Nová on-line služba ePortálu České správy sociálního zabezpečení umí spočítat orientační výši vašeho důchodu i počet let, která do něj ještě zbývají. Nabízí i přehled evidovaných dob pojištění, ze kterých se penze vypočítává. A právě to bývá obvyklým kamenem úrazu - často v něm totiž chybí část zaměstnání, studium nebo třeba vojna. Jak tyto údaje doplnit, aby výpočet důchodu odrážel realitu?
Nemám evidované zaměstnání
V případě, že vám v osobním listu důchodového pojištění chybí odpracované měsíce nebo i roky, doporučuje mluvčí Drmolová obrátit se na bývalého zaměstnavatele, aby dodatečně svoji povinnost vyhotovit evidenční list důchodového pojištění za zaměstnance splnil.
- Občan může též požádat místně příslušnou sociálku, aby splnění povinnosti vyhotovit tento evidenční list na zaměstnavateli vymohla. Případně aby na sebe tuto povinnost převzala, a to především v situaci, kdy zaměstnavatel již neexistuje nebo je nekontaktní.
"Nepodaří-li se ani tímto způsobem list zajistit, mohou za důkaz posloužit jakékoli náhradní doklady, například pracovní smlouvy, potvrzení zaměstnavatele, výplatní pásky z daného období, kopie mzdových listů, má-li je pojištěnec k dispozici," vyjmenovává dále Drmolová.
- K prokázání doby pojištění je možné použít i čestného prohlášení žadatele o důchod a nejméně dva svědky, kteří u původního zaměstnavatele pracovali. Ideální je, když si lidé vedou vlastní archiv pracovních smluv, evidenčních listů či výplatních pásek. Pak je hledání jednoduché.