Další zvýšení důchodů schváleno. Kalkulačka spočítá, o kolik přesně vzroste ten váš

Kateřina Hovorková Pavla Adamcová Štefan Novák Kateřina Hovorková, Pavla Adamcová, Štefan Novák
Aktualizováno 25. 5. 2022 16:02
Vláda ve středu schválila další mimořádné zvýšení důchodů. Naposledy se zvedaly v lednu. Kvůli prudce rostoucí inflaci, která minulý měsíc přesáhla už 14 procent, se však české penze mimořádně zvednou ještě dvakrát - a to v červnu a září. V průměru si důchodci za tento rok přilepší přibližně o 2500 korun. O kolik přesně se navýší konkrétně váš důchod? To snadno zjistíte v následující kalkulačce.

Mimořádné zvýšení starobních důchodů 2022

První letošní zvyšování důchodů už mají čeští senioři za sebou. Řádná valorizace jim už v lednu přinesla navýšení průměrné starobní penze o 805 korun.

O první mimořádnou valorizaci se pak "postarala" rostoucí inflace. Ta totiž v Česku dosáhla v období po červnu 2021 v součtu alespoň pět procent. Od června 2022 se tedy za těchto podmínek průměrná penze zvýší o dalších 1017 korun.

A z důvodu pokračujícího růstu cen je v plánu také druhá mimořádná valorizace, která zvedne důchody v průměru o 700 korun hned po prázdninách, v září 2022.

Mimořádné přidání se týká starobních, invalidních i pozůstalostních důchodů. Bude započítáno do všech penzí přiznaných až do konce roku 2022.

Pro představu, na konci letošního března vyplácela Česká správa sociálního zabezpečení celkem přes 2,84 milionu penzí, z toho přes 2,36 milionu starobních. Průměrný starobní důchod činil na konci prvního čtvrtletí 16 249 korun. 

Důchod se přitom skládá ze dvou částí. Solidární základní výměra je pro všechny stejná. Odpovídat má desetině průměrné mzdy. Letos činí 3900 korun. Zbytek důchodu je zásluhová část podle odpracovaných let a výše výdělků a odvodů.

U mimořádné valorizace se zvyšuje pouze procentuální výměra. Takže od průměrné penze, která je nyní 16 249 korun, se odečte základní výměra, která je pro všechny stejná a činí 3900 korun. Zůstane částka 12 349 korun. Ta se zvýší o 8,2 procenta v červnu a 5,2 procenta v září. 

Na zářijovou mimořádnou valorizaci bude potřeba 7,8 miliardy korun, červnové přidání vyjde zhruba na 21 miliard korun. Pravidelné lednové navýšení si pro letošek vyžádá 28 miliard. Celkem tak má do penzí letos putovat o téměř 57 miliard korun víc než loni. Minulý rok se na penze podle údajů ministerstva financí vyplatilo 537,4 miliardy korun. Je to téměř třetina výdajů státu.

Od ledna 2023 by také mělo dojít ke zvýšení starobních a předčasných starobních důchodů o 500 Kč za každé vychované dítě. Změnu schválila sněmovna, ale legislativní proces dosud nebyl ukončen a může proto dojít k dalším úpravám. U již přiznaných důchodů nebude nutné o přiznání výchovného žádat, bude přiznáno automaticky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Britka Ghislaine Maxwellová byla dnes v USA odsouzena k 20 rokům vězení za napomáhání finančníkovi Jeffreymu Epsteinovi zneužívat náctileté dívky

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

O deset procent se od září navýší plat části zaměstnanců ve veřejném sektoru

Od 1. září by měli dostat o deset procent přidáno nepedagogičtí pracovníci či lidé, kteří pracují v resortech, jako je kultura. Jde zhruba o 300 tisíc lidí. Po jednání na úřadu vlády to novinářům řekli ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Konečnou shodu na růstu platů ve veřejném sektoru však předsedové vládních stran s odboráři nenalezli.

Před úterním jednáním odboráři požadovali přidání ve veřejném sektoru od července a uváděli, že se chtějí dohodnout na navýšení o 15 procent lidem se zmrazeným výdělkem a o 7,6 procenta ostatním. Devět odborových svazů veřejné sféry na podporu požadavků vstoupilo do stávkové pohotovosti, další čtyři je podporují. Koalice se s odboráři znovu sejde 19. července, kdy by podle Jurečky měla vzniknout dohoda nejen pro letošní rok, ale i pro rok 2023.

Zdroj: ČTK
Další zprávy