Zdražování dopadá na každého jinak. Kalkulačka ukáže, o kolik připravilo právě vás

Pavla Adamcová Aleš Vojíř Štefan Novák Pavla Adamcová, Aleš Vojíř, Štefan Novák
Aktualizováno 12. 6. 2022 12:18
Průměrná inflace je sice pro českou ekonomiku klíčovým ukazatelem, domácnostem toho ovšem o růstu jejich reálných nákladů na život příliš neřekne. Každý totiž utrácí jinak, a proto se liší i jeho osobní inflace. Jak vysoká je ta vaše, odhalí následující kalkulačka. Stačí si vybrat modelovou skupinu obyvatel nebo do ní rovnou zadat své vlastní výdaje za jídlo, bydlení nebo třeba pohonné hmoty.

Zjistěte, o kolik vás připravila inflace

Zvolte si modelovou domácnost: single, samoživitel, manželé s dětmi či důchodce. Nebo do kalkulačky zadejte vlastní měsíční útratu.

*Položky vybrané do kalkulačky pokrývají nejvýznamnější zástupce spotřebního koše ČSÚ. Výpočet je proto pouze orientační.

Prudce rostoucí inflace, která v Česku dosáhla už dvouciferných hodnot, ukazuje domácnostem jediné - každý měsíc si za stejný objem peněz koupí stále méně zboží a služeb. Ztrácí tedy kupní sílu.

Inflaci měří Český statistický úřad, a to jako přírůstek takzvaného indexu spotřebitelských cen (CPI). Ten vyjadřuje, jak v daném období vzrostly ceny zboží a služeb průměrné české domácnosti v porovnání se stejným obdobím předchozího roku

Háčkem je, že statistici pracují s "průměrným Čechem", zatímco skuteční lidé nakupují různé zboží a služby v různých poměrech. Zatímco někdo musí každodenně používat automobil, a utratí tak za jízdu autem v době výrazného zdražování benzinu tisíce korun měsíčně, obyvatele města, kteří jezdí hromadnou dopravou, tento výdaj nepálí. Inflace tedy působí na každého jinak - na někoho mírněji, než je celorepublikový průměr, a na někoho naopak výrazně hůře.

Statistiky ukazují, že nejvíce se v současnosti na rostoucí inflaci podílejí položky navázané na energetické suroviny. Domácnostem tedy prudce zdražují právě benzin a nafta a také dodávky energií. Výrazně začaly růst ceny také u potravin.

Naopak jediným oddílem ve spotřebním koši, který velmi lehce zlevňuje, jsou Pošty a telekomunikace - tedy poplatky za internetové připojení, mobil či například poštovní služby.

Naše kalkulačka ukazuje, jak inflace ovlivňuje rozpočet modelových českých domácností - mladého svobodného člověka, samoživitele s dítětem, čtyřčlennou rodinu a seniora. Jednoduše si také můžete spočítat dopad inflace na svou vlastní domácnost. Stačí vyplnit měsíční útraty do jednotlivých skupin zboží a služeb.

Jestliže je vaše osobní inflace nižší než ta celorepubliková, která teď činí už 16 procent, vaše peníze se při rozložení vašich výdajů znehodnocují pomaleji, než je průměr. Pokud naopak vaše osobní inflace tu hranici překonává, za stejnou částku si toho koupíte méně než "průměrný Čech".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalisté AS Řím porazili Empoli a dotáhli se na druhý Inter Milán

Fotbalisté AS Řím zvítězili doma v 21. kole italské ligy nad Empoli 2:0 a bodově se dotáhli na druhý Inter Milán. "Nerazzurri" ale mají k dobru nedělní derby s obhájcem titulu AC Milán.

Tři body domácím zařídili už během první šestiminutovky Ibaňez s Abrahamem, oba góly padly po rohových kopech Dybaly. Římané mají na třetí příčce 40 bodů stejně jako Inter.

Oba je mohlo o bod přeskočit Bergamo, které ale prohrálo 0:1 v Sassuolu. 

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Fotbalisté Unionu Berlín porazili Mohuč a posunuli se do čela bundesligy

Fotbalisté Unionu Berlín v 19. kole německé ligy doma porazili 2:1 Mohuč a minimálně do neděle se posunuli na první místo. Bayern Mnichov na druhé příčce ztrácí dva body, obhájci titulu ale mají k dobru nedělní duel ve Wolfsburgu.

Na třetí příčku si po výhře 5:1 nad Freiburgem polepšil Dortmund. K vysoké výhře pomohl Borussii i Sebastian Haller, který si připsal první soutěžní gól po návratu z úspěšné léčby rakoviny varlat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy