Poslední šance skončit jako plátce DPH a ušetřit na daních. Není to ale pro každého

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
8. 12. 2022 6:16
Ve Sbírce zákonů vyšel daňový balíček, který od ledna mimo jiné rozšiřuje paušální daň pro osoby samostatně výdělečně činné. Nově ji tak budou moci využít i živnostníci s příjmy do dvou milionů korun. Kdo chce nově vstoupit do režimu této jednotné daně, která některým skupinám OSVČ ušetří i desítky tisíc korun ročně, musí si ovšem pohlídat termíny. Jeden z nich končí právě teď.
Foto: Shutterstock

Od ledna 2023 se rozšíří počet OSVČ, které mohou vstoupit do režimu takzvané paušální daně. Zatímco v letech 2021 a 2022 o ni mohli zažádat jen živnostníci s příjmy do jednoho milionu korun, kteří nejsou plátci DPH, nově smějí do paušálního režimu vstoupit i ti s příjmy do dvou milionů.

Jde o jednotnou daň, v rámci které v jedné měsíční částce platí živnostníci  zdravotní pojistné, sociální pojistné navýšené o 15 procent a daň z příjmů. Doposud byla paušální daň jen jedna. Od ledna ovšem vzniknou kvůli rozšířenému počtu plátců s vyšším příjmem tři pásma této daně. 

Výhodou paušální daně je kromě značné finanční úspory u některých skupin podnikatelů také to, že nemusí podávat daňové přiznání, tím pádem si nemusí platit ani účetní. Plátci se navíc vyhnou finanční daňové kontrole. 

Termíny, do kdy se musí podnikatelé k paušální dani přihlásit, jsou ovšem šibeniční. Jeden končí právě ve čtvrtek 8. prosince. Netýká se podnikatelů s příjmy do milionu, zbystřit by ale měly OSVČ s příjmy od jednoho do dvou milionů korun, které o paušální dani uvažují.

Ty totiž doposud musely být registrovány k dani z přidané hodnoty (DPH). V daňovém balíčku je však nově stanoveno, že povinnost platit DPH se od ledna vztahuje na osoby s příjmy až nad dva miliony korun.

Takže aby mohly OSVČ s příjmy mezi jedním a dvěma miliony vstoupit do režimu paušální daně, musí nejprve požádat o zrušení registrace k DPH. Nelze být totiž registrován k DPH a zároveň k paušální dani. A tady vzniká problém. 

Čas jen pět dní

Požádat o zrušení registrace k DPH totiž musí do pouhých pěti kalendářních dnů od nabytí účinnosti daňového balíčku. Tento termín vyprší právě 8. prosince 2022.

"Lhůta 5 dní od nabytí účinnosti zákona je naprosto šibeniční, ale přitom pro mnohé poplatníky velmi důležitá. Pokud poplatník tuto lhůtu pro zrušení registrace k DPH zmešká a podá žádost o zrušení registrace pozdě, finanční úřad této žádosti již nevyhoví," vysvětluje Jan Kašpar, daňový poradce společnosti KODAP.

Zrušit registraci k DPH je třeba zasláním elektronické žádosti, která je k dispozici na portálu www.mojedane.cz

Jak doplňuje Richard Knobloch, partner Grant Thornton, požádat o zrušení registrace k DPH mohou živnostníci kdykoliv i po 8. prosinci. "Ale musí pak počítat s tím, že pro rok 2023 nebudou moci uplatnit paušální režim pro daně z příjmů," varuje Knobloch. 

Doplňuje, že zrušení registrace DPH a přechod na paušální daň se vyplatí zejména plátcům, kteří nemají příliš velké náklady a kteří by se dostali do prvního a druhého pásma daně.

S tím souhlasí i daňová expertka Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars, podle níž zůstane jednotná daň i po změnách výhodná jen pro určitý typ podnikatelů. "Na novém nastavení vydělají především bezdětné OSVČ s 60procentním výdajovým paušálem a s příjmy těsně pod 1,5 milionu korun. Ty totiž budou platit paušál v prvním pásmu a na nové úpravě vydělají přes 100 tisíc korun," vysvětluje Ivanco. Bezdětné OSVČ s 40procentním výdajovým paušálem a příjmy těsně pod dva miliony korun ušetří na paušální dani přes 90 tisíc korun.

Expertka doplňuje, že OSVČ v paušálním režimu nemohou obdržet daňový bonus, proto není tento daňový systém finančně výhodný pro živnostníky s nižšími zisky uplatňující daňové zvýhodnění na děti, které právě na dani z příjmu nic neplatí a ještě dostávají daňový bonus.

Další termín je 10. ledna

K paušální dani se jinak bude možné přihlásit do 10. ledna 2023. Částka měsíční daně je pak splatná do 20. dne kalendářního měsíce, za který se záloha platí.

Pásma paušální daně:

Pásmo Příjem  Paušální daň měsíčně
1. pásmo do 1 milionu korun ročně 6 208 korun
2. pásmo do 1,5 milionu korun 16 tisíc korun
3. pásmo do 2 milionů korun 26 tisíc korun

Podle odhadů ministerstva financí by mohlo do nového rozšířeného režimu paušální daně vstoupit nově přes 60 tisíc živnostníků. V letošním roce ji využilo přes 80 tisíc podnikatelů.

