Spor o poplatky už řeší i Nejvyšší soud, sjednotí rozhodnutí

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
17. 4. 2014 7:00
Na vydání sjednocujícího stanoviska začal Nejvyšší soud pracovat ještě dříve, než Ústavní soud vydal svůj první nález, kterým zamítl ústavní stížnost iniciativy PoplatkyZpět.cz.
Vchod do budovy Nejvyššího soudu ČR v Brně.
Vchod do budovy Nejvyššího soudu ČR v Brně. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Ke sporu o bankovní poplatky za vedení či správu úvěrového účtu se vyjádří i Nejvyšší soud. A to zřejmě výrazně dříve, než by se k němu některý z případů dostal "standardní" cestou přes odvolání a následně takzvané dovolání.

„Nejvyšší soud připravuje sjednocující stanovisko ve věci poplatků. Termín, kdy bude podoba stanoviska schválena, zatím nelze odhadnout,“ potvrdil informaci online deníku Aktuálně.cz mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

Na přípravě a vydání sjednocujícího stanoviska začal podle Knötiga Nejvyšší soud pracovat ještě dříve, než svůj nález v úterý vydal Ústavní soud, jímž zamítl první z ústavních stížností od iniciativy PoplatkyZpět.cz.

O prostoru pro Nejvyšší soud hovořil i soudce Ústavního soudu Jan Filip, když při čtení nálezu řekl, že případné sjednocení judikatury v poplatkových sporech je spíše úkolem pro Nejvyšší soud.

Půjdeme i k EU

Podle advokáta Petra Tomana, který nespokojené klienty bank u Ústavního soudu zastupuje, je takových stížností u Ústavního soudu nyní celkem 190. Zatímco desítky tisíc žalob u obvodních pražských soudů bude iniciativa po prvním nálezu Ústavního soudu stahovat, ústavní stížnosti zatím nestahuje.

Toman chce celý spor posunout také za hranice České republiky. "Budeme uvažovat o tom, že věc předložíme Evropskému soudu pro lidská práva. Uvažujeme také o tom, že u sporů, kde částky převyšují hranici deseti tisíc korun, navrhneme jiným soudům, aby se obrátily s předběžnou otázkou k Soudnímu dvoru Evropské unie, který zcela evidentně je více spotřebitelský než současný Ústavní soud," řekl právník v reakci na nález Ústavního soudu.

297:3 pro banky

Banky po úterním nálezu vyzvaly k ukončení celého sporu. "Samy protipoplatkové iniciativy, prostřednictvím svých vyjádření v médiích, před časem označily ústavní stížnost za poslední krok svého boje o poplatky. Věříme proto, že nyní dostojí svému slovu a ukončí celou kauzu, tak aby neohrožovala zájmy klientů," řekl Jan Matoušek, náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace.

Obvodní soudy už rozhodly stovky podobných sporů a v drtivé většině daly za pravdu bankám. Podle statistiky České bankovní asociace je aktuální stav rozsudků 297:3.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Při střelbě na oslavě v Coloradu zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy