Třetí zvýšení důchodů je tu. Kalkulačka spočítá, kolik vám stát přidá od září

Kateřina Hovorková Pavla Adamcová Štefan Novák Kateřina Hovorková, Pavla Adamcová, Štefan Novák
Aktualizováno 3. 9. 2022 19:22
Už potřetí v letošním roce dojde k valorizaci penzí. Znamená to, že důchodci dostanou více peněz v zářijové výplatě, v průměru si tentokrát polepší o 700 korun. O kolik přesně se navýší právě váš důchod, zjistíte v následující kalkulačce.

Mimořádné zvýšení starobních důchodů 2022

Vůbec první zvýšení důchodů přinesla v lednu řádná valorizace. Průměrný důchod se na začátku roku zvýšil o 805 korun. 

O další mimořádnou valorizaci penzí se pak "postarala" rostoucí inflace. V červnu si tedy důchodci polepšili v průměru o 1017 korun. Nyní jim druhá mimořádná valorizace zvýší penze o dalších v průměru 700 korun. 

Průměrný důchod se tak letos zvýší celkově o 2500 korun a přesáhne částku 18 tisíc korun. Letošní navýšení stálo státní rozpočet o 56 miliard korun navíc. 

Mimořádné přidání se týká starobních, invalidních i pozůstalostních důchodů. Bude započítáno do všech penzí přiznaných až do konce roku 2022.

Pro představu, na konci letošního března vyplácela Česká správa sociálního zabezpečení celkem přes 2,84 milionu penzí, z toho přes 2,36 milionu starobních. 

Důchod se přitom skládá ze dvou částí. Solidární základní výměra je pro všechny stejná. Odpovídat má desetině průměrné mzdy. Letos činí 3900 korun. Zbytek důchodu je zásluhová část podle odpracovaných let a výše výdělků a odvodů.

U zářijové valorizace se stejně jako u té červnové zvyšuje pouze procentuální výměra. Takže od průměrné penze, která v červnu činila 17 330 korun, se odečte základní výměra, která je pro všechny stejná a činí 3900 korun. Zůstane částka 13 430 korun. Ta se zvýší od září o 5,2 procenta, tedy o 699 korun. 

Minulý rok se na penze podle údajů ministerstva financí vyplatilo 537,4 miliardy korun. Je to téměř třetina výdajů státu.

Od ledna 2023 dojde vedle další řádné valorizace ještě ke zvýšení starobních a předčasných starobních důchodů o 500 korun za každé vychované dítě. U již přiznaných důchodů nebude nutné o přiznání výchovného žádat, bude přiznáno automaticky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy