Spor o poplatky už řeší i Nejvyšší soud, sjednotí rozhodnutí

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
17. 4. 2014 7:00
Na vydání sjednocujícího stanoviska začal Nejvyšší soud pracovat ještě dříve, než Ústavní soud vydal svůj první nález, kterým zamítl ústavní stížnost iniciativy PoplatkyZpět.cz.
Vchod do budovy Nejvyššího soudu ČR v Brně.
Vchod do budovy Nejvyššího soudu ČR v Brně. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Ke sporu o bankovní poplatky za vedení či správu úvěrového účtu se vyjádří i Nejvyšší soud. A to zřejmě výrazně dříve, než by se k němu některý z případů dostal "standardní" cestou přes odvolání a následně takzvané dovolání.

„Nejvyšší soud připravuje sjednocující stanovisko ve věci poplatků. Termín, kdy bude podoba stanoviska schválena, zatím nelze odhadnout,“ potvrdil informaci online deníku Aktuálně.cz mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

Na přípravě a vydání sjednocujícího stanoviska začal podle Knötiga Nejvyšší soud pracovat ještě dříve, než svůj nález v úterý vydal Ústavní soud, jímž zamítl první z ústavních stížností od iniciativy PoplatkyZpět.cz.

O prostoru pro Nejvyšší soud hovořil i soudce Ústavního soudu Jan Filip, když při čtení nálezu řekl, že případné sjednocení judikatury v poplatkových sporech je spíše úkolem pro Nejvyšší soud.

Půjdeme i k EU

Podle advokáta Petra Tomana, který nespokojené klienty bank u Ústavního soudu zastupuje, je takových stížností u Ústavního soudu nyní celkem 190. Zatímco desítky tisíc žalob u obvodních pražských soudů bude iniciativa po prvním nálezu Ústavního soudu stahovat, ústavní stížnosti zatím nestahuje.

Toman chce celý spor posunout také za hranice České republiky. "Budeme uvažovat o tom, že věc předložíme Evropskému soudu pro lidská práva. Uvažujeme také o tom, že u sporů, kde částky převyšují hranici deseti tisíc korun, navrhneme jiným soudům, aby se obrátily s předběžnou otázkou k Soudnímu dvoru Evropské unie, který zcela evidentně je více spotřebitelský než současný Ústavní soud," řekl právník v reakci na nález Ústavního soudu.

297:3 pro banky

Banky po úterním nálezu vyzvaly k ukončení celého sporu. "Samy protipoplatkové iniciativy, prostřednictvím svých vyjádření v médiích, před časem označily ústavní stížnost za poslední krok svého boje o poplatky. Věříme proto, že nyní dostojí svému slovu a ukončí celou kauzu, tak aby neohrožovala zájmy klientů," řekl Jan Matoušek, náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace.

Obvodní soudy už rozhodly stovky podobných sporů a v drtivé většině daly za pravdu bankám. Podle statistiky České bankovní asociace je aktuální stav rozsudků 297:3.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Schodek rozpočtu stoupl ke konci července na rekordních 279,4 miliardy korun

Schodek státního rozpočtu ke konci července stoupl na 279,4 miliardy korun z červnových 265,1 miliardy korun. Informovalo o tom v tiskové zprávě ministerstvo financí (MF). Jde o nejhorší červencový výsledek od vzniku Česka. Loni ke konci července byl schodek 205,1 miliardy korun.

Celkové příjmy rozpočtu ke konci července meziročně stouply o 19,3 miliardy na 836,3 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení vzrostly meziročně o 32,4 miliardy na 721,9 miliardy korun. Celkové výdaje rozpočtu ke konci července pak meziročně stouply o 93,6 miliardy na 1,1 bilionu korun.

Na celý letošní rok je schválen schodek státního rozpočtu 500 miliard korun. Loni, kdy byl výsledek ovlivněn dopady pandemie, skončil státní rozpočet ve schodku 367,4 miliardy korun. Na příští rok MF navrhuje schodek 390 miliard korun

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výstavu ruské avantgardy v Hluboké nad Vltavou vidělo 22 tisíc lidí

Přes 22 tisíc lidí navštívilo přehlídku děl ruské avantgardy, která o víkendu skončila. Jde o rekord v hlavní výstavní sezoně pořádající Alšovy jihočeské galerie. Poslední týden měla zámecká jízdárna v Hluboké nad Vltavou vyprodáno a na všechny zájemce se nedostalo, oznámil Aleš Seifert, ředitel galerie. Ta v příštích dnech na webu zveřejní 3D prohlídku projektu, díky němuž byla do Česka zapůjčena cenná díla Kazimira Maleviče, Vasilije Kandinského či Alexandra Rodčenka.

"Překonalo to veškeré mé sny a plány. Máme covidovou dobu, přesto se ukázalo, že výstava tohoto typu byla pro návštěvníky neskutečně zajímavá," kvituje Seifert. Úspěšnost srovnává s aktuální pražskou retrospektivou malířky Toyen. "My máme poloviční množství, limit do 40 návštěvníků za hodinu, Národní galerie měla 80 lidí na 80 minut a měla 40 tisíc návštěvníků," dodává ředitel Alšovy jihočeské galerie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy