 8,4 procenta. V rámci zemí Evropské unie byl pátý nejvyšší. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. V celé EU se ceny zvýšily v průměru o 4,5 procenta.

Nejvíce vzrostly ceny domů a bytů v Irsku (o 11,8 procenta), více než desetiprocentním tempem se zvýšily také v Portugalsku a Slovinsku. Naopak v Itálii o 0,3 procenta klesly.

"Růst cen nemovitostí v Česku ve čtvrtém kvartálu zmírnil, avšak stále zůstává zhruba dvojnásobný oproti EU jako celku," sdělil analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Důvodem zpomalení růstu je podle něj obava Čechů z bubliny na realitním trhu, která snižuje poptávku zejména po investičním nákupu realit. Dalším důvodem je podle něj ukončení intervenčního režimu ČNB a s tím související postupné zpřísňování měnové politiky, které vede ke zdražování hypoték. "V neposlední řadě se projevuje loňský zásah ČNB spočívající v doporučení komerčním bankám omezit či zcela přestat poskytovat hypoteční úvěry s vysokou hodnotou úvěru v poměru k zástavní hodnotě nemovitosti," dodal.

V Česku rostly ceny nemovitostí v porovnání s ostatními zeměmi unie nejrychleji nepřetržitě od posledního čtvrtletí 2016 do konce třetího kvartálu 2017. Vůbec nejvyšší byl růst ve druhém čtvrtletí, kdy domy a byty meziročně zdražily o 13,3 procenta. V porovnání s průměrem EU byl tehdy růst více než třikrát vyšší.

"Růst cen nemovitostí zpomaluje. Ovšem nelze opomenout fakt vysokého základu z posledního kvartálu roku 2016, kdy už ceny českých nemovitostí rostly dvojciferným tempem. Za poslední rok se podle mezinárodně srovnatelné metodiky zvýšily o 11,7 procenta. Dosáhly tak nového maxima," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Proti roku 2012, kdy byly ceny v Česku nejníže za posledních deset let, jsou nyní podle něj o 28 procent vyšší.

"Ceny nemovitostí už nerostou nejrychleji v rámci EU tak, jak tomu bylo v posledním roce. Nicméně to samo o sobě asi příliš zájemce o bydlení neuklidní. Ceny jsou na maximech, tak jako například v Belgii, Dánsku, Německu, Maďarsku nebo v Polsku. A další nová maxima mají ještě nejspíše před sebou," doplnil Dufek.

Růst cen nemovitostí v Česku bude podle něj letos dále zpomalovat až přibližně na šest procent. "Tento scénář stojí na předpokladech rychlejší výstavby nových bytů i slabší poptávky. Trh je už z větší části nasycen a současné rekordní ceny působí jako silně restriktivní bariéra pro pořízení bydlení," dodal Dufek.

Meziroční růst cen bytů a domů ve 4. čtvrtletí 2017

Země Změna (v %)
Irsko 11,8
Portugalsko 10,5
Slovinsko 10,0
Nizozemsko 8,5
Česko 8,4
Bulharsko 8,2
Lotyšsko 8,1
Maďarsko 7,6
Chorvatsko 7,6
Španělsko 7,2
Litva 6,9
Rakousko 6,5
Slovensko 5,8
Rumunsko 5,6
Velká Británie 5,1
Estonsko 4,9
Dánsko 4,4
Lucembursko 4,3
Malta 4,1
Francie 3,9
Polsko 3,9
Belgie 3,7
Německo 3,7
Švédsko 3,0
Kypr 2,5
Finsko 1,2
Itálie -0,3
Řecko údaje nejsou k dispozici

Zdroj: Eurostat

autor: ČTK | 11. 4. 2018 12:16

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama