Lidé touží po zaslouženém volnu
- Podle odbornice na důchodový systém Jiřiny Holubové ze společnosti Freedom Financial Services přinese navrhovaná změna důchodcům skutečně vyšší čistý příjem, který pro ně bude i vyšším přínosem než dosavadní zvyšování procentní výměry důchodu o 0,4 procenta výpočtového základu. "Ale nemyslím si, že by toto opatření přilákalo výraznou skupinu lidí k výdělečné činnosti v důchodovém věku," říká expertka.
Podle ní se lidé, kteří pracují a zároveň pobírají starobní důchod, dají rozdělit na dvě skupiny. Jsou to ti, které jejich práce naplňuje, a proto v ní pokračují. A pak také lidé, kteří z nějakého důvodu pracovat musí, případně mají vysokou kvalifikaci a není za ně náhrada nebo důchod nepokryje jejich životní náklady.
"Podle čísel pracujících důchodců vidíme, že je spíše tendence pracovat jen po nejdéle nutnou dobu a pak si užívat zasloužené volno za odpracované roky," dodává Holubová.
Filip Pertold z CERGE věří, že by se čísla pracujících důchodců mohla větší finanční motivací zvednout. Mrzí ho ovšem, že návrh neobsahuje řešení, jak odměnit důchodce, kteří dál pracují, ale důchod nepobírají a jeho výplatu si odložili.
"Pro stát jsou ale právě tito pracující důchodci bez výplaty důchodu vůbec nejvýhodnější. V návrhu chybí ale jakákoliv bonifikace těchto lidí. V současné době je jich minimum, z celkového počtu pracujících důchodců jen pár procent, přitom právě je bychom měli motivovat co nejvíce. Bohužel s tím ale ministerstvo nepřišlo," doplňuje Pertold.