"Doporučujeme pečlivě zanalyzovat, zda se paušální daň vyplatí, či nikoliv. Stejně tak je dobré zvážit, do jakého pásma vstoupíte. Ta jsou přímo spjata výší výdajového paušálu, který by daňový poplatník platil, kdyby se rozhodl pro procentní vyjádření daně z příjmu," upozorňuje Michal Jelínek, partner V4 Group.

Doplňuje, že paušální daň a její využití je také omezeno výší ostatních příjmů, kterých poplatník může dosáhnout, jako je například příjem z pronájmu nebo z investic. "Doposud byl roční limit 15 tisíc korun, ale s novelou se navyšuje na 50 tisíc korun," upřesňuje Jelínek.

Do jakého pásma bude podnikatel zařazen, záleží na rozhodných příjmech:

Pro první pásmo:

  • do výše 1 000 000 korun bez ohledu na to, z jakého činnosti plynou
  • do výše 1 500 000 korun, pokud alespoň 75 % příjmů ze samostatné činnosti tvoří příjmy, k nimž lze uplatnit výdaje ve výši 80 % nebo 60 % z příjmů
  • do výše 2 000 000 korun, pokud alespoň 75 % příjmů ze samostatné činnosti tvoří příjmy, k nimž lze uplatnit výdaje ve výši 80 % z příjmů

Pro druhé pásmo:

  • do výše 1 500 000 korun bez ohledu na to, z jaké činnosti plynou
  • do výše 2 000 000 korun, pokud alespoň 75 % příjmů ze samostatné činnosti tvoří příjmy, k nimž lze uplatnit výdaje ve výši 80 % nebo 60 % z příjmů

Pro třetí pásmo:

  • do výše 2 000 000 korun bez ohledu na to, z jaké činnosti plynou

Výhody a nevýhody registrace k DPH

Po 19 letech přichází změna limitu pro registraci k DPH. Povinnost stát se plátcem DPH od ledna nově platí pro podnikatele, jejichž obrat za posledních 12 měsíců překročil 2 miliony korun. Podnikatelé, kteří mají celkové tržby nižší než 2 miliony, ale vyšší než 1 milion, tak mají možnost se z registraci k DPH odhlásit. 

Jak upozorňuje Jana Jáčová, zakladatelka firmy UOL Účetnictví, ne každému se takový krok vyplatí. "Jestliže má podnikatel obrat blížící se dvěma milionům, je možné, že hranici během krátké doby překročí, a to by pro neplátce DPH znamenalo nutnost znovu se zaregistrovat a podstoupit vše, co tento proces obnáší. Stejně tak pokud jsou vaši odběratelé plátci DPH a vyšší cena s DPH neovlivní vaši marži, je lepší v registru zůstat."

Naopak v případě, kdy si zákazníci DPH neodčítají, je lepší nebýt plátcem DPH. "V takovém případě by DPH buď snížilo marži, nebo by zákazníci nakupovali za vyšší cenu," podotýká Jáčová. Do je třeba zahrnout nájem nemovitostí, a to i například bytu v soukromém vlastnictví. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

V hotelu v polské Vratislavi byl nalezen mrtvý Čech, jde zřejmě o hledaného vraha

V hotelu v polské Vratislavi byl v úterý odpoledne nalezen mrtvý muž z Česka a s největší pravděpodobností jde o podezřelého z vraždy ženy v hotelu v Praze. Na Twitteru to večer uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Další informace policie poskytne pravděpodobně během středy.

"S největší pravděpodobností se může jednat o hledaného dvaačtyřicetiletého muže. Spolupracujeme s polskými kolegy," napsal Rybanský. Policie po muži pátrala od soboty, v pondělí na Brněnsku našla vůz, ve kterém odjel z místa činu v Praze.

Muž podle policie ženu v pražském hotelu zastřelil. O pomoc v pátrání kriminalisté požádali veřejnost, lidé se ale muže neměli pokoušet zadržet, protože podle policie byl ozbrojený a nebezpečný. Policie předpokládala, že muž mohl vycestovat do zahraničí.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Svět se potýká s nedostatkem mědi, může trvat až do roku 2030

Svět se v současné době potýká s nedostatkem mědi. Přispívají k tomu problémy s dodávkami z Jižní Ameriky a vyšší poptávka. Deficit bude trvat celý letošní rok, uvedl server CNBC. Podle jednoho z analytiků by na trhu mohl nedostatek trvat až do konce desetiletí. Měď je přitom považována za jeden z ukazatelů ekonomického zdraví díky jejímu rozsáhlému využití a její nedostatek by mohl být indikátorem toho, že globální inflační tlaky by se mohly zhoršit, což by následně donutilo centrální banky pokračovat ve zvyšování úroků.

"Již nyní předpovídáme výrazný deficit mědi do roku 2030," řekl viceprezident společnosti Wood Mackenzie pro kovy a těžbu Robin Griffin. Přisuzuje to především pokračujícím nepokojům v Peru a vyšší poptávce po mědi v odvětví zaměřeném na energetickou transformaci.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy