Stát spouští další vlnu prodeje dluhopisů. Protiinflační varianta má úspěch

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
21. 6. 2021 10:34
Ministerstvo financí v pondělí zahájilo již 12. emisi dluhopisů, dluhopisy je možné objednat do pátku 17. září. V předchozí emisi si přitom lidé objednali státní dluhopisy určené pouze pro fyzické osoby za 4,54 miliardy korun. Počet objednávek činil 5871. Během 11 upisovacích období tak zájem o spořicí dluhopisy činil zhruba 33,2 miliardy korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Největší zájem byl zatím podle úřadu o takzvaný protiinflační dluhopis, který nabídlo MF od třetí emise. 

Ministerstvo financí nabízí v nové emisi opět dva typy dluhopisů, a to reinvestiční a protiinflační se splatností šest let. Výnosy obou dluhopisů jsou osvobozené od daně z příjmů.

Reinvestiční spořicí dluhopis má stejně jako předchozí emise rostoucí roční výnosy. Průměrnou roční úrokovou sazbu ministerstvo financí stanovilo u nové emise na 1,5 procenta, tedy stejně jako u předchozí.

"Výnosy reinvestičního dluhopisu jsou předem pevně nastavené a každým rokem stoupají z 0,50 procenta v prvním výnosovém období až na 2,75 procenta ročně v posledním výnosovém období. Za první výnosové období bude vlastníkům dluhopisů připsán výnos, který již po prvním roce držby představuje vyšší zhodnocení, než v současné době nabízí většina spořicích účtů, jejichž výnosy jsou navíc oproti výnosům státních dluhopisů zdaňovány," uvedlo MF.

U tzv. protiinflačního dluhopisu je nadále jeho výnos stanovený podle vývoje spotřebitelských cen. Minimální úroková sazba v každém výnosovém období je stanovená na nula procent ročně. V případě deflace tak zůstane podle MF jmenovitá hodnota držených dluhopisů zachovaná, zatímco jejich reálná hodnota stoupne.

Všechny nabízené dluhopisy, tedy reinvestiční a protiinflační, je možné pořídit prostřednictvím elektronického přístupu ke správě majetkového účtu nebo také na vybraných pobočkách České spořitelny a ČSOB.

Úřad upozornil, že lidé si mohou nově pořídit státní dluhopisy určené pouze pro fyzické osoby plně elektronicky bez nutnosti návštěvy kamenných poboček vybraných bank České spořitelny a ČSOB.

Využít k tomu mohou rozhraní eidentita.cz s využitím eObčanky. To je občanský průkaz s aktivovaným kontaktním čipem, které stát vydává od 1. července 2018. Vlastníci již dříve vydaných dluhopisů navíc mohou stránky eidentita.cz používat jako alternativní přístup ke kompletní obsluze svého účtu.

V jednotlivých upisovacích obdobích, která na sebe navazují, si mohou zájemci pořídit dluhopisy v minimální hodnotě 1000 Kč. Maximální objem je stanovený na 50 milionů korun pro jednotlivý typ Dluhopisu Republiky.

Emise *Objem (mld. Kč)
Pilotní - podzim 2011 20,4
Jarní 2012 15,3
Vánoční 2012 30
Jarní 2013 17,5
Vánoční 2013 21,3
Dluhopis - 1. emise 2,92
Dluhopis - 2. emise 0,9
Dluhopis - 3. emise 5,38
Dluhopis - 4. emise 1,2
Dluhopis - 5. emise 1,7
Dluhopis - 6. emise 2,1
Dluhopis - 7. emise 2,3
Dluhopis - 8. emise 4,02
Dluhopis - 9. emise 5
Dluhopis - 10. emise 3,2
Dluhopis - 11. emise 4,5*

* objem objednávek

Zdroj: MF

 

Právě se děje

Další zprávy