Více peněz důchodcům i zaměstnancům. Česko zasáhne vlna přidávání, je to ale jen klam

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
4. 1. 2022 5:30
Od ledna se zvyšují všechny vyplácené důchody v průměru o 805 korun. Zvyšuje se také minimální mzda o tisíc korun, lidé tak nesmí brát za plný měsíční úvazek méně než 16 200 korun hrubého. Zároveň vzroste zaručená mzda, která jednotlivým profesím garantuje mzdové minimum. A ještě navíc plánují přidávat zaměstnancům i některé firmy. Podívejte se, zda si letos finančně polepšíte a jak.
Tolik práce a tak málo času.
Tolik práce a tak málo času. | Foto: Shutterstock

Firmy budou přidávat, ale málo

Podle prognózy České bankovní asociace bude letos růst mezd pokračovat i u soukromých společností, a to částečně i díky zvýšení minimální mzdy a spojených zaručených mezd. Ovšem v kombinaci s rychle rostoucí inflací a přetrvávajícími ekonomickými nejistotami reálná mzda patrně mírně poklesne, což bude doprovázeno úbytkem úspor.

Z nedávného průzkumu ČSOB vyplynulo, že letos plánuje plošně zvyšovat mzdy pětina firem. A další pětina firem počítá s růstem mezd u vybraných zaměstnanců. Průměrné navýšení by mělo činit deset procent. Jak v počtu firem, tak v tempu zvyšování mezd jde o nižší čísla než loni. 

Podle personalistů bude rok 2022 turbulentní a krizový. Firmy trápí nedostatek lidí, růst cen vstupů a materiálů, které jim výrazně zvyšují náklady. Přitom rostoucí inflace bude zvyšovat tlak ze strany zaměstnanců na navyšování mezd.

"Očekáváme, že mzdy porostou zejména v odvětvích méně zasažených pandemií, a i tam maximálně na úrovni inflace," říká Martin Malo, ředitel Grafton Recruitment.

Dodává, že profitovat z toho budou zaměstnavatelé, kteří naopak díky pandemii zaznamenali růst a budou schopní nabídnout atraktivnější finanční podmínky. "Velké pohyby na trhu práce přesto neočekáváme, fluktuace se stále kvůli nejistotě bude držet nízko. Zázemí firmy, jistota a bezpečnost pracovního místa budou nadále pro zaměstnance důležité," dodává Malo. 

Podobný názor má i ekonom z Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně Lubor Lacina. "Vyjednávání se zaměstnanci budou v řadě firem složitá. Ekonomiku výrobních firem v posledních měsících ovlivňují skutečnosti, které nemohou ovlivnit, jako je růst cen energií nebo problémy v kontejnerové přepravě. Rozhodnutí o nových mzdách tak budou odkládat na příhodnější dobu," míní ekonom.

Ve vyjednávání mezi zaměstnanci, odbory a zaměstnavateli o mzdách budou podle něj rozhodovat tři faktory. Schopnost podniků zvyšovat produktivitu práce, dynamika ekonomického růstu v roce 2022 a hlavně zmíněná očekáváná inflace. 

 

Právě se děje

Další zprávy