Stavební spoření nepůjde využít i na placení studia

Petr Kučera Petr Kučera
9. 9. 2009 12:30
Poslanci neschválili návrh ČSSD
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Úvěr ze stavebního spoření nepůjde použít i na financování studia.

Poslanci dnes totiž napodruhé neschválili novelu zákona, která s možností využití peněz na studium počítala. Novelu sice už v červnu schválili poslanci ČSSD a KSČM s podporou čtyř dalších poslanců (Jiří Carbol a Ludvík Hovorka z KDU-ČSL, Olga Zubová a Evžen Snítilý), poté ji však poslancům vrátil Senát.

Vedle školného mělo být možné použít úvěr ze stavebního spoření také na nepřímé náklady studia, zejména na ubytování, stravování, dopravu či nákup učebních pomůcek. "Chceme pomoci studentům, pro které jsou tyto náklady překážkou pro získání dalšího stupně vzdělání. Obdobná forma podpory je obvyklá i v zahraničí, například v Rakousku," řekl poslanec ČSSD Radko Martínek, jeden z autorů návrhu.

Až 36 tisíc ročně

Podle novely měli mít možnost úvěr ze stavebního spoření na studijní potřeby použít studenti ve věku 15 až 26 let, mají-li ukončen alespoň první ročník vzdělávání ve střední, vyšší odborné, vysoké nebo obdobné škole a zároveň pokračují ve studiu. Čerpat by směli až 36 000 ročně, a to až do ukončení studia. Pojistkou proti "věčným studentům" měla být podmínka, že úvěr lze čerpat nejdéle rok po ukončení standardní délky studia v rámci studijního programu.

Podle Miroslava Kalouska je návrh nesystémový a zneužitelný.
Podle Miroslava Kalouska je návrh nesystémový a zneužitelný. | Foto: Ondřej Besperát

Kritici: Nesystémová a škodlivá změna

Exministr financí Miroslav Kalousek už dříve označil návrh za "mimořádně nesystémový s mimořádně škodlivými důsledky". Upozorňuje hlavně na to, že podle návrhu by si úvěr mohl vzít nejen účastník stavebního spoření, ale (v jeho prospěch) také "osoba blízká". Kalousek varuje, že na jednoho studenta by si mohla založit stavební spoření celá jeho rodina. To by pak vedlo ke značnému nárůstu peněz, kterými stát stavební spoření podporuje. Více státní podpory by tak obdrželi paradoxně právě bohatší studenti, jimž by navíc spořitelny v praxi nejspíš nabídly také výhodnější podmínky úvěrů.

Za nepromyšlený označil návrh ČSSD i exministr školství Ondřej Liška (Strana zelených). Připomněl, že vláda Mirka Topolánka chtěla řešit finanční podporu studentů samostatně.

Kritici také upozorňují, že ani současná úprava neomezuje použití naspořených peněz včetně státního příspěvku. Omezuje jen možnost případného čerpání úvěru ze stavebního spoření, a to právě na financování bydlení.

Topolánkova vláda proto už dříve návrh nepodpořila, stejně jako rozpočtový výbor sněmovny. Naopak sněmovní výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu doporučil návrh schválit.

České stavební spoření je podle údajů Evropské asociace stavebních spořitelen druhým největším na světě po Německu. Ke konci letošního prvního čtvrtletí bylo uzavřeno téměř 5,4 milionu smluv.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy