Babišovy dluhopisy prohrávají s trhem, jedničkou je ANO

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
23. 5. 2014 6:37
Například u stotisícové investice zůstává státní spořicí dluhopis zhruba šest tisíc korun pod výnosem nejlepších termínovaných vkladů.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Jan Langer

Praha - Státní spořicí dluhopisy, které od začátku tohoto týdne už pošesté nabízí ministerstvo financí, se výnosností nemohou měřit s nejlépe úročenými termínovanými vklady. Ukazuje to porovnání online deníku Aktuálně.cz.

Také nižší výnos oproti předchozím emisím ukazuje, že nový ministr Andrej Babiš nepovažuje spořicí dluhopisy za jednu z priorit. Oproti svému předchůdci Miroslavu Kalouskovi totiž oznámení o emisi "schoval" pouze do tiskové zprávy rozesílané v pátek odpoledne. Méně rozsáhlá je také síť distribučních míst.

Kdo například investuje 100 tisíc korun do pětiletého reinvestičního dluhopisu, získá čistý výnos (po zdanění) zhruba ve výši 7800 korun. Nejvýše úročené termínované vklady ale nabízejí čistý výnos až ve výši 14 tisíc korun.

Nejvyšší úrok u záložen

Nejvyšší výnos nyní nabízí "kampelička", která má shodou okolností stejný název jako politické hnutí ministra financí Babiše. Jde o spořitelní družstvo ANO.

Na první pohled je sice umístění peněz do družstevní záložny rizikovější, připomeňme ale, že vklady v nich až do ekvivalentu 100 tisíc eur jsou stoprocentně pojištěny a úspory se úročí sjednanou sazbou i po případném krachu. Členové družstva mohou přijít "jen" o - většinou symbolický - členský vklad. Výjimku zde zrovna tvoří ANO spořitelní družstvo, kde vybírají členský vklad ve výši 17 tisíc korun.

Komu by přesto záložna nevyhovovala, může zkusit nejlepší bankovní nabídku. Equa bank nabízí roční úrok na pětiletém termínovaném vkladu ve výši 2,4 procenta, což na konci celého období znamená čistý výnos 10 625 korun - tedy o téměř tři tisíce více, než kolik nabízí ministerstvo financí.

U vkladu nad 500 tisíc korun se pak nabízí ještě výhodnější bankovní termínovaný vklad. Privátní J&T Banka má v nabídce termínovaný vklad se sazbou 2,8 procenta. Kdo by uložil milion, získá tak čistý výnos za pět let ve výši 124 801 korun, což je o zhruba 47 tisíc korun více než při stejné výši investice do reinvestičního dluhopisu.

Komu nevyhovuje pevně stanovená úroková sazba na pět let dopředu, protože například očekává poměrně strmý růst úrokových sazeb, může si z nabídky ministerstva financí vybrat ještě ze dvou typů dluhopisů. Protiinflační v příštích šesti a půl letech pokryje vždy inflaci a přidá k ní půlprocentní výnos. Variabilní dluhopis - nováček letošní emise - je pak navázán na šestiměsíční PRIBOR, tedy na tuzemskou referenční sazbu.

Výnos vkladů a dluhopisů při uložení 100 000 Kč

Záložna/Banka Roční úroková sazba Stav na konci spoření (po zdanění)
ANO spořitelní družstvo 3,3 % 114 025 Kč
Creditas 3,2 % 113 600 Kč
Peněžní dům 2,85 % 112 113 Kč
Equa bank 2,4 % 110 625 Kč
Záložny Akcenta a Artesa 1,9 % 108 075 Kč
... ... ...
Reinvestiční dluhopis postupně rostoucí od 0,25 do 6 % 107 800 Kč

Výnos vkladů a dluhopisů při uložení 1 000 000 Kč

Záložna/Banka Roční úroková sazba Stav na konci spoření (po zdanění)
ANO spořitelní družstvo 3,3 % 1 140 250 Kč
Creditas 3,2 % 1 136 000 Kč
Peněžní dům 3 % 1 127 500 Kč
J&T Banka 2,8 % 1 124 801 Kč
Artesa 2,5 % 1 106 247 Kč
... ... ...
Reinvestiční dluhopis postupně rostoucí od 0,25 do 6 % 1 078 000 Kč

Zdroj: Finparáda.cz, výpočty Aktuálně.cz

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Lazio vyhrálo pojedenácté v řadě a ztrácí tři body na Juventus

Fotbalisté Lazia Řím zdolali ve 20. kole italské ligy 5:1 Sampdorii Janov, za kterou odehrál první poločas český záložník Jakub Jankto. Třikrát se prosadil kanonýr Ciro Immobile. Díky jedenácté výhře za sebou ztrácí Lazio z třetí pozice bod na druhý Inter Milán a tři body na vedoucí Juventus Turín.

Lazio rozhodlo o vítězství za 20 minut, kdy třikrát skórovalo. Nejprve se trefil Felipe Caicedo a poté dvakrát Immobile. Po přestávce upravili skóre Bastos a znovu Immobile, který druhým gólem z penalty završil hattrick. Italský reprezentant je s 23 trefami nejlepším střelcem Serie A. Za hosty snížil Karol Linetty. Od 74. minuty dohrávali bez vyloučeného Juliana Chabota.

Sampdoria nenavázala na výhru 5:1 nad Brescií z minulého kola a je šestnáctá.

Fiorentina vyhrála v Neapoli 2:0 a bodově se na svého soupeře dotáhla. Pod druhý ligový triumf "Fialek" za sebou se podepsali Federico Chiesa a Dušan Vlahovič. Neapol prohrála v lize potřetí v řadě a od prosincového nástupu trenéra Gennara Gattusa nebodovala ve čtyřech z pěti utkání Serie A.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ministr zahraničí KLDR přišel o svůj post, tvrdí americký portál

Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho přišel o svůj post. Oznámil to americký portál NK News, který se specializuje na informace z KLDR. Pokud se zpráva potvrdí, půjde podle serveru o významnou změnu, která může mít nemalý vliv na severokorejskou diplomacii.

NK News se odvolává na své zdroje v Pchjongjangu, které uvedly, že dosavadního ministra by měl vystřídat Ri Son-kwon, někdejší šéf Výboru pro mírové sjednocení vlasti (CPRK). Tento diplomat byl mimo jiné vedoucím severokorejské delegace při klíčových jednáních mezi KLDR a Jižní Koreou na začátku roku 2018.

Ri Jong-ho působil ve funkci šéfa severokorejské diplomacie od roku 2016, zahraniční politikou se podle amerického serveru zabývá 38 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy