Praha - Lidé si stále více pořizují vlastní bydlení. A půjčují si na něj více než loni. Dokazuje to mimo jiné rapidní nárůst hypoték u České spořitelny, banky s největším počtem klientů.
Za první tři měsíce roku si u ní lidé na nové bydlení půjčili už přes devět miliard korun. To je o polovinu více než za stejné období loňského roku. Zvedá se průměrná částka, kterou si lidé půjčují, i počet hypoték.
Hypoteční banka, která je dvojkou na trhu a poskytuje hypotéky i klientům ČSOB a Citibank, poskytla občanům za první čtvrtletí meziročně o 44 procent více peněz, celkem 8,6 miliardy korun.
Raiffeisenbank poskytla hypotéky ve výši 3,5 miliardy korun, meziročně o 153 procent více. GE Money Bank půjčila za první čtvrtletí 1,73 miliardy korun, což je více než dvojnásobný meziroční nárůst. Komerční banka výsledky zatím nezveřejnila.
Pořízení hypotéky je snadné
Banky neustále změkčují podmínky pro pořízení hypotéky a hypoteční úvěry se tak stávají stále dostupnější pro širší příjmové skupiny lidí. Hypotéku je tak dnes možné vyřídit za několik dní či týdnů. Navíc se neustále snižují božadavky na bonitu klientů. Velká konkurence na trhu také vede mnoho bank k podpoře hypoteční produktů a jejich zvýhodňování prostřednictvím bonusů.
Dostupnost hypotéky navíc podporují rekordně nízké úrokové sazby, které snižují výši splátek. Nejčastěji se úrok z hypoteční úvěru pohybuje v současnosti mezi 3 až 5 %, dle doby fixace, či druhu hypotečního úvěru a dalších služeb.
Zatímco v roce 1997 se průměrný plat pohyboval okolo 10 000 korun, činila průměrná splátka hypotéky 7 000 korun Vysoké splátky způsobovaly především vysoké úroky, které se v té době pohybovaly na úrovni 10 a více procent.
V současnosti při průměrné mzdě 20 000 korunse pohybuje průměrná splátka na úrovni 9 000 korun. Hypotéka se tak stává dostupná stále většímu počtu lidí.
V loňském roce se objem hypoték zvýšil o celých 30 procent. První čísla ze začátku letošního roku naznačují, že letos by mohl být růst ještě vyšší.
Hypotéky popohánějí stavebnictví
Růst objemu hypotečních úvěrů koresponduje s rekordním nárůstem stavebnictví, které jen za měsíc únor vzrostlo o více než 32 %. Lidé tak stále více staví a nové byty a domy financují ze stále dostupnějších hypotečních úvěrů. Zájem o hypotéky zvyšuje i fakt, že lidé se obávají růstu cen nemovitostí a stavebních prací od roku 2008.
I podle analytika Next Finance Vladimíra Pikory, stojí za rychlým růstem stavebnictví také dlouhodobě levné a stále dostupnější hypotéky, růst reálných průměrných mezd, očekávání dalšího růstu cen nemovitostí a dnes už neopodstatněný strach řady rodin z vyšší DPH na stavební práce související s bydlením.
Růst hypoték tak má kladný vliv na celou ekonomiku České republiky.
Zájem o hypotéky zvyšuje nejistota
Díky daňové reformě by tak ceny nových bytů a domů a ceny stavebních prací na bydlení mohly vrzůst až o 4 procent. Při ceně nového bytu v hodnotě 2 000 000 korun bez DPH by tak místo současných 2 100 000 korun s DPH mohli nově zaplatit až 2 180 000 korun.
Dalším z důvodu růstu zájmu o hypotéky je nejistota ohledně definice tzv. sociálního bydlení. Díky této definici tak mohou být byty a domy označené jako sociální, zařazeny ve snížené sazbě DPH. Vláda prozatím navrhuje poměrně širokou definici, díky níž by do tvz. sociálního bydlení mohlo být zahrnuto až 90 procent nových bytů a domů. Sociálním bydlením by dle posledního návrhu byly byty do 120 m2 a domy do 350 m2 podlahové plochy.
Tato varianta však ještě není projednána s orgány EU. Tato skutečnost tak v současnoti působí na růstu zájmu lidí o nové bydlení a s tím souvisejícím zájmu o hypoteční úvěry.
Mnoho lidí si tak s pořízením nového bytu či domu v letošním roce pospíší a z toho budou těžit i banky a stavební spořitelny. Financování bydlení pomocí hypotečního úvěru je totiž v současné době absolutně dominantní.